З 2019 року стартувала сертифікація вчителів в України як пілотний проєкт, в межах реалізації реформи освітньої галузі «Нова українська школа». Ця процедура запроваджена відповідно Законів України «Про освіту» і «Про повну загальну середню освіту» та здійснюється відповідно до затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України Положення про сертифікацію педагогічних працівників. Опікується сертифікацією педагогічних працівників Міністерства освіти і науки України, а організовують і проводять її – Український центр оцінювання якості освіти та Державна служба якості освіти України.
З самого початку, сертифікацію в Україні було запроваджено для вчителів початкових класів, з 2023-го — учителів математики та української мови і літератури, які викладають на першому (адаптаційному) рівні базової освіти, а із 2024 року Міністерство освіти і науки України поширило зовнішнє оцінювання професійних компетентностей на педагогів, які викладають навчальні предмети (інтегровані курси) громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство» (всесвітньої історії, вступу до історії України та громадянської освіти, громадянської освіти, історії України, основ правознавства, курсів «Досліджуємо історію і суспільство», «Історія: Україна і світ», «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти»).
У 2025 році сертифікацію матиме змогу пройти ще одна категорія вчительства – вчителі іноземної мови (англійської мови).
Реєстрація для участі в сертифікації триватиме з 23 грудня 2024 року до 09 січня 2025 року у два етапи.
Під час першого етапу з 23 грудня до 06 січня педагоги реєструватимуться у межах граничної кількості, визначеної для кожної області.
Під час другого етапу, з 07 до 09 січня, зареєструватись для проходження сертифікації охочі педагоги зможуть у межах загальної граничної кількості, визначеної наказом для кожної предметної категорії, якщо вона не буде вичерпана під час першого етапу.
Для Тернопільської області визначена така гранична кількість учителів за категоріями, застосовувана під час основного етапу реєстрації вчителів для участі в сертифікації:
- початкових класів (не більше 49 осіб);
- математики (не більше 35 осіб);
- української мови та літератури (не більше 37 осіб);
- предметів (інтегрованих курсів) громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі “Суспільствознавство” (не більш 35 осіб);
- іноземної мови (англійської мови) (не більше 20 осіб).
Сертифікованому вчителю встановлюється щомісячна доплата в розмірі 20% посадового окладу пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом дії строку дії сертифіката. Сертифікат чинний три роки.
Сертифікований вчитель у закладі освіти – це завжди перевага. Він мотивує до змін, реалізовує прогресивні ідеї та новації, у майбутньому стає супервізором та освітнім експертом.
За матеріалами управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області
Обговорення