Майже 22 мільйони гривень зарплати боргують освітянам на Тернопільщині. Заступник голови облдержадміністрації Леонід Бицюра каже, ще на початку року дефіцитними були галузі освіти та охорони здоров’я.
У рамках економії вчителі Підволочиського, Лановецького, Бережанського, Тернопільського і Козівського районів залишились без 20-ти відсоткової надбавки за престижність професії. Та навіть попри це зараз у деяких районах області не вистачає грошей на зарплати.
Складна ситуація із невиплатою зарплати склалась у Підволочиському, Лановецькому, Бережанському, Козівському і Тернопільських районах, у Чорткові. Найбільша заборгованість по зарплаті у Тернопільському районі, вісім мільйонів гривень. У Козівському ж гроші формально є, а реально немає.
– Зарплата є нарахована, але оскільки фінуправління немає коштів, то не можуть виплатити. Тобто на папері воно є, а фактично їх видати людям неможливо, бо фінуправління немає реальних коштів для того, щоб їх перерахувати для людей, – розказує “TV-4” директор департаментру освіти і науки Тернопільської ОДА Любомир Крупа.
У департаменті освіти пояснюють: є дві причини, через які виникли борги по зарплаті. Цього року вперше за історію незалежності провели секвестр бюджетів. Це скорочення витрат на окремі статті фінансового плану країни, в тому числі скоротили витрати на освіту. Проте є райони на Тернопільщині, які добре спрацювали за складних фінансових обставин, зокрема Гусятинський район, каже Любомир Крупа.
– Зуміли акумулювати і різні заходи провести, щоб перекрити цю недостачу. У них було вилучено 5 мільйонів гривень. З іншого боку якщо взяти Тернопільський район, то там ця заборгованість накопичувалася. Кожного року була дотація, яка перекривала ці статті, держава надавала і це питання закривалося. На жаль, зараз ми не можемо говорити про це, – говорить директор департаментру освіти і науки Тернопільської ОДА.
Інша причина виникнення заборгованостей – необхідність оптимізації навчальних закладів, каже Любомир Крупа. Освітню систесу в області потрібно змінювати: організовувати доїзд учнів до сусідніх шкіл, по-новому підходити до нарахування годин. Зараз керівництво області шукає вирішення проблеми в Кабінеті Міністрів.
– Ми неодноразово зверталися у Кабінет Міністрів України для того, щоб нам надали додаткове фінансування на ці витрати. Є попередня інформація про те, що Кабінет Міністрів виділив суму, але це не є 52 мільйони гривень, які ми обгрунтовували, а це понад 48 мільйонів, але це вдасться дещо зняти соціальну напругу, яка зараз поширюється особливо по освітянському середовищу, – каже заступник голови Тернопільської ОДА Леонід Бицюра.
Обговорення