За останні три місяці Україна пережила значно більше, ніж за 22 роки своєї Незалежності… На черзі розбудова нової, української України, яка б базувалася на демократичних засадах.Про роль та заслугу в перемозі Майдану “Правого сектора”, а також про інші важливі речі розповідає нашому кореспонденту представник «Правого сектора» Іван Сута.
– Пане Іване, що Ви думаєте про агресивні дії Росії відносно України?
– Знаєте, українська поетеса Ліна Костенко сказала: «В кожної нації свої хвороби. В Росії – невиліковна». Ця хвороба імперіалізм. Росія звикла бути «тюрмою народів». Так само зараз із Володимиром Путіним, який уявив із себе імператора, обікрав свій народ, а тепер фанатично боїться втратити вкрадене. Кремль хоче відновити систему царського самодержавства. Проте вони не можуть втямити, що СРСР більше ніколи не буде.
Країни так званої «Великої сімки» розуміють небезпеку зі сторони Москви і готові ввести міжнародні санкції по відношенню до Росії, що завдасть серйозного удару її економіці. Є ще інші чинники, які можуть завадити підступній імперській політиці Кремля. Народи республік усередині Росії можуть захотіти від’єднатися і стати окремими, самостійними державами. Тоді може статися внутрішній розкол нашого північного сусіда. Проте покладати надії у боротьбі за мирне майбутнє треба насамперед на себе. Ще Дмитро Донцов у своїй праці «Дух нашої давнини» наголошував, що український народ у процесі підняття державності своєї країни має орієнтуватися виключно на власні сили, на дух давнини, на голос власної крові. Держава української нації на своїх етнічних землях – така наша головна мета.
– Як з’явився «Правий сектор»?
– Мова про створення такої організації, як «Правий сектор», зайшла одразу після того, як відбувся силовий розгін студентів, які здійснювали мирні демонстрації за право бути в Європі. Саме в той момент Дмитро Ярош оголосив про його створення. Організація виникла торік на початку грудня, коли на Майдані зібрався мільйон обурених українців. «Правий сектор» – частина Самооборони Майдану, це люди, які були рішуче налаштовані на повалення злочинного режиму, і які не велися на ніякі пусті переговори. Андрій Парубій, координатор Самооборони, який товаришує з Дмитром Ярошем, людина з організаторськими здібностями, один із тих політиків, що заслуговують на довіру, оголосив зі сцени про створення «Правого сектора», покликаного захищати Майдан від злочинних нападів. Наші «славні» опозиціонери відмовилися взяти на себе відповідальність за події в Києві, тож «Правий сектор» на чолі з Дмитром Ярошем узяв усю відповідальність на себе. Через соціальні мережі було налагоджено систему оповіщення, в ряди «Правого сектора» масово записувалися люди. Наш штаб розташовувався на п’ятому поверсі Будинку профспілок, куди час від часу навідувалися політики-опозиціонери. З того часу «Правий сектор» став не фактом, а фактором української політики.
Спочатку нас називали провокаторами, але згодом багато майданівців приєдналися до нас. Саме «Правий сектор», який перебуває в опозиції до влади, відвоював Майдан для народу. Є два типи революції: збройний і політичний. Україна пішла шляхом збройно-політичним. Треба було ще з перших днів діяти рішуче, йти шляхом революції, а не еволюції, як цього вимагала опозиційна трійця. «Правий сектор» поєднує патріотично налаштованих мешканців України різних національностей, різних соціальних прошарків. Коли ще, як не зараз, українці самостійно зможуть створити демократичну, національну державу? Такого шансу може більше не бути. Отож, зволікати не варто.
– Що можете розказати про лідера «Правого сектора» Дмитра Яроша?
– З Дмитром Ярошем я познайомився ще 1994 року в Луцьку. З того часу він став одним із моїх найближчих друзів і побратимів. Дмитро двічі керував ВО «Тризуб» ім. Степана Бандери, гаслом якої є «Бог! Україна! Свобода!», і з якої, можна сказати, вийшов «Правий сектор»: в 1995 і 2005 роках. Із жовтня 1993 року, коли було створено «Тризуб», почалися переслідування членів організації. Задля власної безпеки Дмитро змушений був разом із сім’єю переїхати до Тернополя, де прожив півтори року, коли напруга спала, повернувся до рідного Дніпродзержинська, де зараз мешкає.
На теперішній час Дмитро, очолюючи «Правий сектор», намагається поділитися з усіма небайдужими до долі України своїм 25-літнім досвідом боротьби за національну державу, втілити на практиці головні постулати своєї програмовою праці «Національна революція ХХІ століття».
– Однією з основних вимог Майдану є люстрація державної влади. Як здійснюватиметься цей процес?
– Люстрація має стосуватися трьох компонентів: системи влади, структури влади та людей влади. Треба повністю зламати корумповану систему, закріпивши народовладдя, ліквідувати міліцейську структуру влади. Зараз, на 23-ому році своєї Незалежності, український народ може почати контролювати життя в країні. Має бути повна люстрація всіх чиновників, та це ще не означає, що всі вони будуть покарані та усунуті від влади. Чесні, порядні чиновники залишаться. Навіть серед регіоналів є люди, які допомагали активістам Майдану. Є політики, які ще не продалися, яким можна довіряти. Для прикладу, теперішній очільник Тернопільської облради Василь Хомінець відмовився від пропозиції Віктора Януковича очолити Лановецьку райдержадміністрацію. Це сміливий вчинок, який не кожному під силу. Людина, яка не хоче бути рабом системи, має власну чітку громадянську позицію, власну думку, заслуговує на повагу.
Безумовно, закон про люстрацію влади, який має бути прийнятий парламентом, повинен відповідати всім міжнародним правовим і юридичним нормам. Завдання «Правого сектора» – стежити за тим, щоб люстрація відбувалася справедливо, щоб не постраждали невинні люди, щоб усе незаконно привласнене було повернуто людям.
– Які дії активісти «Правого сектора», крім контролювання процесу люстрації, планують здійснювати в майбутньому?
– Вже зараз створено два крила «Правого сектора»: силове (з головнокомандувачем Дмитром Ярошем), яке захищатиме український народ у разі виникнення військового конфлікту, та політичне – буде створена політична партія «Правий сектор», яка висуватиме свого кандидата для участі у виборах Президента України. Ми не йшли в теперішній уряд, оскільки не бачимо точок перетину з його членами. Так, безперечно, там є люди, яким ми довіряємо: це той же теперішній секретар РНБО Андрій Парубій, сотник «Тризуба», а зараз міністр освіти та науки України Сергій Квіт. Проте з основними урядовцями в нас погляди різняться. Ми не схвалюємо того, що нова влада не покарала винних у загибелі Небесної Сотні, фактично дозволила їм втекти з України.
Ідейною базою «Правого сектора» стало християнство, націоналістичні ідеї. Нас усіх поєднує відчуття честі, для нас честь дорожча за життя. Намагатимемося зробити все для того, щоб при владі були чесні та порядні люди. Якщо раніше ми боролися проти режиму Януковича, то тепер боремося за українську Україну, яка б базувалася на чіткій національній ідеї. Можу вас запевнити, що «Правий сектор» завжди триматиме внутрішню ситуацію в країні під надійним контролем.
Розмовляв Андрій Омельницький, Місто
Обговорення