Іноді в періодичної преси з’являються відомості про людей, які поїдають різні неїстівні предмети та речовини. Причини такого «харчування» можуть бути різні — аж до бажання здивувати оточуючих, отримати якісь блага або потрапити до Книги рекордів Гіннесса. Іноді така поведінка пояснюється психічним захворюванням. Кілька окремо стоять випадки, коли люди просто змушені їсти все, більш-менш схоже на їжу. Із цього й почнемо.
49 днів в океані
На початку 1960-х весь світ облетіла звістка про четвірку солдатів — молодшого сержанта Асхата Зіганшина, рядових Філіппа Поплавського, Анатолія Крючківського та Івана Федотова, — які без їжі та питної води дрейфували на баржі у відкритому океані 49 днів. Їхня популярність на той час могла зрівнятися лише з першими космонавтами. Хлопці не збожеволіли і не з’їли один одного, як багато інших людей, які опинилися в подібному становищі. Як їжу вони використовували не тільки власні чоботи, але також ремінці від годинника та шкіряні вставки від гармонії. До речі, якби не всесвітня слава, за яку треба дякувати врятованим солдатам американських моряків, то цих хлопців зрадили б військовому трибуналу… за розгильдяйство. Начебто саме вони були винні в тому, що самохідна баржа Т-36, що стояла на розвантаженні на Курильських островах, на борту якої перебували невдачливі пасажири, було зірвано з якоря і віднесено до океану. Але це, як кажуть, особливий випадок.
Немає нічого смачнішого… лампочок та літаків!
Звичайна людина намагається вгамувати голод тим, що не є їжею, тільки в екстремальній ситуації. А індійські йоги та факіри роблять це у повсякденному житті для демонстрації своїх унікальних можливостей.
Так, наприклад, 40 років тому широко відомий науково-популярний фільм «Індійські йоги. Хто вони?», де показували індуса, що п’є концентровану соляну кислоту, а потім з хрускотом поїдає і саму склянку, в якій вона знаходилася. Ці кадри досі вражають. Багато хто потім намагався наслідувати йога, але все це закінчувалося сумно, втім, за деяким винятком.
Якийсь Ван Дзюнь до сьогоднішнього дня з’їв уже більше тисячі електричних лампочок. Нині його раціон становить близько 30 лампочок на місяць. При спробі відмовитися від улюблених «ласощів» у Ван Дзюня псувався настрій, він став дратівливим. І навпаки, поїдання цього освітлювального приладу дає йому внутрішнє задоволення та надзвичайно тішить. За словами самого Ван Дзюня, йому подобається заїдати лампочки кашею чи хлібом. Цікаво, що китаєць не є ні йогом, ні факіром. Вживання лампочок — єдине захоплення китайця, яке дозволяє йому виступати в цирку, тим самим заробляючи на життя.
Але ще більш дивовижні здібності якогось Мішеля Лотіто із Франції. Він відомий тим, що може їсти не тільки лампочки, а й будь-які інші предмети з металу, скла, гуми, пластику, а також отруйні та небезпечні для життя речовини. Пристрасть, скажімо м’яко, до «нетрадиційної дієти» виявилася у нього спонтанно, коли він ще в дитинстві, замість того, щоб дивитися телевізор, поступово з’їв його, страшенно перелякавши своїх батьків. Перш ніж з’їсти якийсь предмет, Мішель розрізає його на дрібні шматочки, які потім послідовно ковтає, запиваючи великою кількістю води.
Всеїдний Мішель увійшов до Книги рекордів Гіннеса за те, що протягом двох років він з’їв невеликий спортивний літак. До раціону поїданих ним речей входять велосипеди, пилососи, ліжка, дитячі коляски, а також запчастини до них.
До речі
Потяг людини до споживання неїстівних речовин називається дисгевзією. Нерідко вона проявляється у вагітних. За даними дослідження, дисгевзія спостерігається приблизно у 50% майбутніх матерів.
Є така професія – шпагоковтач!
Шпагоковтання як цирковий номер існує, напевно, з того моменту, як винайшли самі шпаги. При цьому люди ковтають інші види холодної зброї. По справжньому. Хоча зустрічаються і шахрайства, а також імітації, коли небезпечне лезо потопає в ручці шпаги, не проникаючи у шлунок. Досвідчені шпагоглотатели здатні приймати всередину себе до десятка гострих предметів одночасно, не завдаючи собі особливої шкоди. Але в деяких виникає професійна хвороба горла внаслідок постійного подразнення, до того ж іноді можливі пошкодження шлунка та інших внутрішніх органів. Зазначаються також випадки смертельних поранень під час виступу.
