Зареєстровано законопроєкт, що має зупинити демонтаж НАБУ і САП №13531. Повідомила нардепка Інна Совсун.
Нижче оприлюдню список підписантів і підписанток. Сьогодні ще кілька депутатів від слуг просили долучитися — тож кількість співавторів могла бути більшою. Але рішення потрібно терміново — і воно у нас є. Вибачте, але після всього, що сталося позавчора, чекати на якісь рятівні ініціативи Володимира Зеленського — не випадає. І від того сильніше розчаровують пости деяких колег, які розсипаються в подяках президенту, — адже він пообіцяв усе виправити. Я думала, вірити в доброго царя — це не українська традиція. Просто поверніть усе, як було. Виправте зло, яке ви заподіяли руками Бужанського, Юлії Володимирівни та регіоналів. Скільки меду не додавай — у цій діжці вже вистачає лайна. Перестаньте згодовувати його суспільству, – пише народна обраниця.
Список співавторів і співавторок законопроєкту:
Совсун Інна (Голос)
Железняк Ярослав (Голос)
Радіна Анастасія (СН)
Цабаль Володимир (Голос)
Васильченко Галина (Голос)
Хлапук Максим Миколайович (Голос)
Ар’єв Володимир (ЄС)
Фріз Ірина (ЄС)
Геращенко Ірина (ЄС)
Василів Ігор (СН)
Зінкевич Яна (ЄС)
Василенко Леся (Голос)
Бондар Михайло (ЄС)
Павленко Ростислав (ЄС)
Величкович Микола Романович (ЄС)
Климпуш-Цинцадзе Іванна (ЄС)
Гончаренко Олексій (ЄС)
Никорак Ірина (ЄС)
Лозинський Роман (Голос)
В’ятрович Володимир (ЄС)
Юрчишин Ярослав (Голос)
Бобровська Соломія (Голос)
Княжицький Микола (ЄС)
Стефанишина Ольга (Голос)
Костенко Роман (Голос)
Сірко Юлія (Голос)
Іонова Марія (ЄС)
Рущишин Ярослав (Голос)
Герасимов Артур (ЄС)
Потураєв Микита (СН)
Рудик Кіра (Голос)
Циба Тетяна (СН)
Бондаренко Олег (СН)
Осадчук Андрій (Голос)
Веніславський Федір (СН)
Мовчан Олексій (СН)
Саврасов Максим Віталійович (ЄС)
Буймістер Людмила (Батьківщина)
Федина Софія (ЄС)
Сюмар Вікторія (ЄС)
Козир Сергій (СН)
Івченко Вадим (Батьківщина)
Южаніна Ніна (ЄС)
Наливайченко Валентин (Батьківщина)
Савчук Оксана (Позафракційна)
Бондар Ганна (СН)
Піпа Наталія (Голос)
Фролов Павло (СН)
А Президент Володимир Зеленський сьогодні повідомив:
Щойно погодив текст законопроєкту, який гарантує реальне зміцнення системи правопорядку в Україні, незалежність антикорупційних органів, а також надійний захист системи правопорядку від будь-якого російського впливу чи втручання. Текст збалансований.
Найголовніше – реальні інструменти, жодних російських зв’язків і незалежність НАБУ та САП. Законопроєкт сьогодні буде внесений до Верховної Ради України.
Важливо, що зберігаємо єдність. Важливо, що зберігаємо незалежність. Важливо, що поважаємо позицію всіх українців і вдячні кожному, хто з Україною.
Що відомо про законопроєкт 12414
- 22 липня нардепи розглянули у другому читанні законопроєкт 12414 — про зміни до досудового розслідування кримінальних правопорушень щодо зникнення осіб безвісти за особливих обставин під час дії воєнного стану. Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.
- Згідно з документом у розпорядженні Суспільного про пропозиції до законопроєкту 12414, які внесли до другого читання, законопроєкт змінює такі повноваження НАБУ та САП: генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ; генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору; генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям; скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.
- Керівник САП тим часом втратить право входити до групи прокурорів — це вирішуватиме тільки генеральний прокурор.
- Національне антикорупційне бюро опублікувало свою позицію щодо правок, внесених до законопроєкту 12414. НАБУ заявляє, що правки фактично знищують незалежність САП та підпорядковують діяльність НАБУ і САП Генеральному прокурору. НАБУ наголошує, що антикорупційна інфраструктура в Україні вибудувана з 2015 року разом з міжнародними партнерами.
- Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт 12414. Також його підписав спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук. Документ направили на підпис президенту.
Що відомо про обшуки СБУ у НАБУ та підозри від ДБР співробітникам НАБУ
Зранку 21 липня стало відомо, що Служба безпеки та Офіс генерального прокурора провели щонайменше 70 обшуків, які стосуються 15 працівників Національного антикорупційного бюро. Слідчі дії провели без ухвал суду. Про це йдеться у повідомленнях пресслужб СБУ, ОГП на НАБУ.
Раніше джерела Суспільного повідомляли, що відбулася серія обшуків у детективів бюро у різних регіонах. Їм інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з Росією, корупційні дії в інтересах олігархів тощо. Згодом у НАБУ інформацію підтвердили.
Офіс Генерального прокурора також повідомив, що разом зі Службою безпеки України викрили та затримали керівника одного з територіальних управлінь детективів Національного антикорупційного бюро Руслана Магамедрасулова. Високопосадовцю НАБУ готується повідомлення про підозру в пособництві державі-агресору за ст. 111-2 Кримінального кодексу України.
СБУ також оголосили про підозру нардепу Федору Христенку у державній зраді. СБУ стверджує, що Христенко був агентом російських спецслужб та нібито відповідав за посилення впливу на Національне антикорупційне бюро (НАБУ). За даними Служби безпеки, Христенко перебував в “тісних” стосунках із частиною керівників НАБУ. Серед них називають й затриманого Руслана Магамедрасулова. Нардеп втік з України після початку повномасштабного вторгнення Росії.
ДБР оголосила підозри трьом співробітникам НАБУ у скоєнні ДТП, в результаті яких постраждалі отримали ушкодження. У НАБУ підтвердили, що ДТП стались. За даними НАБУ, дві події відбулись у 2021 році, а третя — у 2023 році. Бюро повідомляє, що співробітники не використовували службове становище для уникнення відповідальності за свої вчинки.
Група семи (G7) повідомила, що уважно стежить за подіями навколо Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), зокрема за розслідуванням щодо кількох його співробітників, яких підозрюють у скоєнні кримінальних правопорушень.
22 липня СБУ повідомила, що викрила нові факти витоку інформації з обмеженим доступом в Національному антикорупційному бюро (НАБУ). Їх виявили під час обшуків за місцем проживання нардепа ОПЗЖ Федора Христенка.
СБУ заявила про документи негласного стеження за фігурантами кримінальних проваджень, котрі розслідує НАБУ, а також нібито десятки особових анкет кандидатів у детективи Бюро.