Академія наук вищої школи України (АН ВШУ) звернулася до президента Володимира Зеленського з проханням накласти вето на законопроєкт №4201 “Про обчислення часу в Україні”, який скасовує сезонне переведення годинників. Науковці вважають це рішення необґрунтованим та потенційно шкідливим для економіки країни.
Аргументи проти скасування переведення годинників
АН ВШУ наголошує на відсутності наукових доказів щодо негативного впливу сезонної зміни часу на здоров’я людей. У зверненні зазначається:
“На сьогодні немає авторитетних визнаних світовою науковою спільнотою досліджень, які б засвідчували серйозний негативний вплив сезонного переведення годинників на фізіологічний і психологічний стан людини”.
Вчені також вказують на енергетичний аспект проблеми. За їхніми словами, скасування переходу на літній час призведе до того, що “наприкінці червня в Києві відтепер світатиме вже о 3-й ранку, а натомість сутенітиме о 20-й вечора”. Це може збільшити витрати на електроенергію для освітлення у вечірні години.
Міжнародний контекст та історичний аспект
У зверненні наголошується, що більшість розвинених країн світу, включаючи США, Канаду, Велику Британію та країни ЄС, продовжують практикувати сезонну зміну часу. Натомість від цієї практики відмовилися такі країни як Росія, Білорусь і Китай.
АН ВШУ також нагадує про історію впровадження літнього часу, зазначаючи, що вперше цю ідею висловив Бенджамін Франклін у 1784 році, а на території УНР літній час було вперше встановлено в 1919 році.
Заклик до подальшого вивчення питання
Академія закликає президента не лише ветувати законопроєкт. Вони закликають:
“…доручити уряду утворити робочу групу з фахівців-науковців для опрацювання пропозицій щодо вдосконалення системи обчислення часу в Україні”.
Вчені наголошують на необхідності глибокого фахового аналізу питання перед прийняттям остаточного рішення.
Обговорення