Священик із Тернополя, ключар кафедрального собору свв.Костянтина та Єлени, відомий блогер і релігійний діяч протоієрей Євген Заплетнюк продовжує публікувати цікаві поради для своїх читачів і парафіян. Пропонуємо вам кілька порад із нового допису.
84 (01). Старість чекає кожного. І це ще у випадку, коли вам дуже сильно повезе. Особисто ви, як і я сам, маєте всі підстави померти значно швидше, ніж той ненависний вам дід, який викликає у вас рвотні рефлекси своїм запахом цвілі, сечі та засобу від молі. Багатьох молодих людей дратують неминучі зміни в роботі організму літніх людей. Не тільки сусідів чи випадкових зустрічних, але й найближчих родичів. Нас може дратувати їх повільність, нелогічність думок і висновків, погана реакція, і навіть – поганий запах, який в особливих умовах, скажімо, в літньому, спекотному громадському транспорті, може вас, людину, яка приймає душ двічі на день, зводити з розуму. Хочу нагадати, що всі ці речі люди контролюють дуже опосередковано. Вони не можуть змінити те, що не розуміють, а справа їх розуму вже від их не залежить. Деменція взагалі лікується дуже погано. Майже не лікуєтьcя. Отже, нам потрібно більше любові, друзі. Подумаймо, що на місці цього смердючого та дратівливого діда комусь випаде зустріти вас, вашого батька чи сина. Як не крути, але життя дуже справедливе, і завжди повертає до нас усе бумерангами.
85 (02). Не бійтеся ризикувати. Іноді сісти до автобуса, який їде лише до половини вашого маршруту буде значно розумніше, ніж увесь вечір чекати конкретної маршрутки, з конкретним водієм. Не бійтеся робити речі, які на перший погляд видаються ризиковими. Найбільші виграші та успіх є постійними супутниками тих людей, які не бояться ризикувати. І, звісно, ця історія про маршрутку, яка їде до половини шляху – не лише про маршрутки.
86 (03). Питання особистої гігієни лежать у площині здоров’я, а не лише краси та привабливості. Якщо ви носите довге волосся, при чому, 98% часу воно у вас виглядає не доглянутим, масним, без належного піклування, очевидно, вам буде краще підстригтися. Все ж, навіть лисі люди повинні мити голову. Якщо ви намагаєтесь зробити власне волосся красивим, у свою чергу і воно буде відповідати вам заємністю. Чим довше у вас волосся, тим більше часу ви повинні приділяти догляду за ним. Особливе зауваження жіночкам, які не розуміють, як жалюгідно виглядає їхня «зачіска» з відрослими ще пів року тому нефарбованими корінцями. Якщо фарбування волосся займає від 20 до 40 хвилин, а ви ходите з таким жахом на голові останні кілька місяців – у вас очевидно певна стадія розпаду особистості. Вам треба не лише стиліст і перукар, але й психіатр.
87 (04). Уважно стався до грошей. Це правило реально коштувало мені чимало грошей. Я зрозумів, що не варто одночасно робити кілька справ, намагаючись здійснити певні операції з грошима. Скажімо, одночасно заходити до автобусу й рахувати гроші, або рахуючи гроші, розмовляти по телефону. Не треба «на ходу» повертати борг чи щось оплачувати. Ми й так не уважні, а коли робимо кілька справ одночасно – у нас суттєво падає ККД. Заведіть гаманець. Не носіть гроші в кишенях. Поділіть на частини. Будьте більш уважними. Не давайте шансу обікрасти вас чи то злодіям, чи то вашій розсіяності.

88 (05). Незалежно від того, яку посаду ви займаєте, навчіться вимикати звук телефону, коли лягаєте спати. Незалежно від того, день це чи ніч. Сон це не порожня забаганка. Це природна реакція організму на втому та стреси. Це наша базова потреба. Під час сну наше тіло відпочиває, відновлюється. Для багатьох людей навіть кількахвилинний сон в денну пору – життєва необхідність. Тому, пам’ятаймо, що відповідно до віку, існує добова норма для сну. Важливо контролювати її, бо для організму однаково шкідливо як надмір, так і нестача повноцінного відпочинку. Коли вас хтось будить – він заважає вам відновлюватися. Навіть коли ви Президент України, чи навіть ключар кафедрального собору, спросоння ви точно не здатні прийняти логічне, виважене рішення. Тому, телефон краще вимикати не лише заради вашого сну, але й заради турботи про тих людей, які вас про щось запитують. Покинетеся – побачите пропущений виклик – зателефонуєте.
