Український уряд почав регулювати ціни на продовольство, відповідна постанова Кабміну набула чинності 18 травня. Якщо крамниця чи мережа підвищує ціну на один з десяти «соціально значущих» продуктів або на деякі медичні товари – вона має заздалегідь повідомити про це Держпродспоживслужбу, інакше – штраф.
Експерти пояснюють Радіо Свобода, що цей крок не зможе стримати ціни, натомість створить додаткові бюрократичні перепони для торгівлі та може спровокувати дефіцит.
Тим часом у бізнес-середовищі пропонують зовсім інші підходи для приборкання можливого росту цін. Постанова Кабміну номер 341, яка обмежує ціни на 10 «соціально значущих» продуктів та на деякі медичні товари, потрібні для протидії поширенню COVID-19, фактично була написана і ухвалена ще в квітні. Але вона набула чинності лише 18 травня, через 10 днів після офіційної публікації, як того вимагає закон.
Постанова зобов’язує крамниці та роздрібні мережі декларувати в електронній формі подорожчання декількох видів товарів. Перелік товарів – невеликий, але в уряді вважають, що вони є найважливішими в умовах пандемії.
Це продукти:
- Гречка
- Цукор-пісок
- Борошно пшеничне вищого сорту
- Макаронні вироби (українські)
- Молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці)
- Хліб житньо-пшеничний
- Яйця курячі категорії С1
- Птиця (тушка куряча)
- Вода мінеральна негазована
- Масло вершкове, жирністю 72,5%.
- А також – медичні товари:
- Парацетамол, ампіциллін та ще деякі ліки, які використовують для симптоматичного лікування COVID-19.
- Антисептики: спирт, хлогрексидін, йод.
- Засоби дезінфекції на основі хлору
- Мийно-дезінфікуючі засоби для рук і прання
- Засоби захисту: медична маска, медична шапочка, окуляри, рукавички, захисні комбінезони тощо.
Якщо підприємець підвищує роздрібну ціну на один із цих товарів на 5% чи більше, він має повідомити про це Держпродспоживслужбу (через спеціальну електронну форму) за три дні до подорожчання. Якщо ціну підійматимуть на 10% і більше, то про це треба повідомляти за 14 днів, а якщо ціна має зрости на 15% і більше – то крамниця чи мережа повідомляє про це не пізніше ніж за 30 днів. Інакше – штраф: від 200 до 300 неоподаткованих мінімумів, залежно від ситуації.
Обговорення