У Тернополі розпочинається проект “Безкоштовні курси української мови”. Набір групи оголосили у соцмережі 23 жовтня. Заплановано, що перше заняття відбудеться 1 листопада. На курси запрошують вимушених переселенців, які приїхали зі сходу України, а також тернополян, які хочуть вдосконалити знання української мови, пише “День”.
Всеукраїнський проект «Безкоштовні курси української мови» є волонтерським і реалізовується з 2012 року. Ініціатором і координатором проведення проекту в Тернополі є кандидат філологічних наук Наталія Гавдида. Саме вона й буде викладачем, який вестиме заняття.
“У Тернополі через ситуацію на сході України проживають багато переселенців. Відповідно з’явилася потреба у нашому місті провести такі курси. Вивчення української мови здійснюватиметься у чотирьох напрямках – читання, аудіювання (сприйняття на слух), письмо і говоріння. І, звичайно, учасники курсів вивчатимуть граматику, щоб знати, як правильно побудувати речення, – розповідає ініціатор і координатор проекту у Тернополі Наталія Гавдида. – “Заняття проводитимуться раз в тиждень, одну годину. За такою програмою в Україні діють курси безкоштовної української мови. Вони існують насамперед для того, щоб допомогти людям, які хочуть розмовляти українською мовою, але не можуть з певних причин подолати психологічний бар’єр. Учасники проекту отримають також інформацію культурологічного характеру, з історії України”.
З нагоди старту проекту в Тернополі, з Києва завітали координатори “Безкоштовних курсів української мови” на всеукраїнському рівні, які розпочали проект три роки тому. Попит на вивчення української мови в столиці та інших областях України постійно зростав, розширювалася географія міст. Сьогодні курси, окрім Києва, проводять у Херсоні, Одесі, Харкові, Запоріжжі, Кіровограді та в інших містах.
“Активно працюємо на сході України – є курси у Слов’янську, Дружківці, Краматорську, Костянтинівці, Сєверодонецьку. Далі плануємо розширювати мережу. Загалом за три роки наші заняття пройшли понад півтори тисячі осіб. Лише цього року в Києві маємо понад 600 охочих, які розпочали навчання”, – розповідає координатор викладачів “Безкоштовних курсів української мови» Катерина Мельник. – “Цей проект розпочався у 2012 році, після прийняття закону про мовну політику Колесніченка-Ківалова. Виникла думка, що треба зорганізувати позитивну акцію на противагу і розпочати курси української мови. Вони працюють під егідою громадської організації “Український світ”. У межах проекту відбуваються не лише заняття з української мови, а також культурницькі акції, просвітницькі ініціативи – зустрічі з письменниками, громадськими діячами та інше. Ми дбаємо, щоб ці люди побували в якомога більшій кількості міст, щоб розворушити, інтегрувати, у випадку сходу, ці області у загальноукраїнський контекст”.
Тернопіль є другим містом, де в рамках проекту відбуватимуться курси української мови для переселенців.
“Прецедент проведення цих курсів для переселенців у нас є у Львові, де вони проводяться вже два роки. З переселенцями працювали також у Києві, ми організовували експрес-курси, а зараз переселенці відвідують наші заняття разом з охочими киянами. Тобто, не розмежовуємо на заняттях російськомовних киян і переселенців, які хочуть вдосконалити українську мову. Окрім цього, в Києві кілька днів тому розпочала роботу окрема група з підготовки до ЗНО для дітей-переселенців. За таким напрямком працюємо також в Дніпропетровську, де, окрім трьох груп для дорослих, є курси з підготовки до ЗНО для школярів-переселенців”, – каже Катерина Мельник.
Як розповідають координатори, на курси найперше приходять люди, які хочуть навчитися української мови для спілкування у побуті, для роботи. Багато людей беруть участь у проекті через відчуття внутрішньої потреби, ніж прагматичної.
“Що стосується Тернополя, тут для переселенців мова є чинником інтеграції в суспільство, отримання хорошої роботи, самореалізації. Щодо викладачів, які проводять курси, важливо, щоб людина мала відповідну фахову освіту. В нас у різних містах викладають аспіранти і магістри провідних університетів, є викладачі, які мають науковий ступінь”, – зазначає Катерина Мельник. – “Це волонтерський проект. У нас немає фінансування, окрім поодиноких благодійних пожертв. Поки що підтримки від держави не отримали. Допомагають діячі, наприклад, для проведення занять надають безкоштовно приміщення. У Тернополі приміщення надає обласний осередок Всеукраїнського товариства «Просвіта». В інших містах – бібліотеки, університети, громадські спілки”.
Перше заняття у Тернополі розпочнеться о 16:30 у приміщенні Тернопільського обласного осередку “Просвіта” (вул. Кардинала Й. Сліпого, 3, офіс 3). Запис – за телефоном 096-668-88-17. На Facebook є сторінка “Безкоштовні курси української мови”. Заповнити анкету в онлайн-режимі щодо вивчення української мови, чи зголоситися до волонтерства можна на сайті на “Movaua.org.ua” http://movaua.org.ua/?page_id=24.