В аптеках Тернополя ціни на ліки виросли майже удвічі. Різке подорожчання медикаментів пов’язане із зростанням курсу долара та нещодавнє запровадження ПДВ на операції з поставок ліків у розмірі 7 %. Відповідний Закон набув чинності з 1 квітня.
Причини подорожчання ліків
Прив’язка імпортних ліків до курсу американської валюти та підписання, так званих, «антикризових» законів зі збільшенням ПДВ на ліки для швидкого наповнення казни, призвели до не менш швидкого фармацевтичного та економічного колапсу: ціни на ліки зростають з кожним днем, дистриб’ютори скорочують закупки, шоковані новими прайсами на здоров’я люди покидають аптеки з порожніми руками або ж віддають останнє…
– Хворіти ніколи не було дешево, а тепер, тим паче. З такими цінами моєї зарплати не вистачить, щоб вилікувати елементарний грип, а що говорити про більш серйозні захворювання, або про незахищені ланки населення: пенсіонерів, інвалідів, сиріт, як вони можуть собі дозволити купити потрібні ліки? Я от хотіла купити сироп від кашлю, але як подивилася на ціни, то зрозуміла, що чай з малини або молоко з медом теж допоможе, – ділиться враженнями від походу в аптеку тернополянка Марія.
Не в захваті від подорожчання ліків і самі фармацевти, власники аптек та провізори.
– Кількість відвідувачів аптеки суттєво зменшилася. Люди приходять, дивляться на ціни, розвертаються і йдуть геть. Ціни на деякі імпортні ліки так збільшились, що ми стараємося їх навіть не замовляти, бо люди просто не беруть. Якщо замовляємо ліки, то малими партіями, щоб могти їх продати. А коли продаємо і замовляємо знову, то закупівельна ціна на наступну партію, вже обов’язково вища за попередню, – розповідає власниця однієї з аптек у Тернополі пані Світлана.
Ціни на ліки до подорожчання і після
Щоб не бути голослівним, варто лише співставити ціни на деякі ліки 2-3 місяці тому із цінами на ліки тепер. Так, наприклад, якщо раніше в аптеках Тернополя дарницький «Анальгін» можна було придбати за 2,40 -2,50 грн., то тепер його вартість зросла до 3.00- 3, 10 грн., а то й вище. «Цитримон-Дарниця» раніше коштував 2,60-2,80 грн., тепер вже 3,40-3,50 грн. «Валідол», який раніше можна було купити за 1.00-1,20, тепер по 1,70 грн. «Панкреатин» колись був по 15 грн., тепер більше 18 грн., «Корвалол» колись коштував до 6 грн., тепер більше 7 грн. Майже на третину збільшилась вартість «Корвалменту»: був по 14-15, тепер більше 20 грн. Подорожчало навіть «Вугілля активоване», якщо зовсім недавно упаковка чорних таблеток коштувала 1,10-1,20 грн., то тепер за комфорт у шлунку доведеться заплатити від 1,70 до 1,90 а то й дорожче.
Та якщо таке подорожчання ще можна назвати терпимим, тоді що робити з імпортними ліками, вартість, яких і до подорожчання була «кусючою». Наприклад , якщо 30 пакетиків «Німесил» колись коштували 70-80 грн., то тепер їхня вартість перейшла за 150 грн. «Зенирит», який покращував стан шкіри за 100 грн., тепер допомагатиме лише за 130 грн. Буквально кілька місяців тому діабетики могли придбати «Глібонат» за 48-50 грн., тепер цей препарат їм обійдеться дорожче 70 грн. Щодо інших медикаментів, то для прикладу «Афлубін» тепер коштує 75 грн., попередня ціна за таку ж маленьку баночку колись не перевищувала 45 грн. «Троксивазин» коштував до 21 грн., тепер більше 30 грн.
Сиропи від кашлю: «Бронхомед» був по 31 грн., тепер більше 40, «Проспан» був до 55 грн., тепер більше 65грн., «Пектолван» раніше коштував близько 23 грн., тепер по більше 27.
Провізор Ірина зауважує:
– Люди часто звертаються в аптеку лише для того, щоб дізнатися ціну. Дізнаються, очевидно, в кількох аптеках. Потім порівнюють де дешевше і аж тоді – купують, і то не все з власного списку. Часто доводиться замість дорогих імпортних ліків підбирати людям вітчизняні аналоги, і хоч вони теж значно подорожчали, але все ж таки, дешевші ніж закордонні. Та, буває і таке, що українських відповідників підібрати, на жаль, не вдається, через те, що їх просто немає.
Факт подорожчання ліків підтверджують чи не у всіх аптеках міста. В одній із центральних аптек цінники на ліки навіть не встигають переклеювати. Старі ціни просто перекреслюють і клеять зверху нові. Фармацевти з болем визнають, що це лише початок ціннових несподіванок. Адже вибухова суміш девальвації гривні плюс нові заходи оподаткування призведуть до значного підвищення цін на імпортовані препарати, які не мають аналогів українського виробництва, та підвищення вартості українських препаратів, значна частина сировини для яких, також імпортується. Ціни ростуть – люди за ними не встигають. В одних погіршується здоров’я, в інших – бізнес. Тим часом, компанії-імпортери лікарських засобів закликають уряд відмовитися від оподаткування постачання ліків на 7% до 1 січня 2015 року.
Христина Салій, «Місто».
Обговорення