Днями в Тернополі завершився конкурс щодо перевезення пасажирів у маршрутному транспорті. Це обов’язкова процедура, яка проходить кожних п’ять років.
Конкурс пройшов дещо напружено. Так, за словами депутата міськради, члена комісії з питань транспорту Романа Торожнюка, члени однойменної комісії були обурені тим, що перевізники роками не виконували деяких умов договору.
– Згідно з постановою Кабміну, кожен перевізник має мати на маршруті бодай одну низькополу машину для перевезення людей з обмеженими можливостями. Попередні роки цього не було зроблено. Так, перевізники подавали інвестиційну угоду, в якій зобов’язувались придбати таке авто. Однак далі хитрували. От людина виграє конкурс, їй дається дозвіл на перевезення пасажирів на 5 років, і саме на п’ять років із перевізником укладають договір, що протягом цього часу він придбає таке авто. Та ніхто не задумувався про це і нічого не купував.
Тому це була моя основна умова, яку підтримали й інші члени комісії, зокрема Генсерук, Грицишин, Зінь, Поворозник. Тепер місто укладає договір із перевізниками, однак в його умовах уже чітко прописуємо: якщо протягом року вони не куплять або не облаштують низькополих авто, то договір розривається в односторонньому порядку, – каже Роман Торожнюк.
За словами депутата, в Тернополі є до 20 тисяч інвалідів, тому потреба в таких авто – очевидна.
– Кожен перевізник має обладнати по одній такій машині на маршрут. Подібне авто вартує 15 тис. у. о. Однак купувати перевізників ніхто не змушує. Достатньо придбати устаткування і прикріпити. Немає значення, як вони це організують, аби людям з обмеженими можливостями було зручно користуватись громадським транспортом, – пояснює пан Торожнюк.
За словами начальника управління транспорту Тернополя Ігоря Мединського, конкурс на перевезення в маршрутному таксі проходив «скупо». У Файному місті знайшлося лише дев’ять бажаючих надавати такі послуги. В управлінні не приховують, що хотіли побачити більшу конкуренцію, не виключали навіть, що на цей ринок прийдуть жителі східних областей України, які через надскладну ситуацію втратили роботу, однак мають можливість (технічну в тому числі) працювати в нас у сфері транспорту.
До речі, низькополі маршрутки – це не єдина «свіжа» умова, яку поставило управління перед перевізниками. Також у маршрутному таксі абсолютно безкоштовно, незалежно від кількості, за наявності посвідчення перевозитимуть учасників бойових дій. До цього таке правило діяло «негласно», тепер же його прописали умовах договору.
Також, за словами пана Мединського, у випадку запровадження безготівкової системи оплати за проїзд, перевізник бере на себе відповідальність самостійно встановити обладнання. Крім цього, у маршрутках заборонятимуть музичний «супровід» взагалі. Тернополяни чутимуть у транспорті виключно інформацію, що стосується безпосередньо маршруту, – назву зупинки тощо.
Що стосується підвищення тарифів, то головний транспортник міста переконує, що наразі про це перемовини не ведуться. Тобто коли чекати подорожчання, про яке так наполягали-благали перевізники ще два місяці тому, – не відомо.
– Зараз ми займаємось організаційними моментами, що пов’язані з завершенням конкурсу. Затверджуємо протокол засідання конкурсної комісії, погоджуємо проект договору тощо, – каже Ігор Мединський.
До речі, цього року в Тернополі може з’явитися ще один новий маршрут. Мова йде про заїзд до вул. Чернівецької. Люди неодноразово просили міську владу продумати варіант облаштування там зупинки, адже район розбудовується, кількість жителів зростає, а тому є потреба у своїй маршрутці. Ігор Мединський каже, що в управлінні вже розробляють проектно-кошторисну документацію, аби розширити заїзд та місце для маневрів транспорту. Коли це відбудеться і дорога відповідатиме всім нормам, на Чернівецьку запустять маршрутку №36, пише “Номер один”.
Обговорення