На Тернопільщині вперше оприлюднили підсумки щомісячної рейтингової оцінки соціально-економічного розвитку громад за новою методикою. Про результати та завдання цього інструменту розповів начальник обласної військової адміністрації В’ячеслав Негода під час брифінгу для медіа 20 травня.
Рейтинг спроможності громад сформовано за січень–квітень 2025 року для 55 територіальних громад області. В основі — 34 конкретні показники, згруповані у сім напрямків:
- фінанси
- економіка та міжнародна співпраця
- освіта і спорт
- цифровізація
- житлово-комунальна сфера
- соціальні та ветеранські послуги
- безпека
«Ми запровадили такий інструмент, щоб більш системно та об’єктивно бачити реальну картину кожної громади. Рейтинг — це не про змагання, а про реальну допомогу. Це спосіб побачити, де сильні сторони, а де потрібна підтримка. Це — відкритість влади і доступ громадськості до чіткої, вимірюваної інформації», — зазначив В’ячеслав Негода.
У п’ятірку громад, які за результатами оцінювання мають найвищі показники, увійшли:
- Тернопільська громада
- Борщівська громада
- Трибухівська громада
- Великоберезовицька громада
- Лановецька громада
Оцінювання проводилось не шляхом простого усереднення, а з урахуванням інтегрованих показників та специфіки кожної громади. Ключовий принцип — «не все в одному кошику», а фокус на якості послуг, ефективності рішень і прозорості управління.
Серед громад, які, за словами представників ОВА, мають «невикористаний потенціал», наразі замикають рейтинг:
- Залозецька
- Монастирська
- Козівська
- Мельнице-Подільська
- Козлівська
«Це не ярлик. Кожна громада отримає свій аналітичний профіль — не загальні слова, а конкретний зріз. Ми працюємо з громадами в одній команді», — наголосив Негода у своєму дописі.
За словами очільника ОВА, методику розроблено на основі консультацій з громадами. Вона дозволяє щомісяця оновлювати дані, а громадам — бачити динаміку змін.
Презентацію докладних результатів по кожному з семи напрямків проведуть заступники начальника ОВА разом із керівниками профільних управлінь.
На офіційному сайті Тернопільської ОВА вже доступна візуалізація даних — інтерактивний дашборд, який, за словами адміністрації, має замінити нечитабельні таблиці та звіти у Word чи Excel.
«Це інструмент, що працює. Мінімум суб’єктивізму, максимум практичної користі. Закликаю громади: аналізуйте, запитуйте, дійте. Це про спроможність — не “на папері”, а реальну», — написав В’ячеслав Негода.

Читайте також: Тернопільська громада — у трійці цифрових лідерів України.