Нині, 21 вересня, – свято Різдва Пресвятої Богородиці. Це одне з 12 основних церковних свят. У народі ще кажуть Друга Пречиста або Мала Пречиста. Також називають «осенинами», бо з цього дня наступає осінь.
Свято вважають жіночим. Жінку пошановують як продовжувачку роду. Друга Пречиста має зв’язок із давнім святом Рожениць. В давнину в цей день наші предки дякували «духам полів», які опікувалися врожаєм та полями.
Молитви майбутніх матерів за щастя та здоров’я дітей, яких вони виношують, мають надзвичайну силу. Якщо в цей день просити про найпотаємніше, то воно збудеться. Бездітні сім’ї моляться про народження дитини.
Це свято радості. В цей день не працювали, не постили, після церкви ходили в гості. Готували рибу та м’ясо, багато страв з городини.
Вважали, що на Другу Пречисту, – останній день збору чарівних трав. Між Першою та Другою Пречистими приворотне зілля мало особливу силу привернути хлопця до дівчини. Або ж навпаки.
Від сьогодні можна засилати сватів до дівчат. Де-не-де вважають, що від Семена. «Прийшла Перша Пречиста – принесла старостів нечиста».
Пасічники завершували утеплення вуликів до зими. А хто тримав овець – завершували вдруге їх стригти.
Зазвичай, до Другої Пречистої треба було викопати картоплю та засіяти жито.
Про це свято є прислів’я та приказки:
«Перша Пречиста жито засіває, друга – дощем поливає, а третя снігом покриває»
«Прийшла перша Пречиста – одягла природа намисто, прийшла друга Пречиста – взяла комара нечиста, а прийшла Третя Пречиста – стала діброва безлистими»
В це свято варто відмовитися від фізичних навантажень, домашньої роботи, сварок із близькими, осуду. Родичі, друзі на свято Пресвятої Богородиці збираються разом.
Зі святом усіх!
Обговорення