У замку Синявських, що на Тернопільщині, відвідувачі можуть побачити унікальну експозицію старовинного кахлю, виробленого понад століття тому. Виставка розташована на другому поверсі західного корпусу. Вона демонструє вироби з кахлю, виготовлені у селі Рай під Бережанами ще наприкінці XIX — на початку XX століття.
Виробництво кахлю у селі Рай започаткував у 1894 році Якуб граф Потоцький. Він заснував цегельню, де майстри виготовляли кахель різних форм і кольорів. До створення виробництва долучився галичанин Остап Іванкевич, який тоді підтримав ініціативу графа. Чи мав майстер зразки узорів із Чернівецького кахельного заводу, залишається невідомим, однак результати їхньої роботи досі можна побачити в історичних будівлях міста.
Зокрема, в Бережанському ліцеї №1, який колись був гімназією, збереглися узорчасті кахляні печі з 1914 року. Також ці вироби прикрашають приміщення колишньої лікарні, подарованої місту графами Потоцькими у 1896 році.
«Кожен знаходить тут для себе посил для здивування: одні захоплюються кольорами — від зеленого до вишневого, від яскраво глиняного до оливкового, інші — відчитують малюнки узорів і навіть проводять пальцями, ніби переконуючись у їх справдешності», — розповідають в Бережанському ДІАЗі.
Ініціатором формування експозиції у замку став краєзнавець і перший директор Бережанського ДІАЗу Богдан Тихий. Саме він дослідив історію кахлярів з Раю та підготував наукове дослідження “Династія кахлярів із Раю”, яке планують опублікувати на сторінках заповідника.
Виставка дає можливість відвідувачам не лише побачити старовинний кахель, а й доторкнутися до історії кахлярського мистецтва, що розвивалося на Тернопільщині понад століття тому.
Читайте також історію й легенди унікального Микулинецького замку, єдиної в Україні житлової фортеці.