Як багато міст ви знаєте, в яких при їхніх органах самоврядування збирались би експерти з певних сфер життєдіяльності і рекомендували б тамтешнім радам та виконкомам враховувати саме їхні пропозиції при прийнятті тих чи інших рішень? Отож бо й воно – жодного такого міста. Але не поспішайте з висновками. Бо виявляється, що те, чого шукаємо за сотні кілометрів, може бути у нас прямо перед очима. Саме так: Тернопіль – перше місто в Україні, де при міській раді створюються експертні ради із числа фахівців у певних сферах життєдіяльності міста.
Саме їх висновки будуть враховані при прийнятті рішень під час сесії міської ради чи засідання виконавчого комітету, а також експерти надаватимуть власні пропозиції та оцінку кадровим призначенням.
Таким чином, міський голова Тернополя, який відповідно до законодавства, має право призначати керівників структурних підрозділів мерії, добровільно ділиться повноваженнями з громадою. А представники громади, які найбільше орієнтуються в тій чи іншій сфері, перебирають на себе частину повноважень міського голови. Тобто, в Тернополі на практиці запроваджується один з принципів прямого народовладдя, коли громада має прямий доступ до влади. Зазначимо, що запровадження механізмів прямого народовладдя як на загальнодержавному, так і на місцевому рівні було однією з основних вимог Революції Гідності.
Про такі новації у своєму коментарі розповів Сергій Надал.
«У Тернополі стартує унікальний проект для України, який уже давно успішно реалізовується у провідних європейських країнах – створення експертних рад. Відтепер при управліннях та відділах міської ради будуть збиратися фахівці, які надаватимуть свої пропозиції щодо того, як повинно розвиватися місто, допомагатимуть при розгляді проектів рішень сесії під час депутатських комісій, інформуватимуть громадськість про наслідки певного рішення та надаватимуть власні рекомендації щодо розвитку галузі, – розповідає очільник Тернополя. – Дуже важливо, що саме експерти будуть рекомендувати тих людей, які повинні управляти певним напрямком у Тернополі. Наприклад, керівника освіти будуть призначати освітяни, керівника охорони здоров’я – медики і так далі».
«Якщо конкретизувати європейський досвід, то найбільш вдало експертні ради працюють у європейському «еталоні» прямого народовладдя – Швейцарії. Більшість українців знають лише про ефективну практику застосування у Швейцарії місцевих референдумів, однак у цій країні робота експертних рад теж грає вирішальну роль у місцевому самоврядування. У Швейцарії завдяки схожій схемі місцеві громади через своїх представників у експертних радах контролюють діяльність будь-якого чиновника», – доповнив Сергій Надал.
У той же час, один із представників експертних рад – голова обласної організації «Союз Чорнобиль України» Олександр Харитонов також відзначив новизну та важливість експертних рад: «Це дуже актуальний та прогресивний підхід до вирішення важливих питань міста. Адже тепер думку населення будуть чути не тільки від депутатів, а й від городян, які є фахівцями з певного питання».
Обговорення