Тернопільська область налагоджує серйозні зв’язки з Польщею, щоб через цю країну «прорубати вікно в Європу». Для цього на минулому тижні представники Тернопільської ОДА відвідали її столицю – місто Варшаву, де домовились про співпрацю між Тернопільською обласною державною адміністрацією та керівництвом Вищої Педагогічної Школи ім. Я. Корчака у Варшаві, адміністрацією Маршалка Мазовецького воєводства, Українським Центром Бізнесу у Варшаві та Інститутом Східноєвропейських досліджень.
На даний момент є тільки чотири області в Україні, які не мають жодного кордону з країнами-сусідами. До них належить і Тернопільщина. Це один із чинників, який не дозволяє області входити в жоден єврорегіон.
– У загальноєвропейській системі пріоритетів єврорегіон розглядається як інструмент інтеграції держав через інтеграцію регіонів, формою пошуку ефективних шляхів співпраці. Входження до неї дає можливість розширення збуту своєї продукції, залучення коштів з Європейського Союзу для реалізації різноманітних проектів тощо. Польща більшість своїх великих проектів реалізувала за європейські гранди. В цьому напрямку і ми плануємо йти, – повідомив начальник управління інвестиційної, зовнішньоекономічної діяльності та міжнародного співробітництва ТОДА Руслан Кулик, який мав можливість спілкуватися з керівництвом Мазовецького воєводства.
За словами чиновника ТОДА, в Польщі було попередньо домовлено про підписання меморандуму щодо співпраці трьох областей України з поляками.
– Три області – Тернопільська, Волинська і Рівненська в Луцьку матимуть можливість підписати меморандум про співпрацю з Мазовецьким воєводством. Для Польщі одна Тернопільська область є нецікавою, як і нецікаві ми у плані внутрішньої конкуренції і для Івано-Франківської та Львівської областей, які мають кордони з сусідніми державами. В Луцьку ж є польське консульство для цих трьох областей, тому логічно, що об’єднуються саме ці регіони України. Окрім того, Волинська і Рівненська області входять у єврорегіон «Буг» (Україна-Білорусь-Польща), туди ж проситься, хоча й не має безпосереднього кордону, Мазовецьке воєводство. Якщо так станеться, то ми можемо говорити про входження Тернопільщини як асоційованого члена у єврорегіон «Буг». Або в крайньому випадку, маючи підписану угоду з двома областями України і з Мазовецьким воєводством, ми могли б отримувати гранди від ЄС, – зазначив Руслан Кулик.
Як приклад, чиновник ОДА розповів, що за рахунок коштів ЄС можна було б створити у Тернополі Європейський центр бізнесу, який би являв собою інформаційний центр для бізнесменів Західної України.
– Ми говоримо, що Україні потрібно збільшувати експорт. Але наші бізнесмени у більшості своїй не володіють інформацією про умови потрапляння продукції на ринки Європи, як проходить її стандартизація та сертифікація. Європейці готові профінансувати створення бізнес-центру, де українським підприємцям могли б безкоштовно надавати послуги, пов’язані з консультуванням, інформуванням тощо. Тернопільщина географічно має зручне розташування і це потрібно використовувати. Але щоб це все стало реальністю, потрібно написати відповідний проект, а людей, які можуть це зробити, в нас не так багато, – констатував пан Кулик.
Паралельно посадовець обласної адміністрації у Польщі домовився про проходження навчання для написання подібного роду грандових проектів.
– Вища Педагогічна Школа ім. Я. Корчака, яка займається виключно проектною діяльністю, готова безкоштовно стажувати в Польщі тернопільських чиновників та представників громадських організацій. З нашого боку – лише оплата за проїзд. Уже в лютому перша група відправиться на стажування. Це будуть працівники управління зовнішніх відносин ТОДА, які вивчатимуть, як правильно писати проекти, а далі вже вони навчатимуть цього своїх колег у районах, – повідомив Руслан Кулик.
