Виборча кампанія-2015 неофіційно стартувала. Однак електорат Тернопілля має дві гризоти: у районах б’ються над новим адміністративним поділом територій, а невдоволені та амбітні керівники потенційних центрів оббивають пороги обласних ради та адміністрації. В самому ж Тернополі не вщухають земельно-будівельні скандали та скандальчики, пише zbruc.eu.
Та попри це тло, місцеві політтехнологи та медійники вже повноцінно впряглися «під кандидатів» й натхненно клепають однобокі сюжети і публікації, переконуючи аудиторію у їхній (евентуальних кандидатів) кращості.
На минулих парламентських виборах у Тернопільській області п’ятивідсотковий бар’єр подолали «Народний фронт», Блок Петра Порошенка, «Самопоміч», «Свобода», Радикальна партія Олега Ляшка та «Батьківщина». В обласному центрі симпатії виборців розподілилися аналогічно.
Однак минуло трохи часу і, як видно з рейтинґів, що їх почали оприлюднювати різні соціологічні контори, основні політичні сили з коаліції втрачають свої відсотки. Йдеться про «Народний фронт» і Блок Петра Порошенка. Скандали не оминають «Самопоміч», але в Тернополі наразі ця молода політсила поводиться «пристойно». Натомість популярна колись «Свобода» провадить далі електоральне падіння через будівельні скандали та «завалювання» голосувань в обласній раді.
Логічно, що Тернопіль загальноукраїнська тенденція спаду популярності деяких партій не омине, і це позначиться на результатах виборів до місцевих рад усіх рівнів. Однак тут багато залежить і від ще одного гравця.
В медіапросторі краю у зв’язку з подіями на сході України активізувалися громадські організації, що допомагають бійцям продуктами та амуніцією. Йдеться про штаб «Самооборони» та Логістичний центр допомоги бійцям АТО. Самооборонівський штаб пов’язують з «Народним фронтом» через імена Андрія Парубія, засновника «Самооборони», та Івана Ковалика, що балотувався у Тернополі в нардепи від НФ, однак програв дистанцію (незважаючи на шалену рекламу) Тарасові Пастуху, якого підтримувала «Самопоміч».
Логістичний центр (якщо говорити про виборчу кампанію в Тернополі) теж не в захваті від чинного мера. Активісти центру в соцмережах реґулярно критикують роботу міської ради і її голови, бунтують проти забудов та «інвестпроектів». Така риторика, зрештою, є традиційною «фішкою» виборчих кампаній для тих політиків і політичних сил, що не біля «керма». Рівно як наголос на зробленому — від тих, хто при владі.
Не остання роль належить і «Автомайдану», якого у Тернополі два — ГО «Автомайдан Тернопіль» на чолі з Дмитром Гайдуцьким та ГО «ВО «Автомайдан» (тернопільський осередок Всеукраїнської організації), яким керує Ігор Василів. Першому тернопільські оглядачі приписують підтримку Сергієві Надалу, другий позиціонує себе як противник чинного мера.
Тож позиція громадських активістів-волонтерів, що постійно звітують у ЗМІ про надану допомогу армії і мають потужну медіапідтримку від журналістської спільноти, на цих виборах і їхнє сприяння котрійсь із політичних сил і кандидатів чи то в Тернополі, чи в області може мати вирішальне значення.
Тим часом партії та кандидати пробують і самотужки відбілюватися в очах електорату й нагадувати про себе. Серед найактивніших у традиційному медіапросторі Тернопілля — «свободівці», «самопомічівці» та колишні «реґіонали». Поки що менше «світяться» «Батьківщина», «Народний фронт» і «Солідарність». Подеколи порція політичної реклами з’являється від Радикальної партії та «Батьківщини». «Правий сектор» рекламується через своїх бійців та капеланів, порівну охоплюючи аудиторію в Інтернеті й традиційних ЗМІ.
До речі, сайти і соцмережі стали нині одним з основних елементів впливу на виборців. Якщо говорити про Тернопіль, то його «інтернетизовані» мешканці дістали нагоду спостерігати за інформаційною війною між командами підтримки чинного міського голови Сергія Надала та його попередника Романа Заставного, що нині перебуває в стінах парламенту з мандатом від «Народного фронту».
Битву за Тернопіль у ЗМІ почали чинний міський голова Сергій Надал, депутати ТМР Петро Ландяк («Громадянська позиція» Гриценка) і Віталій Цимбалюк (колишній «реґіонал», якого зі скандалом виключали з дипкорпусу міської ради, син екс-«губернатора» Тернопільської, Львівської обласних адміністрацій Михайла Цимбалюка). Не вирішили, хто буде кандидатом від партії, у «Солідарності», там ще тривають роздуми. Роман Заставний і «Народний фронт», вочевидь, спробують укотре «просунути» майданівця, вчителя історії Івана Ковалика. Обличчям «Самопомочі» в обласному центрі наразі позиціонує себе голова міської організації «Самопомочі».
КОМЕНТАР
Політолог Ігор КАЧМАРСЬКИЙ:
«На мою думку, нові партії, які з’явилися на політичному рингу цього року, не встигнуть завоювати великі симпатії. Новим постмайданним політикам (волонтерам, добровольцям, активістам) бракує системності. Попри їхню харизму, кожен вариться у своєму обмеженому середовищі, не має доступу до ЗМІ та досвіду виборчих кампаній.
Незалежно від того, якою буде остаточна версія закону про місцеві вибори, владу в Тернополі чекає суттєве оновлення — більш як на 50 відсотків. Щодо складу майбутньої міської ради, то очевидно, що «Свобода» втратить більшість. Майбутньому меру доведеться домовлятися з п’ятьма-шістьма депутатськими фракціями, серед яких точно буде «Самопоміч», Блок Петра Порошенка та «Правий сектор», які зараз в сесійній залі не представлені.
Основна ж інтрига на найближчих виборах — чи збереже діючий мер посаду. Бореться він не стільки з конкурентами, серед яких немає однозначного лідера, як із власним антирейтинґом, що викликаний скандалами в оточенні. На критику опонентів Сергій Надал відповідає активним покращенням прибудинкових територій, новими маршрутами тролейбусів, ремонтом доріг та тротуарів. Обсяги робіт вражають тернополян, які подібного за жодного іншого мера не бачили».
Обговорення