Ревматоїдний артрит — хронічне системне аутоімунне захворювання, яке вражає насамперед суглоби. На його наявність вказують певні симптоми, наприклад, припухлість і біль пальців рук.
Але щоб точно встановити діагноз, простежити динаміку захворювання та призначити ефективне лікування, використовується низка аналізів, що включає ревматоїдний фактор (RF). Його можна зробити в лабораторії «Ескулаб». Медична мережа налічує понад 100 відділень у різних містах України та відрізняється високою точністю результатів, професійним підходом та доступними цінами.
Що таке ревматоїдний фактор
RF — сімейство антитіл (білкових структур), куди можуть входити імуноглобуліни різних класів (IgA, IgM, IgG). Вони можуть запам’ятовувати та нейтралізувати чужорідні агенти, які проникають до організму у вигляді бактерій, вірусів, грибків та інших патогенних мікроорганізмів.
Але ревматоїдний фактор одночасно з цим може знищувати антитіла та атакувати здорові тканини організму.
RF продукується плазматичними клітинами синовіальної оболонки суглобів, а далі потрапляє в кров, де потім утворюються циркулюючі імунні комплекси. Саме вони пошкоджують синовіальну оболонку та стінки судин. При цьому не провокують запальний процес, але сприяють його загостренню та збереженню.
Причини та симптоматика
Симптоми, які вказують на підвищений RF:
- больові відчуття та припухлість суглобів пальців рук;
- симетричне ураження дрібних суглобів кистей та стоп;
- болі під час руху та в стані спокою;
- ранкова скутість;
- порушення функції суглобів.
Тому основні показання для здачі аналізу на RF — це аутоімунні захворювання (ревматоїдний артрит, червоний вовчак, синдром Шегрена).
Також підвищення показника можуть спровокувати:
- саркоїдоз;
- склеродермія;
- дерматоміозит;
- хвороба Вальденстрему;
- вірусні інфекції;
- інфекційний мононуклеоз;
- туберкульоз;
- ендокардит;
- онкологічні захворювання;
- сифіліс;
- хронічні запальні процеси.
Якщо за результатами аналізу показник нижче 8 МО/мл, ревматоїдний фактор вважається не знайденим. На присутність патології вказує рівень понад 8 МО/мл.
При розшифровці дослідження враховують вік пацієнта, оскільки ймовірність хибнопозитивного результату різко зростає у людей похилого віку. Тому можуть додатково призначатися інші аналізи.
Але головна особливість цього дослідження полягає в тому, що він свідчить про підвищення ревматоїдного фактора за кілька років до появи перших симптомів захворювання. Тому аналіз залишається основним інструментом ранньої діагностики аутоімунних патологій, що дозволяє визначити наявність запального процесу та аутоімунної активності.
Обговорення