Тернопіль може стати першим містом України, яке на яке на 100% відмовиться від опалення російським газом. Для цього місто поетапно переходить на альтернативні джерела палива.
Зараз у місті монтують сім котелень, на альтернативних джерелах палива – торф’яній крихті. Першими на таке опалення переходять дитячі садки, школи та лікарні. За підрахунками спеціалістів, за опалювальний сезон, завдяки роботі цих котелень, зекономлять більше 8 тис. куб. м. газу та близько 20 мільйонів гривень.
Мова йде про так званий фразерний торф. Це місцева сировина, яка дозволить замінити майже 10% споживання газу. Щороку в тернополі за газ та електрику населення сплачує більше 1 млрд гривень. А ці кошти могли б працювати на економіку міста… – каже завідувач сектору з питань енергозбереження Тернопільської міської ради Павло Савечко.
Думки тернополян щодо такого задуму розділилися. Люди хвилюються, що під час спалювання торф’яних брикетів будуть виділятися тверді частини, які забруднюватимуть навколишню територію.
Ці котельні будують, коли ми спимо. Вранці встаєш, а вже «виросла» будівля. Ми зверталися в «Тернопількомуненерго», нам показували план. Близько 1 тонни в рік із такої котельні буде викидів. А нам цим дихати, – обурюється пані Галина.
Є й прихильники такої ідеї, адже вважають, що альтернативне паливо – наше майбутнє.
В нас і так повітря забруднене, вода не дуже чиста, тому ця котельня не особливо вплине на наше екологію. Люди ж в світі якось живуть. І це ж економія певна буде, – каже тернополянка пані Надія.
Науковці ж зазначають: торф дає у декілька разів менше викидів, ніж вугілля. До того ж на котлах стоять спеціальні фільтри, які усувають шкоду. Начальник Державної екологічної інспекції Тернопільської області Едуард Ференц каже: зараз проблема у спеціальній документації та висновках із Києва.
Спалення органічного палива відноситься до підвищеної небезпеки, тому цей проект підлягає державній екологічній експертизі. ЇЇ проводить Міністерство екології та природних ресурсів. У нас ще немає такої експертизи на жодну котельню. Поки підприємство працює над цим питанням. Зазначає Едуард Ференц.
У Державній екологічній інспекції Тернопільської області радять «Тернопільміськтеплокомуненерго» не зволікати, адже в іншому випадку котельні не матимуть права запустити у дію.