89 (06). Якщо ви дівчинка, й у вас полущився лак на нігтях, знайдіть кілька хвилин, щоб змити його не просто швидко, а терміново. Для чоловіків побачити облущений лак на ваших руках значно жахливіше, ніж дивлячись на ваші руки не побачити там пальців. Якщо у вас «немає часу», ви можете зробити це сидячи в туалеті. Не дякуйте за цю пораду. Це був крик душі. Ми саме тому й потребуємо вас, дівчаток, що ви хоч у чомусь від нас відрізняєтеся та показуєте приклад. Якщо ж ви такі самі – то не дивуйтеся, що вас ніхто не хоче та не любить. Я не дуже люблю слово «сексуальність». У цьому контексті цілком підійде термін «смачний». Оцініть свою «смачність» в очах протилежної статі за шкалою від 0 до 10 лише дивлячись на свої руки. Ви задоволені результатом?
90 (07). Учіться делегувати повноваження. Не тільки директори та керівники установ і організацій повинні вміти якісно делегувати важливі справи. Кожен із нас на своєму робочому місці повинен створити такі умови, щоб наша раптова відсутність не зупинила спільну справу на довгі години чи дні. Мудрий керівник дуже добре розуміє це питання. Як, звісно, розуміє й межі власної компетентності. Краще тримати трьох надійних порадників професіоналів, які кожен у своїй сфері є професіоналами, ніж покладатися лише на себе 24 години на добу, 365 днів у році. Трудоголізм це не чеснота, а гріх, наслідок психічних і духовних проблем у людини. Працювати, як казав покійний дядько Джобс, треба не 24 години на добу, а головою.
91 (08). Контролюйте чистоту власної мови. Лайливі слова та матюки – це не лише свідчення обмеженого словникового запасу та світогляду. У цього феномену є й ще й інших бік. Як ви напевне знаєте, існують певні психічні хвороби та відхилення, де симптомами хвороби є неконтрольоване вживанням хворими брудної лайки. Скажімо, синдром Туретта чи шизофренія. Якщо хворого на шизофренію лікувати медикаментозно, то з часом такий хворий може перестати матюкатися взагалі. Таким чином легко прийити до думки, що люди, які постійно брудно лаються, – частково хворі на шизофренію, маючи один із найбільш яскравих її симптомів.

92 (09). Купляйте важливі ліки наперед. Не дивлячись на те, що ми живемо у відносній цивілізації, особливо у містах, треба завжди усвідомлювати вплив обставин, які можуть діяти в нашому житті. Отже, потурбуйтесь про себе наперед. У вас завжди повинна бути домашня аптечка, укомплектована необхідними засобами, відповідними вашому віку та хронічним хворобам. І, звісно, пам’ятайте про травми та нещасні випадки. Краще бинт чи якусь мазь викинути через закінчення терміну придатності, ніж їх не буде в особливо критичний момент. З усіма ліками – точно так само. Думати про майбутнє можуть тільки розумні люди. Дурним, зазвичай, навіть хліба до вечора не вистачає.
93 (10). Коли ви йдете по вулиці, і вам дають рекламні проспекти, буклети чи газети – завжди чемно беріть, не відмовляючись. Ця людина отримує гроші за свою невдячну, принизливу, а іноді й небезпечну роботу. Зробіть добру справу – маленькі буклетики зможете завжди викинути трохи далі, а великі можете забрати додому і використати в господарстві. Єдине, чого я категорично не раджу вам робити – це приймати участь у вуличних опитування, акціях, спробах невідомих аферистів отримати ваші координати: імена, телефони, адреси, номер паспорту чи інші дані. У переконливій більшості випадків це аферисти, злочинці. А добра усмішка та люб’язність, швидше за все, лише маска.
