Вчора ,3 квітня, гривня побила рекорд. Її ціна впала до рекордного значення за всю історію існування. Офіційний курс Національного банку України сьогодні становив 11.24 гривні за долар, відносно євро 15.50. За середнім показником 12-ти найбільших банків України, повідомляє веб-сайт “Курс”, купити долари вчора можна було за 11,53, продати – 10,92 гривень за долар. Купити євро коштує 16 гривень, а продаж – 15,05. Валюта зростає, бо у суспільстві є невизначеність: політична, економічна і військова, вважає кандидат економічних наук Богдан Адамик. А стабілізувати валюту допоможе іноземний кредит.
Українська гривня у вільному плаванні. Щоправда, як показує практика останніх місяців, пливе гривня повільно на дно. Через нестабільну ситуацію в країні люди, підприємства, організації заощадження прагнуть зберігати в “твердішій” – іноземній валюті. Попит на долари і євро пропозицію перевищують, а звідси і високий курс. В цей час Національний банк мав би ситуацію регулювати, вважає кандидат економічних наук Богдан Адамик. Зміцнішає гривня, коли Україна отримає іноземний кредит.
– Ці кредити реально нам допоможуть вернутися до більш-менш зрівноваженого або реального обмінного курсу. Важко сказати, чи він вже буде менше десяти вже на сьогоднішній день. На жаль держава не робить на сьогодні тих ефективних кроків, щоб хоч адміністративними методами стримати такі коливання попиту і пропозиції. Є певне виправдання цьому, звичайно, певна логіка в цьому є, – пояснює декан факультету банківського бізнесу ТНЕУ Богдан Адамик.
Коли перші кредитні гроші надійдуть, а особливо мільярд і більше, то ситуація на валютному ринку стабілізується, вважає Богдан Адамик. Курс, за його прогнозами, зупиниться на позначці приблизно 10 гривень за долар. Знизиться курс і напередодні Великодніх свят, каже Богдан Петрович. Люди задаватимуть євро і долари, щоб підготувати свої домівки, купити одяг і продукти.
– Витрати домогосподарств будуть збільшені, велика частина заощаджень є в іноземній валюті, будуть повертатися наші друзі з-за кордону і також будуть привозити іноземну валюту. Таким чином пропозиція іноземної валюти збільшиться, попит в ці дні зменшиться. Якщо ж на цей період припадуть і перші кредити МВФ, то курс гривні по відношенню до долара певним чином зросте, – каже Богдан Адамик.
Товари і послуги, а більшість з них мають імпортну складову, вже зросли в ціні. Подальшого різкого зростання не буде, каже Богдан Адамик. Причина проста – українцям не вистачить грошей купувати товари. Навіть, якщо курс валют стабілізується, ціни зменшаться, але не одразу, прогнозує Богдан Адамик. Подешевшають товари тоді, коли виробник зможе спрогнозувати курс валют.
Джерело:tv4
Обговорення