Верховна Рада України готується розглянути новий законопроєкт щодо діяльності Української православної церкви (Московського патріархату). Спікер парламенту Руслан Стефанчук повідомив про завершення підготовки документа, який має на меті обмежити вплив Росії на релігійні організації в Україні. Ця законодавча ініціатива є продовженням тривалого процесу пошуку правових механізмів для врегулювання діяльності релігійних організацій, пов’язаних з країною-агресором.
Хронологія законодавчих ініціатив
Питання законодавчого регулювання діяльності УПЦ (МП) має довгу історію. У січні 2023 року уряд зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №8371, який передбачав можливість заборони діяльності цієї церкви в Україні. 19 жовтня 2023 року парламент ухвалив цей документ у першому читанні, але подальший процес зіткнувся з труднощами.
Загострення дискусії в парламенті
23 липня 2024 року ситуація навколо законопроєкту загострилася. Група народних депутатів заблокувала трибуну Верховної Ради, вимагаючи негайного розгляду документа про заборону УПЦ (МП). Ця акція призвела до зриву пленарного засідання та продемонструвала гостроту питання для українського суспільства та політикуму.
Новий етап законотворчого процесу
Після блокування парламентської трибуни розпочався новий етап роботи над законопроєктом. Руслан Стефанчук в інтерв’ю каналу “Ми – Україна” розповів про інтенсивну роботу над документом:
“Буквально вчора близько другої ночі ми завершили всі консультації і сьогодні вранці комітет розглянув їх і прийняв уточнену редакцію”.
Спікер наголосив на важливості ретельної підготовки законопроєкту:
“Найгірше в питанні, на яке чекає суспільство, це нашвидкуруч ухвалити недосконалий закон, який не буде працювати”.
Над документом працювала група фахівців, включаючи юридичні служби та народних депутатів.
Мета та очікувані наслідки законопроекту
Головною метою законопроєкту, за словами Стефанчука, є “відскоблити Росію від будь-яких церков чи релігійних організацій, які існують в Україні”. Це свідчить про намір законодавців обмежити вплив Російської Федерації на релігійне життя в Україні.
Президент України Володимир Зеленський також висловився щодо цієї ініціативи:
“Верховній Раді запропоновано законопроєкт, який може реально гарантувати, що не буде жодних маніпуляцій із Москви українською церквою”.
Президент підкреслив, що цей законопроєкт “повинен спрацювати й повинен додати Україні соборності, реальної нашої єдності духовної”.
Реакція релігійної спільноти
16 серпня 2024 року відбулася зустріч членів Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) з президентом Зеленським. На зустрічі обговорювалися питання захисту свободи віросповідання, духовної незалежності України, захисту конституційного ладу і громадської безпеки. Ця зустріч демонструє прагнення влади до діалогу з релігійними організаціями в процесі підготовки законодавчих змін.
Перспективи розгляду законопроекту
Хоча конкретна дата розгляду законопроекту в сесійній залі Верховної Ради ще не оголошена, Руслан Стефанчук висловив впевненість, що це станеться найближчим часом. Враховуючи важливість питання та тривалу підготовку документа, можна очікувати активних дебатів та детального обговорення його положень під час розгляду в парламенті.
Раніше пи писали про те, що до Почаєва заборонили проводити масові релігійні заходи.
Обговорення