Окрім того, в Інституті східноєвропейських досліджень тернопільська делегація домовилась про участь області в кількох економічних форумах.
– З 15 по 17 лютого у Лодзі пройде VIII-й економічний форум, на якому Тернопільщина презентуватиме свій економічний та інвестиційний потенціал. Також область включена в усі програми інших польських форумів. Зокрема, у травневий форум регіонів у Кракові, на вересневий міні-Давос у Криниці. На цих форумах ми маємо донести інформацію, що Західна Україна – це не лише Львів й Івано-Франківськ, що саме Тернопільщина – місток у Центральну і Східну Україну, – переконує чиновник.
Чому така велика увага тернопільської влади до Польщі, запитаєте Ви? Та тому, що ця країна входить у дві структури – Вишеградську четвірку (Чехія, Словаччина, Угорщина) та Веймарський трикутник (Німеччина, Франція). Ці неформальні геополітичні об’єднання сприяли успішному вступу Польщі до членства в ЄС.
– У цьому році хочемо відмовитись від традиційного міжнародного форуму в Тернополі, який, як показала практика, не дає бажаних результатів. Плануємо зробити презентацію потенціалу області в Києві в усіх посольствах чи консульствах, представники яких взяли участь у минулорічному економічному форумі Тернопільщини. Окрім того, хочемо зробити бізнес-зустрічі з представниками країн Вишеградської четвірки. Адже саме ці країни є одними з найбільших інвесторів в економіку Тернопільщини і з точки зору експорту займають провідні позиції. Хочемо зробити щось на зразок Днів Польщі, Словаччини, Чехії та Угорщини в Тернополі. Що ж до країн Веймарського трикутника, то, до прикладу, Німеччина – це країна, яка займає чільне місце за найбільшою кількістю створених на Тернопіллі спільних підприємств. Лідирує ця країна і по залученню в нашу область інвестицій. Також до нас мають приїхати керівники економічних місій усіх посольств, що є в Україні та які є учасниками Трейд-клубу. Для нас це можливість показати область і реальні галузі економіки, в які можна вкладати гроші. Тому Польща, яка як у першому, так і в другому об’єднанні займає ключову роль, має стати для Тернопільської області пріоритетом. Саме через неї Тернопільщина намагатиметься прорубати вікно до перелічених вище країн ЄС, а згодом – і до всієї Європи, – переконаний пан Кулик.
Віталій Попович, «Номер один»
Для довідки: Обсяги зовнішньоторговельного обороту (ЗТО) товарами підприємств та організацій Тернопільської області з Республікою Польща за січень-вересень 2014 року склали 267,5 млн. дол. США, що становить 58,3% від ЗТО області. При цьому обсяги експорту становлять 138,5 млн. дол. (61,1% експорту області), імпорту – 129,0 млн. дол. (55,5% імпорту області). Сальдо зовнішньої торгівлі позитивне – +9,5 млн. дол. США.
У звітному періоді до Польщі експортувалися електричні машини й устаткування (94,7% експорту до Польщі), деревина і вироби з неї (1%) та ін. Структуру імпорту склали наступні товари: електричні машини й устаткування (65,6% імпорту з Польщі), полімерні матеріали, пластмаси (13,8%), енергетичні матеріали, нафта та продукти її перегонки (6,9%), котли, машини, апарати і механічні пристрої (2,7%), текстильні матеріали (2,1%), папір та картон (1,1%) й ін.
Станом на 1 жовтня 2014 року загальна сума прямих польських інвестицій, що надійшли в економіку області, склала 3,7 млн. дол. США або 6,2% від загального обсягу інвестицій, внесених в економіку області. Польща займає друге місце за кількістю створених підприємств, які працюють в області. На Тернопільщині працюють 42 підприємства з польським капіталом. Із загального обсягу польських інвестицій, внесених в економіку Тернопільської області, левова частка припадає на такі галузі: транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність (81,4 %).
Обговорення