Упродовж цих трьох днів відбувається сесія Синоду Вселенського патріархату. Одне з питань на порядку денному – це українське питання, розглядається текст томосу про надання автокефалії, тобто незалежності української православної церкви. Текст опрацьовується, синодальна комісія, яка представить його на затвердження.
Тож до кінця роботи Синоду буде затверджено цей текст, буде визначена дата Собору, яким буде надано українським єпископам для того, щоб вони зібралися. Це зібрання, якраз буде означати, що створено українську автокефальну православну незалежну церкву і обрано предстоятеля цієї церкви. Власне цьому предстоятелю буде вручено томос, як документ.
– Чи відомі, якісь деталі стосовно томосу?
Цей томос, він достатньо стандартний. В інтернеті можна знайти аналоги. Основна думка – проголошення незалежної церкви з моменту вручення, ніхто, включно з Вселенським патріархом, не може втручатись у внутрішні справи цієї церкви. Зрозуміло, ані Московська, ані будь-яка інша церква також не може втручатися. Ця церква стає рівною зараз всім іншим і наразі визнано 14 помісних церков, а Україна стане п’ятнадцятою.
– Чи відомо, що буде в Україні патріархія чи єпископатія ?
Ну це радше питання до учасників Синоду, до учасників Собору. Якби там не було, якби це не називалося, найголовніше – це незалежна церква. Є дев’ять патріархій, три архієпископії, дві метрополії, одна з яких за однією версією архієпископія, за іншою – метрополія. Незалежні держави можуть мати керівників, які називаються по-різному, але найголовніше – це незалежні держави. В принципі, так само у церковному світі.
– Чи відома орієнтовна дата Об’єднавчого Собору?
19 листопада було оголошено Вселенською патріархією, що собор повинен відбутися протягом грудня. Але в четвер, 29 листопада, після завершення Синоду будуть офіційні повідомлення й от вони уже будуть остаточною крапкою в цьому процесі.
– Томос повинен на цьому Синоді бути затверджений?
Так, на цьому Синоді затверджений. Подальша процедура наступна: має відбутися Собор на якому власне проголосять церкву і на цьому ж Соборі оберуть предстоятеля. Він відправиться сюди, в Константинополь, щоб тримати цей томос після певних процедур, зокрема співслужіння з Вселенським патріархом, томос буде вручено і ми матимемо власну церкву.
– Тобто не в Київ привезуть Томос?
Ну потім привезуть в Київ. Весь сенс в тому, що томос буде доставлений в Київ незалежним предстоятелем незалежної церкви.
– Ви лише церковні питання піднімали чи можливо піднімалось питання воєнного стану?
Я інформував вчора на зустрічі Вселенського патріарха про стан справ в Україні. В принципі новини говорили самі за себе. Виступ президента був достатньо промовистим і розставив крапки на “і”. Тут не виникало ніяких питань з цим пов’язаних.
– Чи приїде 14 грудня до Києва патріарх Варфоломій?
Ні. таке не передбачається.
– Чи потрібен ще один Синод?
Ні. В тому то й справа, що якщо все піде за планом і ніяких не буде змін, то 29 листопада рішенням Синоду буде затверджено текст томоса, який уже буде надано після того, як українські єпископи проведуть свій собор, оберуть першого поміж себе і він якраз цей томос отримає. Далі жодних кроків не потрібно.
Обговорення