Тернопільські фотографи та журналісти провели флешмоб на підтримку законопроекту №1677 “Про авторське право та суміжні права” (щодо свободи панорами).
Справа в тому, що можливість вільно фотографувати, замальовувати або знімати на відео твори архітектури та мистецтва, розташовані у громадському просторі, і публікувати такі зображення чи відео без дозволу авторів, не передбачена в українському законодавстві, а отже – поза законом.
– В Україні діє ще радянський закон «Про авторське право та суміжні права», – каже фотограф та організатор флешмобу у Тернополі Микола Василечко. – Ініціаторами змін є група українських вікіпедистів. Ми організували конкурс «Вікі любить пам’ятки», і більшість фото були видалені з архіву через заборону.
Меморіальні таблиці, барельєфи, скульптури, будівлі…В Тернополі практично не залишилось пам’яток, які були встановлені до 1946 року і які б не підпадали під заборону. За кордоном судових позовів через відсутність свободи панорами досить багато.
3 лютого законопроект про свободу панорами #1677 отримав схвалення профільного комітету Верховної Ради. Далі цей законопроект має бути проголосований у Верховній Раді.
– За цією логікою майже усі фото Тернополя доведеться видалити, – каже тернопільський журналіст Антон Марчевський. – Зрозуміло, що ніхто не буде шукати авторів чи архітекторів, щоб взяти в них дозвіл. Навіть драматичний театр. який є перлиною Тернополя, захищений авторськими правами і його заборонено публікувати без дозволу хоча б одного з архітекторів, які його спроектували: І. Михайленка, В. Новикова, Д. Чорновола. В мене вже був неприємний інцидент стосовно авторських прав через монету, але цей конфлікт вдалося вирішити компромісом.
Усі охочі можуть долучитися до флешмобу. Для цього потрібно сфотографуватися на фоні відомої сучасної пам’ятки Тернополя з написом «Свобода панорами #1677 #freepanorama» та надіслати світлину на wm-ua@wikimedia.org, щоб її заштрихували й виклали у соцмережах або зробити це замостійно з хештегами: #freepanorama #законопроект1677 #свободапанорами Тернопіль, пише “20 хвилин”.
Обговорення