94 (11). До речі, про усмішку. Не втомлюся повторювати, що в ХХI столітті ходити без зубів це щось із меж фантастики. Так, поставити нові зубні імпланти це може бути дорого. Але дорого, коли обирати дорогих лікарів, дорогі матеріали, дорогі клініки. Але, існують цілком пристойні дешеві лікувальні заклади, де можна вставити собі необхідну кількість зубів. Колись ще ваші бабусі та дідусі вставляли зуби. Годі говорити, що ортодонтія та стоматологія з того часу сягнули небаченого розвитку. Немає нічого більш жалюгідного за людину, яка не може нормально пережувати їжу. Я вже не кажу про посмішку. Наскільки ваша посмішка «смачна» та приваблива для вашого партнера чи коханої жінки? Чи виникає у неї спонтанне бажання дивлячись у ваш рот пристрасно вас поцілувати? Люди, які відмовляються вставляти чи лікувати зуби, бо це дорого, це ті самі особи, які не купляють ніякого автомобіля, бо хочуть лише кадилак чи роллсройс. Ї так, до самої смерті їздять на маршрутках.

95 (12). Огризки слів і речень. Особисто я для себе давно визначив правилом не відповідати людям на вітання чи інші мотиви до спілкування «огризками» речень. Якщо вам хтось пише «Добрий день!», дуже й дуже тупо та принизливо для людини отримувати у відповідь просто 1 слово: «Добрий». Що ви робите зі зекономленими словами? Як витрачаєте врятований час? Якщо людина написала ціле речення для вас, вітаючи зі святом, то треба бути надто цинічною, жорстокою та , нечутливою свинотою, аби не відповісти людині адекватно. Чимало людей просто відповідають «Дякую». Так не треба робити. Принаймні, коли мені на вітання пишуть просто «дякую», я відповідаю «ок». Іноді це допомагає. Іноді – ні.
96 (13). І, взагалі. Мовчання та «ігнор» – одна з найбільш витончених і жорстоких форм психічного насилля над людиною. Ніколи не забувайте про це. Або потім не дивуйтеся, чому навіть найближчі люди перестали до нас ставитися так, як ми собі про це раніше фантазували. Кажуть, що словом можна вбити. Це половина правди. Вбити можна навіть впертим мовчанням.
97 (14). Найбільш сильніша та достойна людина не та, яка перемогла в битві чи суперечці. Найбільш достойна людина – яка змогла уникнути будь-якої суперечки. Звичайно, іноді здається, що дати в морду своєму ворогові – єдине розумне рішення в конкретній ситуації. Але – ні. Зло перемагається не більшим злом, але хоча б краплинкою добра. Може в якихось випадках для цього нам треба більше часу, але нам важливий результат, а не процес вічної битви.
98 (15). Існують безліч причин, коли ми вирішуємо, давати людині, яка нас зрадила (у будь-якому сенсі) другий шанс, чи не давати. Приймаючи остаточне рішення завжди майте на увазі, що другий шанс іншій людині – це одночасно й наш шанс, другий шанс самому собі. А ще, звісно, люди не змінюються. І я не знаю, як можна ці речі поєднати.
99 (16). Людський фактор визначає все. Мені дуже прикро про це казати, але наша життєва вдача залежить не тільки від талантів, а від речей, які до цього не мають ніякого стосунку. Ти можеш бути значно розумнішим і талановитішим за свого начальника, але треба прийняти певні речі це життя: «хоть ти і умен, но не ігумен». Що тут можна змінити? У більшості випадків нічого. Принаймні, не варто себе догризати, ставлячи своє життя у вічну провину. Ми не винні, коли в нас щось не виходить. Принаймні, винні тільки тоді, коли недостатньо стараємося.
100 (17). Нікого не слухайте, робіть і живіть як самі хочете. Але, коли ви робите щось не дослухаючись до чудових порад старших, досвідчених чи розумніших людей, то у випадку поразки ви більше не будете мати можливості перекинути власну провину на когось іншого. Все ж, це і є час нашого дорослішання: час обирання власні вчинки та брати за них відповідальність. Що краще? Краще золота середина. Треба слухати не тільки себе, але й інших. Не тільки інших, але й себе. Все залежить від ситуації. Сподіваюся ці поради стануть комусь корисними. А те, що в них відсутній 22-ий пункт буде чудовим нагадуванням, що в цьому світі немає нічого надто досконалого. Хочете досконалий та бездоганний список? Складіть його самі! Щасти вам )
Поки життя триває – знання накопичуються. Тому, гарантій не даю, але думаю, що – далі буде! 🙂
Читайте початок: