Ведення люстрації в органах державної влади є однією із важливих вимог Євромайдану. Проте, очищення влади на всіх рівнях вимагає чіткого усвідомлення цього процесу та налагодження відповідної схеми, а у законодавстві України, на жаль, немає жодної згадки про люстрацію та про механізм її здійснення. Ці проблеми досить гостро відчуваються як на державному так і на місцевому рівнях. Зокрема, в регіонах проблема роздрібленості люстраційних груп призводить до відсутності узгодженої діяльності та результативності.
– Важливим є усвідомлення самого слова «люстрація». Люстрація – це, перш за все, перевірка людей, які хочуть займати посади державні на рівень співпраці з комуністичним режимом. Як приклад можна навести Польщу. Для цього дуже важливим є відкриття архівів. Також важлива річ є об’єктивність і комплексний збір регіональних даних. Тут не можна собі дозволити швидкі, гарячі дії, бо це може призвести до того, що компетентні люди можуть позбавитися можливості отримати посади. Те що на даний момент можна зробити на регіональному рівні, це, перш за все, потреба згуртування різних громадських ініціатив для створення не десяти різних громадських комітетів, а для того, щоб цей комітет був один, оскільки саме тоді, він буде мати відповідний вплив на процеси, які відбуваються. Також важливо, щоб в люстраційному комітеті був незалежний журналіст, юрист і, звичайно, представник громадської організації, – зазначив Андрій Підгурський координатор регіональної співпраці в Україні, фонд «Відкритий діалог».
На думку експерта важливою є також співпраця між містами. Адже та проблематика, яка зустрічається в Луцьку часто повторюється і у Тернополі. Важливим є усвідомлення того, що люстрація – це не є процес з’ясування відносин.
– Процес люстрації потрібно однозначно відмежувати від процесу вирішення певних особистісних відносин, – підтвердив вищезазначену думку Леонід Бицюра голова постійної комісії Тернопільської облради з питань законності та правової політики
– Не можна люструвати конкретну людину, люструвати треба систему влади, самі інститути влади. Нам потрібні зміни Конституції та зміни устрою країни, бо якщо цього не буде, то, на жаль, слово люстрація перетвориться в таке саме слово, як реформи, – зауважив Андрій Мисак координатор громадського Люстраційного Комітету України (Західний регіон)
Перспективами регіональної люстрації у Тернополі є згуртування місцевих громадських груп навколо спільної метита створення умов для налагодження діалогу між владою та громадськістю.
Христина Салій, «Місто»
Обговорення