Я інвалід II групи з дитинства. Не так давно оформляла спадщину на частину хати, що залишилася після смерті моєї матері. Ми там з матір’ю спільно проживали як одна сім’я. На вимогу нотаріуса я платила за проведення експертної оцінки житлового будинку і за звернення до Спадкового реєстру.
Чи треба було мені робити експертну оцінку житла під час оформлення спадщини і платити за звернення до Спадкового реєстру?
М. П. Борщівський район.
Для оформлення спадщини вам будуть потрібні такі документи:
- свідоцтво про смерть спадкодавця (оригінал);
- заповіт (за наявності);
- ваш паспорт та ідентифікаційний код (оригінал і копія);
- документ, що підтверджує останнє місце проживання спадкодавця та довідка з відомостями про те, хто постійно проживав із спадкодавцем на момент відкриття спадщини;
- документи, що підтверджують родинні зв’язки спадкодавця зі спадкоємцями (свідоцтво про народження тощо);
- правовстановлювальні документи на житло спадкодавця.
Тепер не вимагається проведення оцінки майна при отриманні спадщини спадкоємцями, що є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, а також у випадку спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.
Сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Неповнолітні діти належить до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживають (стаття 3 Сімейного кодексу).
Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Батьки та їхні діти вважаються особами першого ступеня споріднення.
При отриманні спадщини спадкоємцями, що є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, передбачене оподаткування за нульовою ставкою (пункт 174.2.1 статті 174 Податкового кодексу).
Отже, ви за наведених у листі обставин під час оформлення спадщини не були зобов’язані робити оцінку житла, що належало вашій матері.
З інвалідів I та II груп не справляється плата за всі звернення до Спадкового реєстру (пункт 4.3 положення про Спадковий реєстр, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2011 №1810/5 (із змінами і доповненнями).
Зважте, що з першого січня 2016 року люди отримали можливість оформляти спадщину за місцем проживання спадкодавця на момент його смерті, тобто в селі, де немає нотаріуса.
О. ЗВАРИЧ,
юрист газети Вільне Життя.
Обговорення