Так це ж вже було… У 2018 році Україною прокотилася акція «Торгівля на крові»: тодішню владу звинувачували в торгових оборудках з ОРДЛО. Більше того, під Верховною Радою побили і розігнали учасників наметового містечка, серед яких були учасники бойових дій. Так сталося, що за мотивами тої історії я виступив на сесії облради. Тоді в залі було близько 50 людей у військовій формі, серед яких 80% не були учасниками бойових дій, а були політичними активістами. Я і тоді, і тепер готовий повторити, що Революція Гідності не переможе доти, доки не відбудеться революція Свідомості. Термін не мій, його свого часу придумав нині покійний Володимир Стаюра —людина, яка вивісила перший в Україні синьо-жовтий прапор на адмінбудівлі — над тодішньою мерією Тернополя.
Щодо моєї репліки, вирваної з контексту. Я ні перед ким не збираюся вибачатися, бо я неодноразово був учасником мітингів, починаючи з 2014 року, у тому числі ходив на мітинги у 2019-2020 роках. Коли вчора зібралося 10-17 людей, хтось це замовив. Звісно ж, на хвилі хайпу все, що відбулося сьогодні, є на 90% хвилею народного обурення. Насправді, дуже добре, коли народ мобілізовується на акції спротиву, от тільки не зрозуміло: проти кого і за що!? Ні у виступі, ні у зверненні я жодним словом не згадав НАБУ і САП, я не вважаю себе достатньо обізнаним у тій сфері, щоб оцінювати різного роду реформи. Натомість як історик і як безпосередній учасник багатьох суспільнополітичних подій 2004-2020 років я можу оцінити ситуацію, яка є вкрай небезпечною у країні, яка воює!
Виходячи на мітинг за європейські цінності, люди насправді підтримують московські наративи, мета яких — показати неспроможність української державності, розколоти суспільство. У 1918 році це закінчилося окупацією і Голодоморм. Якщо є можливість зупинити такі процеси, то треба їх зупиняти, а не мовчати і казати, що все прекрасно.
Якби Європа так переживала за Україну, вона б спочатку дала всю необхідну зброю, перестала торгувати з Московією, а тоді привела до влади в Україні небесних ангелів! Натомість наш народ використовують як дешевих солдатів, а владу залякують компроматами, схиляючи до вигідних умов переговорів з ворогом! Хто цього не бачить, той сліпий.
Якщо президент не буде відчувати підтримку політикуму та населення, він змушений буде піти на нав’язувані умови, бо він теж людина і не може опиратися без підтримки.
Повномасштабне вторгнення повністю змінило нашу націю і нашу владу. Нація проснулася від постколоніального сну, влада зрозуміла, що вона є елітою, допоки в України є суверенітет!
Жодна держава у світовій історії не встояла проти зовнішнього ворога, якщо не було народної підтримки. Може, не тими методами, може, не в той час, може, не з тими людьми… Можна довго дискутувати про деталі, але тенденція дій влади – це відстоювання суверенітету, бо інакше програють всі!
На останок. Як виявляється, ті самі студенти, які ходили на мітинги на підтримку звільнення Ірини Фаріон, ходять зараз на мітинги проти влади. Саме це я мав на увазі у своєму коментарі.
«Якби ми вчились так, як треба, то й мудрість би була своя».
Я поганий політик, бо я не люблю приховувати свою позицію, не вмію бути зручним, намагаюся всіх мирити, а не сварити… За це я щиро прошу вибачення.

Богдан Бутковський
Голова Тернопільської обласної ради