П’ять останніх років біографії Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка (ТНПУ) ― це період, ознаменований незаперечною спроможністю лідирувати в рейтингах педагогічних закладів освіти України. Іншими словами ― блискавично реагувати на виклики і втримувати високу планку одного з найавторитетніших. Ця здатність значною мірою обумовлена тим, що впродовж останніх п’яти років заклад очолює доктор філософських наук, професор Богдан Буяк, який своїм новаторським стилем керівництва і його результатами здобув незаперечний авторитет і повагу не лише університетської спільноти, а й національної освітянської і міжнародних партнерів.
Пан ректор і його команда вважають, що саме від учителів майбутнє України залежить такою ж мірою, як нині від ЗСУ. Тому за ректорства Б. Буяка ТНПУ традиційно перебуває у першій трійці рейтингу педагогічних закладів освіти України і два роки поспіль, торік і позаторік, був першим в Україні. За результатами державної атестації закладів вищої освіти, які належать до сфери управління Міносвіти, у частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності, ТНПУ увійшов до 12-ти кращих ЗВО України.
За цими рейтинговими щаблями ― титанічна праця команди молодого, креативного і конкурентоспроможного ректора, за плечима якого ― понад 6 тисяч студентів в близько 450 науково-педагогічних працівників, якісний склад яких становить 90% (кількість докторів наук, професорів за період ректорства Б. Буяка зросла з 58 до 74 осіб.
Нині ТНПУ ― це 128 освітніх, в тому числі освітньо-наукових, програм підготовки (протягом останніх п’яти років відкрилися 11 нових спеціальностей на трьох рівнях вищої освіти і було започатковано 53 нових освітніх програм); наукові дослідження на загальну суму 6 млн 644 тис. грн (за результатами щорічного конкурсного відбору Міносвіти); грантова підтримка від Фонду національних досліджень України на 9,5 млн грн тощо.
Нині ТНПУ ― це аспірантура за 14 освітньо-науковими програмами та докторантура за трьома спеціальностями. За п’ять останніх років в університеті підготовлено 768 аспірантів, прийнято на навчання до докторантури 21 особу, 9 уже захистили докторські дисертації. Загальна чисельність докторантів за звітні роки ― 47 осіб, а у спеціалізованій вченій раді захищено 44 дисертації.
Нині ТНПУ ― це суттєве зростання результатів широкого загальнодержавного конкурсу розміщення державного замовлення, що свідчить про ефективність організації та проведення вступних кампаній. Якщо, за інформацією звіту доктора Богдана Буяка, у 2018 році воно становило 349 осіб, то у 2021-му ― 462, а цьогоріч ― 562 плюс 60 осіб заочної форми навчання. Виділене університету державне замовлення щороку виконується практично у повному обсязі.
Нині ТНПУ ― це 41 комп’ютерний клас; 29 мультимедійних аудиторій; електронна інформаційна дошка оголошень у кожному навчальному корпусі; 226 міжнародних та всеукраїнських конференцій; 15700 публікацій працівників у виданнях, які індексуються міжнародною наукометричною базою Google Scholar; 16 патентів на корисну модель, 4 свідоцтва про реєстрацію авторського права…
У 2020 році команда ТНПУ «Pure Drop» увійшла до 25 кращих команд програми «GIST Innovates Ukraine», представивши екологічний стартап-проєкт, в основі якого лежить оцінка якості води. Тоді ж ТНПУ став одним із десяти пілотних університетів, у яких розпочато впровадження програми навчального курсу «Інноваційне підприємництво та управління стартап-проєктами».
Нині ТНПУ ― лідер серед ЗВО України в галузі диверсифікації джерел енергії.
«Найбільше ми пишаємося своїми студентами, ― зазначає Богдан Буяк. ― Щороку до десяти студентів стають стипендіатами престижних стипендій і нагород, переможцями Всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт, міжнародних спортивних змагань. Наші студенти і викладачі ― активні учасники міжнародних стажувань.
А з початком великої війни справою честі університету стала ще й волонтерська діяльність. Наш волонтерський центр почав діяти 25 лютого. Відтоді ми зібрали й використали 500 тисяч гривень, придбали для наших захисників автомобіль, сім радіостанцій, тепловізор, антидоти для захисників Маріуполя та розгрузки. Маємо дві локації з виготовлення маскувальних сіток. І якщо з 2014 року волонтери на історичному факультеті сплели їх 12000 метрів квадратних, то за три місяці війни ― 25000.
Водночас ми дбаємо про безпеку наших викладачів і студентів, тож облаштували сім укриттів, що можуть вмістити 4600 осіб. В усіх укриттях корпусів та гуртожитків університету є Wi-Fi зони із безкоштовним доступом до мережі, що дає змогу тримати так необхідний зв’язок з рідними і близькими під час тривоги не тільки працівникам і студентам ТНПУ, а й мешканцям прилеглих територій. Всього в укриттях ТНПУ є 5600 місць».
Тож нині ТНПУ ― це університет, що успішно працює в напрямку підвищення престижу педагогічного фаху. Чіткий план розвитку закладу і зростання його популярності серед абітурієнтів дає нам підстави сподіватися, що ТНПУ й надалі залишатиметься форпостом вищої педагогічної освіти України.
Галина Кіт.
Обговорення