Як Жерар Депардьє з’їв свій капелюх
Випадків, коли люди, програючи парі, з’їдали у покарання предмети свого туалету чи одягу, не так уже й мало. Один із них стався зі знаменитим французьким актором Жераром Депардьє. Якось він зустрів чарівну білявку та програв їй партію у більярд. Виконуючи умови суперечки, він з’їв власний капелюх, попередньо полив його кетчупом однієї з відомих фірм. Але, як виявилося, все виявилося підставою: Депардьє зробив це тільки заради реклами, заробивши від організації кетчуп, що виробляє, чверть мільйона доларів. До речі, чи був капелюх справжнім — ніхто тепер не скаже. Цілком можливо, що вона, як і черевики Чарлі Чапліна в «Золотій лихоманці», була виготовлена з кореня лакриці, що застосовується в кулінарії для поліпшення смаку, або чогось іншого цілком їстівного.
Не кличте Маргарет у гості
Манія заковтування буває, наприклад, у маленьких дітей та осіб із затримкою розумового розвитку. Вона полягає в прагненні ковтати будь-які, в тому числі і дуже небезпечні, предмети на зразок голок, цвяхів, ножиць, скла. Останній з таких епізодів відзначений стосовно Маргарет Даалман з Голландії, яка звернулася до лікарів зі скаргами на болі в животі. На рентгені в її шлунку виявили безліч сторонніх предметів, а в ході операції витягли близько 80 срібних ложок і виделок. Психіатр, який обстежив Даалман, встановив у неї прикордонний психічний розлад, що виявляється в патологічному прагненні заковтування предметів з різних шляхетних металів. Отже, знайомі Маргарет зазвичай добре думають, перш ніж запросити любительку срібла в гості.
Поїдання краватки – симптом неврозу
Наприкінці літа 2008 року англійська телекомпанія «Бі-бі-сі» показала ролик, де було знято тодішнього президента Грузії Михайла Саакашвілі, який, не звертаючи уваги на телекамеру, нервово жував власну краватку. Пізніше, наче виправдовуючись, глава держави заявив, що переживання за країну можуть змусити його з’їсти не лише предмет одягу. Але нічого змінити вже не можна було. Цей відеозапис став, як кажуть, надбанням широкого загалу. В результаті Саакашвілі залишився в народній пам’яті не як сильний політик, а як невротик, що підкріпився власною краваткою.
Ох, ці дивні знаменитості!
Виявилося, що неординарні принципи харчування не далекі відомим особистостям.
Стів Джобс тижнями вживав однакові товари. Як стверджує автор біографії Стіва Джобса Уолтер Айзексон, засновник корпорації Apple тижнями харчувався одним і тим же видом їжі, як, наприклад, яблуками чи морквою. Кажуть, останнім часом він так багато вживав, що його шкіра набувала яскраво-оранжевого відтінку.
Рене Зеллвегер «закушує» кубиками льоду протягом дня. Можливо, це прозвучить дико, проте актриса Зеллвегер сама зізнавалася, що домінуючим продуктом її денного раціону є кубик льоду. «Я їм заморожені кубики, оскільки завдяки їм я можу відчувати ситість, не вживаючи нічого. Це й дозволяє мені підтримувати мою постать у нормі», — стверджує Рене.
Письменник Стівен Кінг завжди з’їдає чізкейк перед створенням чергового шедевра. Перш ніж приступити до своєї нелегкої письменницької праці, Стівен обов’язково ласує чізкейком. Однак він не переносить в’язких та слизьких продуктів. «Ніколи не їм устриць – мені моторошно гидка ця слизова жива маса», – розповів визнаний Король Ужаса.
Автомобільний магнат Генрі Форд харчувався бур’янами зі свого обійстя. Форд вважав людське тіло такою самою машиною, які він створював сам. За його розумінням, як і будь-якому механізму, йому також потрібно паливо, яке можна отримувати з навколишнього світу. Тому Генрі Форд ніколи не ходив у продуктові магазини, а заправлявся травою та бур’янами, що зростали під вікнами його будинку. Деколи навіть вносив різноманітність у своє меню, додаючи до бур’янів хліб і насолоджуючись незабутнім смаком бур’янів бутербродів.
Обговорення