З 11 січня цього року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами». Про деякі новели цього нормативного акта уже складено анекдоти, зокрема про секс без згоди, мовляв, відтепер у подружнє ложе можна лягати, лише озброївшись розпискою від одного з подружжя.
Звісно, у час зимових свят усілякі жарти доречні, й, можливо, наші люди не дуже хотіли перейматися доволі серйозною проблематикою, викладеною у згаданому законі. Скажімо, про домашнє насильство. Відтепер у Кримінальному кодексі є нова стаття «Домашнє насильство» — умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. За таке діяння встановлено максимальну санкцію — обмеження волі до 5 років або позбавлення волі до 2 років.
Водночас у Кримінальний процесуальний кодекс введені спеціальні обмежувальні заходи щодо підозрюваних. Йдеться про заборону перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства; обмеження спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності; заборону наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку із роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин; заборону листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв’язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб; направлення для проходження лікування від алкогольної, наркотичної або іншої залежності, від хвороб, що становлять небезпеку для оточуючих, направлення для проходження програми для кривдників. За порушення цих заборон передбачено кримінальну відповідальність у вигляді арешту до 6 місяців або обмеження волі до 2 років.
Слід зауважити, що і раніше домашніх кривдників намагалися вгамувати – відповідно до Закону «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Але відповідальність правопорушника була лише у площині адміністративної відповідальності. КУпАП за вчинення домашнього насильства передбачає покарання у вигляді штрафу від 170 грн до 340 грн або громадських робіт на строк 30-40 годин, або адміністративного арешту на строк до 7 діб. Повторне вчинення домашнього насильства протягом року вже загрожує штрафом від 340 до 680 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин, або адміністративним арештом на строк до 15 діб. У судах дуже багато справ, пов’язаних з насильством у домашніх стінах. Відтепер домашнім дебоширам загрожує і кримінальна відповідальність.
По-новому викладено у кримінальному законодавстві низку інших новел, пов’язаних зі здоров’ям, фізичною недоторканністю людини. Зокрема, примушування до аборту без добровільної згоди потерпілої особи відтепер карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Посилено відповідальність за незаконне проведення аборту, що спричинило тривалий розлад здоров’я, безплідність або смерть потерпілої особи; за примушування до стерилізації без добровільної згоди потерпілої особи.
З’явилася нова норма – «Примушування до шлюбу», причому з доволі суворою санкцією: арешт на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.
І нарешті – про секс без згоди. Кримінальний закон захищає жінку від сексуальних зазіхань на робочому місці. Примушування особи без її добровільної згоди до здійснення акту сексуального характеру з особою, від якої потерпіла особа матеріально або службово залежна, – карається штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років.
А стосовно обопільної згоди на секс у подружньому житті, то хіба у цьому є щось виняткове: якщо дружина чи чоловік не хоче займатися сексом, примушувати не можна. І якщо раніше у разі недотримання цього звичаєвого права не наставало кримінальної відповідальності, то відтепер таке можливе. У МОЗ вирішили пояснити, що означає згода на секс. У ролику, який опублікувала на своїй сторінці у Facebook в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, секс порівнюють із чаєм, мовляв, якщо ти не хочеш пити, тебе ж не примушують.
«Цікаво, що поняття «згода на секс» спричинило стільки побоювань про масові надумані звинувачення в насильстві. Бурхливі дискусії в соцмережах і панічні заголовки в деяких ЗМІ продемонстрували, що на перший погляд прості істини викликають дуже багато запитань у суспільстві. Гірше, що такі непорозуміння між партнерами і можуть призводити до жахливих наслідків, зокрема до насильства в сім’ї», – прокоментувала Супрун.
«Щоб запобігти цьому, необхідно відкрито говорити на тему сексу і дуже чітко розуміти одне одного, коли йдеться про будь-які дії щодо нашого тіла. Навколо змін до Кримінального кодексу буквально за один день виникло багато міфів. Пропоную розібратися, що означає згода на секс і чому важливе розширення понять «сексуальне насильство» і «згвалтування», – наголосила міністр.
Ольга КУШНЕРИК
Обговорення