На Тернопільщині голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак розповіла про результати проведення у регіоні моніторингу роботи закладів охорони здоров’я за Програмою медичних гарантій (ПМГ). А також наголосила на важливості дотримання надавачами послуг умов договору з НСЗУ.
НСЗУ проводить два види моніторингу – автоматичний та фактичний. Автоматичний здійснюється постійно і передбачає дистанційний аналіз медичних записів в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Фактичний передбачає моніторингові візити до медзакладів або запит і аналіз їхніх документів. Його проводять при виявленні ймовірних порушень під час автоматичного моніторингу, а також при наявності скарг від пацієнтів.
До планового моніторингу у першому півріччі 2024 року заклади Тернопільської області не потрапили.
Натомість Автоматичний моніторинг ЗОЗ Тернопільської області виявив низький рівень проведення тромболітичної терапії при лікуванні інсультів в Кременецькій опорній лікарні. У першому кварталі 2024 року до лікарні потрапили 128 пацієнтів з інсультом, проте тромболітичні препарати застосовували лише у двох випадках. У Чортківській центральній міській лікарні відсутня інформація в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) про ліцензію наявного обладнання з нейровізуалізації.
«Моніторинг НСЗУ захищає гарантоване державою право пацієнтів на безоплатне лікування у межах Програми медичних гарантій. Пацієнти повинні отримувати медичну допомогу у повному обсязі. Зокрема, ті, хто потрапляє до медзакладів з інфарктами та інсультами. Їх життя напряму залежить від своєчасності та повноти наданої допомоги. Наприклад, при інсульті вчасно застосовані тромболітики допомагають значно полегшити наслідки хвороби та реабілітацію, покращити якість життя людини. На жаль, змушені констатувати, що є заклади, у яких застосування тромболітичної терапії поки на низькому рівні. Моніторинги дозволяють виявити такі тенденції і змінити ситуацію на краще. Крім того, моніторинг дозволяє контролювати цільове використання бюджетних коштів медзакладами», – говорить голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.
Також автоматичний моніторинг виявив дві лікарні на Тернопільщині, які приймали пологи, не маючи відповідного договору з НСЗУ, зокрема, робили кесарів розтин. Це може бути небезпечним для життя жінки та немовля, адже заклади немають відповідних умов. За перший квартал 2024 року у Бережанській центральній міській лікарні прийняли 18 пологів, кесарів розтин робили у двох випадках. У Копичинецькій комунальній лікарні прийняли 33 пологи, у третині випадків з яких робили кесарів розтин.
Ще у двох медзакладах, які мають договір з НСЗУ, за перший квартал 2024 року прийняли менше 50 пологів – у Борщівській міській лікарні (48 пологів, 27% – кесарів розтин) та Заліщицькій центральній міській лікарні (40 пологів, 18% – кесарів розтин).
Також у двох лікарнях виявлено необґрунтовані електронні медичні записи (ЕМЗ) щодо перебування пацієнтів тривалістю одна доба за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» – у Тернопільській обласній дитячій клінічній лікарні (109 ЕМЗ) та Тернопільському обласному клінічному онкологічному диспансері (51 ЕМЗ). Цим медзакладам перерахують кошти, отримані за відповідним пакетом від НСЗУ.
Обговорення