Сьогодні в Тернополі десятки людей вийшли на акцію протесту проти ухваленого Верховною Радою законопроєкту №12414, який, на думку учасників, знищує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Мітингувальники тримали плакати з написами «Такі закони не на часі», «Корупція теж ворог» і «Вето на закон №12414», висловлюючи обурення рішенням парламенту.
«Це повернення до часів авторитаризму Януковича. Такий закон суперечить європейським цінностям, за які наші військові віддають життя», – заявила учасниця акції Олександра Рибник. Вона наголосила, що незалежність антикорупційних органів – ключ до демократичного розвитку України.
Інший протестувальник, Владислав Стовманенко, розповів, що дізнався про акцію спонтанно, але вирішив приєднатися, бо вважає тему критично важливою. «Цей закон ламає інституції, які контролюють дії уряду. Підпорядкувати НАБУ і САП генпрокурору – це нелогічно й недоречно», – зазначив він.
Учасник протесту Володимир додав: «НАБУ і САП мають бути незалежними, щоб ефективно боротися з корупцією. Цей закон – крок назад, який суперечить євроінтеграції».
Законопроєкт №12414, ухвалений 22 липня, викликав хвилю критики. Документ дозволяє генеральному прокурору давати обов’язкові вказівки детективам НАБУ, отримувати доступ до всіх їхніх справ, закривати розслідування на вимогу захисту, вирішувати спори про підслідність і підписувати підозри топпосадовцям. Крім того, керівник САП втрачає право входити до груп прокурорів – це рішення також віддається генпрокурору. НАБУ заявило, що такі зміни фактично руйнують антикорупційну інфраструктуру, створену з 2015 року за підтримки міжнародних партнерів.
Акції протесту проти закону відбулися не лише в Тернополі, а й у Києві, Львові, Одесі та Дніпрі. Учасники закликають президента накласти вето на законопроєкт, вважаючи його загрозою для боротьби з корупцією в Україні.
Акції протесту проходять в багатьох містах і також в столиці.
Що відомо про законопроєкт 12414
- 22 липня нардепи розглянули у другому читанні законопроєкт 12414 — про зміни до досудового розслідування кримінальних правопорушень щодо зникнення осіб безвісти за особливих обставин під час дії воєнного стану. Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.
- Згідно з документом у розпорядженні Суспільного про пропозиції до законопроєкту 12414, які внесли до другого читання, законопроєкт змінює такі повноваження НАБУ та САП: генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ; генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору; генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям; скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.
- Керівник САП тим часом втратить право входити до групи прокурорів — це вирішуватиме тільки генеральний прокурор.
- Національне антикорупційне бюро опублікувало свою позицію щодо правок, внесених до законопроєкту 12414. НАБУ заявляє, що правки фактично знищують незалежність САП та підпорядковують діяльність НАБУ і САП Генеральному прокурору. НАБУ наголошує, що антикорупційна інфраструктура в Україні вибудувана з 2015 року разом з міжнародними партнерами.
- Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт 12414. Також його підписав спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук. Документ направили на підпис президенту.
Що відомо про обшуки СБУ у НАБУ та підозри від ДБР співробітникам НАБУ
Зранку 21 липня стало відомо, що Служба безпеки та Офіс генерального прокурора провели щонайменше 70 обшуків, які стосуються 15 працівників Національного антикорупційного бюро. Слідчі дії провели без ухвал суду. Про це йдеться у повідомленнях пресслужб СБУ, ОГП на НАБУ.
Раніше джерела Суспільного повідомляли, що відбулася серія обшуків у детективів бюро у різних регіонах. Їм інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з Росією, корупційні дії в інтересах олігархів тощо. Згодом у НАБУ інформацію підтвердили.
Офіс Генерального прокурора також повідомив, що разом зі Службою безпеки України викрили та затримали керівника одного з територіальних управлінь детективів Національного антикорупційного бюро Руслана Магамедрасулова. Високопосадовцю НАБУ готується повідомлення про підозру в пособництві державі-агресору за ст. 111-2 Кримінального кодексу України.
СБУ також оголосили про підозру нардепу Федору Христенку у державній зраді. СБУ стверджує, що Христенко був агентом російських спецслужб та нібито відповідав за посилення впливу на Національне антикорупційне бюро (НАБУ). За даними Служби безпеки, Христенко перебував в “тісних” стосунках із частиною керівників НАБУ. Серед них називають й затриманого Руслана Магамедрасулова. Нардеп втік з України після початку повномасштабного вторгнення Росії.
ДБР оголосила підозри трьом співробітникам НАБУ у скоєнні ДТП, в результаті яких постраждалі отримали ушкодження. У НАБУ підтвердили, що ДТП стались. За даними НАБУ, дві події відбулись у 2021 році, а третя — у 2023 році. Бюро повідомляє, що співробітники не використовували службове становище для уникнення відповідальності за свої вчинки.
Група семи (G7) повідомила, що уважно стежить за подіями навколо Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), зокрема за розслідуванням щодо кількох його співробітників, яких підозрюють у скоєнні кримінальних правопорушень.
22 липня СБУ повідомила, що викрила нові факти витоку інформації з обмеженим доступом в Національному антикорупційному бюро (НАБУ). Їх виявили під час обшуків за місцем проживання нардепа ОПЗЖ Федора Христенка.
СБУ заявила про документи негласного стеження за фігурантами кримінальних проваджень, котрі розслідує НАБУ, а також нібито десятки особових анкет кандидатів у детективи Бюро.