У селі Смиківці, яке розташоване поблизу Тернополя, відкрили пам’ятний знак із нагоди першої писемної згадки про село.
За свідченнями дослідників історії Тернопільського краю, перша писемна згадка про Смиківці датується 1545 роком. З цієї нагоди смиківчани вирішили втановити у центрі села пам’ятний знак. Пам’ятку із синього каменю, видобування якого колись приносило дохід місцевим жителям, виготовив тернопільський архітектор Іван Осадчук. Його руками зроблено кам’яний знак Тернополя, на в’їзді зі сторони Смиківців, та Стіну пам’яті жителів Молоткова Лановецького району Тернопільської області, яких навесні 1943 року спалили живцем фашисти.
Роботу над різьбленням було розпочато цьогоріч у середині серпня. Побудували пам’ятний знак за кошти, які отримали працівники Смиковецької сільської ради, учасники Смиковецького самодіяльного драматичного театру та інші активні мешканці села, вітаючи односельчан дзвінкою колядою під час зимових свят.
— Концепція знака має сакральний зміст, — зазначає один з ініціаторів спорудження пам’ятки, смиківчанин Юрій Ліский. — Висічена з каменю хатина уособлює сімейний затишок. У старі часи в Смиківцях розташовувалося поселення каменярів, яке отримало назву Хатки. Там був кар’єр, в якому видобували синій камінь, який став основою для пам’ятного знака. Він фактично уособлює смиковецьку громаду — з нього збудовано також місцевий храм і більшість домівок. Висічений колодязь символізує життя, а вимощена бруківкою дорога — шлях до кращого життя. Поряд розташований стовп, як згадка про митницю, яка була раніше в нашому селі.
Андрій Омельницький.
Фото автора.
Обговорення