Питання створення і визнання єдиної помісної православної церкви обговорюють від здобуття Україною незалежності.
Петро Порошенко взявся за церкву. 17 квітня на екстреній зустрічі із головами парламентських фракцій він попросив Верховну Раду підтримати звернення «президента і церковних ієрархів до Вселенського Патріарха» щодо надання томосу (декрету «материнської церкви» щодо надання автономії в управлінні (автокефалії), — ред.) Українській православній помісній церкві. Перед тим, 9 квітня, Петро Порошенко зустрічався у Стамбулі з Вселенським патріархом Варфоломієм І у його офіційній резиденції. Зустріч тривала понад сім годин.
Що вирішить Синод Вселенського патріархату?
19 квітня Верховна Рада проголосували за звернення президента до Патріарха Варфоломія І. Натомість нардепи від Опозиційного блоку подали своє звернення до Патріарха Варфоломія I, заявивши, що ініціатива української влади є нічим іншим, як спробою «вирішити політичні завдання напередодні президентських виборів в Україні».
Питання створення і визнання єдиної помісної православної церкви обговорюють від здобуття Україною незалежності. Варто згадати, що в червні 2015-го УПЦ КП і УАПЦ заявляли про намір об’єднатися, однак архиєрейський собор УАПЦ зірвав домовленості. У червні 2016-го Верховна Рада вже зверталася до Варфоломія із проханням видати указ про автокефалію Православної церкви в Україні, проте реальних дій так і не відбулося. За митрополита Володимира Сабодана, предстоятеля УПЦ (МП), діяла робоча група з підготовки до діалогу між УПЦ (МП) та УПЦ КП з метою відновлення єдності українського православ’я. Однак як тільки митрополит Володимир внаслідок важкої хвороби перестав впливати на цей процес, діалог був припинений. Що ж буде цього разу? Чи консолідуються православні задля об’єднання церков?
22 квітня Вселенський патріархат оприлюднив рішення Священного Синоду, засідання якого відбулося впродовж 19-20 квітня під головуванням Вселенського патріарха Варфоломія, щодо церковної ситуації в Україні. «Відповідно до Божественних і священних канонів, а також багатостолітнього церковного порядку і священної традиції, Вселенський патріархат турбується про збереження всеправославної єдності і опікується православними церквами в усьому світі — особливо ж українським православним народом, який прийняв спасенну християнську віру і святе хрещення від Константинополя. Таким чином, як його правдива церква-мати (Вселенський патріархат), вивчив питання, що стосуються церковної ситуації в Україні, як робив це і на попередніх засіданнях Синоду, і, отримавши від церковних і цивільних органів, які представляють мільйони українських православних християн, звернення з проханням надати автокефалію, вирішив детально обговорити і скоординувати це питання з сестринськими православними церквами», — йдеться у рішенні.
Остаточне рішення щодо надання Українській православній церкві автокефалії — за Синодом Вселенського патріархату. Для того, щоб рішення було ухвалено, достатньо більшої кількості голосів. Попри те, що в Синоді є прихильники РПЦ, які, звісно, будуть проти такого рішення, все ж більшість мали б підтримати Україну.
Як відреагували православні церкви?
За даними Держкомітету в справах національностей і релігій, станом на 2016-ий в Україні налічувалося майже 11 500 парафій Московського патріархату, майже 4000 — Київського, 868 — УАПЦ, 3297 греко-католицьких парафій та 890 — римо-католицьких. При тому, що за даними тематичного опитування Центру Разумкова (датований кінцем 2016-го року), 64,7% українців вважають себе православними, з яких 39,5% співвідносять себе саме з Київським патріархатом, 23,3% — Московським (ще 25,45 називають себе «просто православними»).
Щодо питання надання Українській православній церкві автокефалії Петра Порошенка підтримали Київський патріархат та УАПЦ. Звернення підписав увесь єпископат цих конфесій. «Сподіваємось, що і серед єпископату УПЦ (МП) є відповідальні ієрархи, які справді турбуються про майбутнє Православ’я в Україні та підтримають зусилля щодо канонічного визнання Вселенським Патріархом української церковної незалежності», — йдеться у заяві Української православної церкви Київського патріархату.
Заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ (МП), протоієрей Миколай Данилевич на своїй сторінці у Facebook зазначив:
«Щодо чергової спроби створення єдиної Церкви руками держави, то, думаю я, що це все закінчиться великим пшиком, як це було багато разів до цього. Буде багато шуму в ЗМІ, і на тому все закінчиться. Чому? Тому що будують на тому фундаменті, на якому в принципі будувати неможливо. Починати треба з УПЦ, а не з її сепаратних частин. Піджак до гудзика не пришивають, а навпаки, гудзик до піджака. Наша УПЦ з самого початку церковного розділення виступає за подолання розділення і за Єдину Церкву. Ми — не проти, ми — за. Але на канонічних засадах. Владі, яка, можливо, хоче цю тему використати, щоб залишитися на другий термін, хотілося б нагадати наступне: ще ніхто в нашій країні на церковній темі не зміг цього зробити. Провали на цій темі були, а виграшів щось я не пам’ятаю. І ще ЗМІ повідомляють, що П. Порошенко зібрав голів фракцій у Верховній Раді. «Вопрос будет касаться создания единой Украинской православной церкви», — сообщил источник». Це звучить так само дивно, якби ми написали: «Митрополит Онуфрій зібрав засідання Священного Синоду УПЦ. Питання буде стосуватися вступу України в НАТО». Компетенції різні. Неможливо вирішувати долю Церкви без самої Церкви».
Кому вигідна «релігійна» війна?
Судячи з таких настроїв, стає зрозумілим, що УПЦ (МП) не збирається «відрубувати московське коріння» та іти на діалог з іншими українськими православними церквами. Та в цьому нема нічого дивного, адже Московський патріархат завжди блокував прагнення українського народу мати свою незалежну від Москви церкву, використовуючи силу російської політики, дипломатії та спецслужб.
«Спроба об’єднання — справа завжди благородна. Питання ж залишається, на основі чого та як саме об’єднуватися? Основне завдання церкви у державі — залишатися моральним арбітром, а не виконувати функції політичної ідеології», — зазначив капелан УГКЦ Андрій Зелінський.
Ініціатива Петра Порошенка щодо надання автокефалії українській помісній православній церкві — добра, але чи вмотивована тільки бажанням допомогти об’єднатися церквам в Україні?! Як тільки в країні заговорили про церковне питання, одразу забули про плівки Онищенка, про бізнес президента у Росії, про чвари між антикорупційними органами… Натомість ще більше загострилися конфлікти між православними.
Є сенс, якщо створюється єдина помісна українська православна церква, в якій об’єднані всі конфесії. Одна держава — одна церква. Якщо московити проти, то «осколкове» об’єднання, по суті, нічого не означає, бо між УПЦ КП і УАПЦ і так жодних протиріч не існує. У такому варіанті до всіх проблем в Україні додадуться ще війна на релігійному ґрунті, розбрат і загострення конфліктів, що ще більше ослабить державу і роз’єднає суспільство. Кому це вигідно?..
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Обговорення