Кути встановлення коліс, які в побуті називають «розвал сходження» коліс – важливі параметри автомобіля, які впливають на його ресурс та поведінку на дорозі. А їх регулювання, на жаль, не разова процедура, оскільки значення кутів встановлення коліс можуть змінюватися з різних причин – у міру зносу підвіски або їзди розбитими дорогами. Коли і як потрібно регулювати розвал і сходження коліс та що буде, якщо ігнорувати цю операцію?
Кути встановлення коліс
Кути встановлення коліс – це важлива характеристика положення передніх та задніх коліс. На перший погляд здається, що вони завжди стоять паралельно одне одному та перпендикулярно до дороги. Насправді це не зовсім так. Неймовірно, але декілька міліметрів відхилення в той або інший бік мають велике значення для стійкості та керованості автомобіля. На різних моделях та марках авто ці кути мають різне оптимальне значення, яке розраховується на етапі проектування з урахуванням конструкції підвіски, характеристик пружних елементів, розмірності коліс, ширини колії та інших факторів.
Сходження – термін, що характеризує кут між площинами обертання коліс та поздовжньою віссю автомобіля. Інакше кажучи, це характеристика непаралельності коліс при погляді зверху або знизу. Сходження може бути як позитивним, так і негативним. Показник сходження впливає на стабільність руху при прямолінійному русі та реакцію авто на відхилення керма. В ідеалі сходження передніх коліс має бути близьким до нуля: непаралельність колісних дисків на одній осі не повинна перевищувати 3 мм.
Розвал коліс – кут відхилення площини колеса від вертикалі. При позитивному розвалі колесо відхиляється назовні. При цьому, відстань під верхніми точками коліс на одній осі більше, ніж між нижніми точками у місцях контакту з дорогою. При негативному розвалі нижня частина колеса виступає назовні щодо маточини та верхньої частини. Негативний розвал коліс зазвичай використовують у автоспорті з метою підвищення зчеплення з дорогою. Зворотнім боком негативного зчеплення є підвищене зношення покришок.
Для звичайних автомобілів, як розвал, так і сходження, має бути близьким до нуля. Таким чином досягається оптимальний баланс між стійкістю машини та рівномірністю зношення покришок.
Чому потрібно регулювати розвал та сходження?
Що буде, якщо не регулювати вчасно розвал та сходження коліс машини? В такому випадку можливі негативні наслідки різного характеру:
- Наслідком неправильних кутів положення коліс може стати нерівномірне зношування протектору покришок.
- При відхиленні кутів встановлення коліс від заданої норми, змінюється поведінка авто на дорозі – а це небезпечно, оскільки машина гірше піддається керуванню.
- При позитивному сходженні машину проблематично заводити в повороти, вона виходить із заданої траєкторії назовні.
- Негативне сходження коліс проявляється відведенням від прямолінійності руху, нестабільністю траєкторії при розгоні та гальмуванні.
Проводити регулювання розвалу та сходження рекомендують при перших ознаках поведінки авто на дорозі, а також – після кожних 20-30 тис. км пробігу.
Не забувайте, якісне доступне обслуговування авто, яке гарантує сервіс «ГенСтар» передбачає широкий перелік послуг, що дозволять провести якісне професійне обслуговування різних вузлів та деталей машини. Зокрема, ви можете замовити реставрацію турбіни, ціна якої буде значно нижчою від вартості заміни такої деталі. Пам’ятайте: якісна діагностика, професійне обслуговування та ремонт авто – запорука вашої безпеки на дорозі.
Обговорення