Державний iсторико-архiтектурний заповiдник Бережан розiрвав договiр щодо видiлення додаткових грошей на реставрацiю пам’ятки архiтектури нацiонального значення мiської ратушi. Тендер, який оголошували в груднi 2024 року на суму понад 12 млн грн, держаудитори зобов’язали скасувати через те, що замовник робiт оголосив його вже пiсля трирiчного строку вiд основного договору. Про це пише ZAXID.NET.
Реставрацiя будiвлi ратушi в Бережанах стартувала у 2021 роцi. Тодi з державного бюджету на це видiлили понад 25 млн грн. Пiдприємство, яке виграло тендер, – київське ТОВ «Спецiальна науково-реставрацiйна проектно-будiвельно-виробнича майстерня “Україна-реставрацiя”».
Однак, за даними Державного iсторико-архiтектурного заповiдника Бережан, у 2024 роцi виникла потреба в додаткових ремонтних роботах, якi не були передбаченi проєктно-кошторисною документацiєю. За даними Prozorro, тендер на видiлення додаткових грошей оголосили наприкiнцi грудня 2024 року. За умовами тендеру реставрацiйнi роботи мали тривати до 31 грудня 2026 року.
В листi-обґрунтуваннi, який затвердила керiвниця заповiдника Iрина Мигович, зазначили, що пiд час виконання основних реставрацiйних робiт пiдрядники виявили аварiйну ситуацiю. Необхiдно було провести ще низку протиаварiйних ремонтiв, без яких неможлива була подальша реставрацiя. Тому iсторико-архiтектурний заповiдник звернувся до архiтектурної проєктної творчої майстернi «Марко» для коригування проєктної документацiї.
Опiсля заповiдник оголосив тендер на суму 12,5 млн грн, в якому участь взяло ТОВ «Спецiальна науково-реставрацiйна проектно-будiвельно-виробнича майстерня “Україна-реставрацiя”». Однак в сiчнi 2025 року держаудитори провели перевiрку цiєї закупiвлi i виявили, що державний iсторико-архiтектурний заповiдник в м. Бережани провiв її з порушеннями. Зокрема, працiвники управлiння Захiдного офiсу Держаудит служби в Тернопiльськiй областi зазначили, що згiдно з визначеними правилами про проведення тендерiв закупiвля додаткових робiт не може здiйснюватися пiсля завершення трьох рокiв з дня укладення основного договору про закупiвлю.
«В листi-обгрунтуваннi ми пояснили, що договiр на основнi роботи почав дiяти з 31 липня 2021 року, як це зазначалося в документах, i згiдно з цим не порушили трирiчного термiну. Однак нашу позицiю аудитори не прийняли до уваги i зобов’язали розiрвати додаткову угоду з пiдрядником на проведення протиаварiйних робiт», – зазначила в коментарi ZAXID.NET керiвниця заповiдника Iрина Мигович.
Пiсля висновку монiторингу, який аудитори провели 21 сiчня 2025 року, Державний iсторико-архiтектурний заповiдник м. Бережани розiрвав договiр про додаткову реставрацiю ратушi.
В коментарi ZAXID.NET заступниця директорки заповiдника Ганна Олексiв зазначила, що за 12 млн грн планували провести пiдсилення фундаментiв ратушi та лiквiдацiю аварiйностi пiвнiчної сторони будiвлi, а також прибудови у дворi.
«У внутрiшньому дворику ратушi були аварiйнi прибудови, необхiдно було провести протиаварiйнi роботи, укрiпити пiвнiчну стiну, пiдсилити фундамент пiд прибудовою. Самi цi роботи не входили в основний договiр. Ми подали документи для коригування проєктно-кошторисної документацiї i оголосили тендер. Однак ми довго чекали на документи, i нам не вистачило мiсяця, щоб в термiн укласти письмовий договiр на додатковi роботи, хоч, фактично, договiрнi вiдносини з пiдрядником щодо виконання додаткових робiт розпочалися ще в липнi 2024 року i це було зафiксовано в самому договорi», – розповiла Ганна Олексiв.
За її словами, заповiдник готуватиме документи на вiдкритi торги, якщо їм видiлять фiнансування для завершення реставрацiї ратушi.
Історична довідка
Додамо, що ратушу в Бережанах звели в 1811 роцi на мiсцi давнiшої ратушi у стилi раннього класицизму. у минулому на першому поверсi розмiщувалися рiзнi крамницi, а на другому – гiмназiя. Памʼятка загалом вiдображає стилi провiнцiйного мiстобудування перiоду раннього класицизму.
У 2021 роцi ратуша потрапила до перелiку бiльше сотнi пам’яток культури, якi належало реставрувати за президентською програмою «Велике будiвництво». Пiдрядники провели гiдроiзоляцiю фундаментiв, встановили колодязi, перекрили годинникову вежу iз замiною пошкоджених дерев’яних елементiв, заново перекрили дах.
Читайте також: Львівська фірма за 6,7 млн відремонтує 300 м дороги до церкви у селі поблизу Тернополя.
Львівська фірма за 6,7 млн відремонтує 300 м дороги до церкви у селі поблизу Тернополя
Обговорення