Хто побував на останньому Форумі видавців у Львові, той не міг не помітити цього мужнього чоловіка в камуфляжі. Він стояв коло білої автівки з емблемою добровольчого батальйону ОУН і роздавав автографи з єдиним побажанням — миру. Цей чоловік — поет Борис Гуменюк, уродженець Острова Тернопільського району, заступник командира батальйону ОУН. Наприкінці літа вийшла з друку накладом у 10 тисяч примірників його п’ята книжка «Вірші з війни», за яку автор отримав літературну премію ім. В. Свідзинського. Усі виручені від продажу збірки гроші упорядник і меценати вирішили віддати на потреби українського війська. Тому навіть ті, котрі не кохаються в поезії, охоче купували книжку. І ті, котрі зазвичай не полюють за автографами авторів, ставали в чергу до Бориса Гуменюка, аби сказати йому: «Дякуємо. Ви і ваші побратими — герої!»
— Ми вчимося воювати не по днях, а по годинах, — каже автор «Віршів з війни». — У нас нема часу на місяці, роки. Три тижні полігону, інтенсивного вишколу – це мінімальний термін новобранцям, щоби вони стали бійцями. Я опанував автомат за 20 хвилин. З точки зору військового стратега це звучить смішно, але це факт. Через 20 хвилин я вже готовий був убивати…
Репрезентація книжки, а точніше, відповідальний за її випуск Сергій Пантюк висмикнув Бориса з війни на три дні. Він приїхав і, наче печатку, ставив свою усмішку на кожному примірнику, що його просили підписати вдячні українці. Мушу сказати, що в чергу на інтерв’ю з Борисом Гуменюком мені довелося записатися — так багато було охочих колег. Усіх поет просто балував своєю увагою, дивував оптимізмом. У пору, коли цивільні люди заклопотані й знервовані, цей солдат із передової усім своїм виглядом, кожним жестом і словом демонстрував, що життя триває, і Україна є, і кожна мить цього життя в Україні — безцінна. Тому її треба проживати достойно…
— Як це — писати вірші в окопах? — запитую, щойно приходить моя черга ставити запитання.
— Це просто, — ставить печатку-усмішку на першій же фразі боєць-поет. — Усе почалося, коли я приїхав до Бердянська. Там була база батальйону «Азов», у якому я починав службу. Приходить до мене 19-річний хлопчина. Я, каже, ваш земляк, із Чорткова, читаю вас на «Фейсбуку»… Поговорили. А через деякий час бачу: сидить хлопець на колоді, тримає в одній руці мобільний телефон, у другій — автомат, пише комусь повідомлення, а в нього нічого не виходить. Мене ця ситуація зворушила. Я теж сів і написав таку собі новелу верлібром. Закинув на «Фейсбук» і зателефонував Іванові Андрусяку, щоби прочитав. Іван прокоментував одним словом: «Бомба!»
А йдеться в цій новелі про хлопчину, котрий намагається освідчитися своїй дівчині. Але це так непросто, коли твоїх товаришів позначають цифрами: трьохсоті, двохсоті…
І йому хочеться плакати від того,
що не можна плакати
А мовчазний набундючений автомат
тихо як меч самурая
Щоразу глибше заходить йому в душу
І тільки дівчина розуміє
як сильно він її кохає
Хоча юнак ні разу не обмовився про любов
Азов
Азов
Азов
Відтоді, за словами Бориса, йому писалося само собою, але він ніколи не розглядав цю писанину як майбутню книжку. Іван Андрусяк визбирав її з «Фейсбуку», відредагував, упорядкував, знайшов Сергія Пантюка, народ скинувся — і всі гуртом вони видали книжку. І вирішили, що ні копійки ніхто з них не візьме.
Тим часом котрась із журналістів запитує про музу поета. Окопну, градову, мінометну… Яка вона, ця муза? Я ж розумію, що війна не надихає — швидше вражає, шокує. І поет погоджується. Каже, що ліричні герої його верліброваних, наче сама війна, віршів — це його побратими. Що він бачить — те й описує. Як солдати, поскладавши зброю і бронежилети під шовковицею, обривають її ягоди. І поводяться, наче бешкетливі хлопчаки, поки… не озиваються міномети. Досі стара шовковиця виглядає своїх веселунів і губить перестиглі ягоди, «наче криваві сльози». Вона пам’ятає хлоп’ячі руки, босі ноги і силкується заглянути за небокрай, бо тривожно їй. Нема хлопців…
…Поки читала 87-сторінкову книжечку, кілька разів плакала. На білому вірші запеклася кров. Ось «беркутівець» із майданівцем, опинившись у патовій ситуації, попросили один в одного вибачення за минуле і…
Один затиснув в руці гранату
Інший висмикнув чеку
Ось ліричний герой знаходить після битви рукавичку ворога. Думає: знайду другу — буду гріти руки. А в рукавичці — ще тепла кисть… Утім, невдячна справа — переказувати війну, на якій не була. Про неї можна прочитати в книжці. А ось що Борис Гуменюк — військовий і людина, котра вміє знаходити в мові правильні слова, — сказав би нині матерям, дружинам, чиї сини й чоловіки на передовій або незадовго там будуть?
— Чесно кажучи, не знаю, як їх утішити, — відповідає. — Бо в нас є проблема з високими штабами, в яких серед генералів багато некомпетентних або й вороже налаштованих до України людей. Дев’яносто відсотків із них треба відправити на пенсію. Натомість на ключові посади в Збройних силах мають прийти молоді офіцери, патріоти, які не служили в радянській армії та не мають однополчан у російській. Їм люди довірятимуть, вони ніколи не пошлють солдатів на безглузду загибель. Тоді зовсім по-іншому піде війна. Не буде таких трагедій, як під Іловайськом. А жінкам раджу об’єднуватися в громадські організації, тиснути на військкомів, допомагати війську.
— Розкажіть, яка війна поза новинними кадрами? Що вам сниться, про що говорите, коли не стріляють?
— Нічим життя на війні не відрізняється від звичного нам. Крім того, що по тобі стріляють і стріляєш ти. Ми спілкуємося з рідними, і нехай люди не слухають дурню, що вороги за мобільними нас вираховують. Ми тижнями стоїмо за 400 метрів одні від одних. Ми їм співаємо «ла-ла-ла», вони нам теж кричать, що хочуть.
Наостанок цікавлюся, коли закінчиться війна? Із уже захмареною усмішкою відповідає, що не скоро… А люди тим часом проходять повз нас, вітаються, дякують… «Слава нації!» — вигукує один чоловік. «Смерть ворогам!» — відповідає Борис Гуменюк. І чоловік принагідно радить, що можна відповідати ще й по-іншому. Наприклад, «Гаплик федерації!» Ми сміємося, довкруж снують люди. Ошатний Львів обіймає своїм мирним небом численних гостей. А десь там, на сході, діти
…знаходять іграшки заляпані кров’ю
Іграшки загиблих дітей
Яких напередодні просто з дитячого майданчика
Відвезли до моргу
Діти як то діти
Тулять до себе іграшки заляпані кров’ю
Іграшки мертвих дітей…
І найстрашніше,
що там це — природно…
Ліля КОСТИШИН.
«Вільне життя плюс», №9 (15641) від 4.02.2015 р.
Обговорення