5 квiтня в Україні стартував призов на строкову військову службу. Призовнi комiсiї працюватимуть близько трьох мiсяцiв. За цей період з-поміж призовників оберуть тих, хто придатний до служби в армiї, а тепер, згідно із новими правилами, цей перелiк осiб ще й значно ширший. I служитимуть вони довше, нiж ранiше. Про те, як вiдбуватиметься призов на строкову військову службу, «НОВІЙ…» розповiв військовий комісар Тернопільського обласного військового комісаріату, полковник Володимир Катинський.
– Доки триватиме весняний призов?
– Перша черга призову стартувала 5 квітня i триватиме до 30 червня. Друга черга буде восени, у жовтнi-листопадi. Всiх строковиків держава цілковито забезпечує формою, взуттям, шкарпетками, засобами гiгiєни, оплачуватиме їм i лiкування, проживання та харчування. Крiм того, військові комісаріати перед відправкою призовників на службу виплачуватимуть їм грошову допомогу в розмірі двох мінімальних заробітних плат, тобто 2756 гривень. Коли ж вони відслужать, то також отримають підйомні в розмірі однієї мінімальної зарплати, але ті виплати вже здійснюватиме соцзабез. Наразі планове завдання для Тернопільської області ще уточнюється, але приблизно комісаріати мають відправити на строкову військову службу 360 осіб.
– Скiльки комплектiв форми видають строковикам на перiод служби?
– Згiдно з попереднiми нормами, якi поки що не змiненi, строковикам видають одну форму та одну пару взуття на пiвроку.
– Скiльки часу тепер служитимуть в армiї?
– Ті, у кого немає вищої освiти, служитимуть пiвтора року, на противагу колишнiм 12-ти мiсяцям, а тi, у кого є диплом про повну вищу освiту – спеціалісти, магістри – до 12 місяців.
– Який нині призовний вiк?
– Призовний вік від 18 до 27 років, але відправці на строкову військову службу підлягають особи від 20 до 27 років.
– Тобто 18- та 19-рiчних узагалi не викликатимуть до вiйськових комiсарiатiв?
– Їх викликатимуть, щоб надати право на вiдстрочення. Iншими словами, викликати будуть, але на службу не вiдправлятимуть.
– Чи змiнився пiдхiд у визначеннi придатностi призовникiв за станом здоров’я?
– Так. Ранiше на вiйськову службу брали тих, хто взагалi не мав жодних хвороб, а тепер непридатними до служби можуть бути тільки тi, хто має ускладнену хронiчну хворобу, та інваліди. Це мають пiдтверджувати медичнi висновки за весь перiод перебiгу хвороби. Тепер одноразова довiдка для вiйськової комiсiї уже не пiдiйде. Плоскостопість також уже не буде приводом, щоб визнати призовника непридатним. Не вiзьмуть його до армiї хiба в тому випадку, якщо в нього, скажiмо, плоскостопiсть з артрозом.
– Чи змiнився перелiк тих, хто пiдлягає вiдстроченню?
– Право на вiдстрочення втратили депутати мiських, районних та обласних рад. Ретельно будемо стежити й за опiкунами – вони мають право на вiдстрочення лише в тому випадку, якщо, крiм них, нема кому доглядати непрацездатних людей.
– А як щодо вiйськових кафедр? Чи працюватимуть вони, як i ранiше?
– Навчання на вiйськових кафедрах для студентів зберiгається. Однак, якщо студент не склав сесiю та був вiдрахований, то вже пiдлягає строковiй службi.
– Призовний вiк стосується тих, хто вже може бути працевлаштованим. Чи зберiгається за призовником мiсце роботи?
– Зберiгається місце роботи й зарплата, і не має значення, чи це державна, чи приватна структура.
– Чи вiдправлятимуть строковикiв у зону АТО?
– Згідно із воєнною доктриною України, строковикам заборонено брати участь у бойових діях. Хочу також зауважити, що в області триває набір мотивованих громадян на військову службу за контрактом. За результатами першого кварталу, Тернопільська область виконала планове завдання лише на 60%. Тепер докладаємо сил, щоб ця цифра зросла, адже якщо вдасться набрати потрібну кількість контрактників, то в країні не будуть оголошувати чергову хвилю мобілізації.
Обговорення