Плащаниця – полотно, яким було обгорнуте тіло Ісуса Христа, коли його покладено до гробу. Нині у богослужбовій практиці використовується плащаниця у вигляді прямокутного покрову, виготовленого зазвичай з тканини, на якій вишитий або фарбами відтворений образ знятого з Хреста тіла Спасителя.

Також на плащаниці зазвичай зображають Богородицю, Йосифа з Аримафеї, який «прийшов до Пилата і просив тіло Ісусове. І, знявши Його, обгорнув плащаницею і поклав Його у гробі, висіченому в скелі, де ще ніхто ніколи не був покладений» (Лк. 23: 52 – 53), і побожних жінок, які брали участь у похороні Ісуса Христа. По периметру плащаниці вишиті слова тропаря Великої п’ятниці: «Благообразний Йосиф, з древа знявши пречистеє тіло Твоє, плащаницею чистою обгорнувши і пахощами у гробі новім покривши, поклав».
У Страсну п’ятницю на середину храму, за звичаєм після опівдня, виносять святу плащаницю із зображенням Господа нашого Ісуса Христа, Який лежить у гробі. Після виносу плащаниці читається канон «Плач Божої Матері». «Горе мені, Чадо моє, горе мені, Світе мій», – скорботно тужить Церква від імені Пресвятої Богородиці, споглядаючи жах Страсних днів. Звершуючи молитовний чин погребіння над плащаницею, ми поділяємо глибокий сум і плач Богородиці, ми уподібнюємося до праведних Йосифа і Никодима, які до гробу кладуть Того, Хто в руці Своїй тримає весь світ.
У утрені Великої суботи після славослів’я під час співу «Святий Боже…» священнослужителі на спомин про зішестя Господа нашого Ісуса Христа в пекло і перемогу Його над смертю виносять з храму плащаницю. Коли її заносять до храму, то підносять до відчинених царських врат на знак того, що Спаситель нерозлучно перебуває з Богом Отцем і що Він Своїми стражданнями та смертю знову відкрив нам двері до раю.
Через святу плащаницю, вшановуючи образ Христа, Якого, як померлого, ховають в гробниці, ми не лише поділяємо скорботу тих, хто оплакував тоді Спасителя. Плащаниця для нас є образом переможного смирення, який кличе кожного йти таким самим шляхом: взявши свій хрест, послідувати за Христом, щоби через смирення разом з Господом подолати зло.