На Тернопільщині жінки бояться розповідати про насильство в сім’ї щодо них, найчастіше через те, що не можуть отримати належної допомоги.
– Дієвість державної системи надання допомоги жертвам домашнього насильства, зокрема, дітям у Тернопільській області потребує покращення. А недостатній рівень підготовки персоналу структурних підрозділів до роботи з питань профілактики домашнього насильства щодо дітей викликає занепокоєння. Крім цього, завантаженість працівників, недостатнє кадрове забезпечення, розпорошеність структурних підрозділів призводить до уникнення належного виконання службових обов’язків, а відсутність чітких Інструкцій – знімає з працівників відповідальність, – наголосила сьогодні, 28 лютого, під час прес-конференції з приводу моніторингу ситуації із насильством у сім’ї керівник ГО «Інформаційно-правовий центр «Права людини» та керівник проекту «Ми проти насильства в сім’ї» Олександра Гриньків.
За її словами, на Тернопільщині недостатньо соціальних психологів та соціальних педагогів, які працювали б по даній проблематиці. А, як відомо, неналежна профілактика та інформування суспільства про можливість уникнення домашнього насильства впливає на обізнаність людей і надалі на порушення їхніх прав. Крім того, відсутність психологічної допомоги впливає на сприйняття проблеми, що, в свою чергу, викликає розчарування у житті та зневіру в реальну допомогу.
– Громадська організація «ІПЦ «Права людини» близько року з лютого 2016-го до грудня 2016-го здійснювала моніторинг проблем, що стосувалися насильства в сім’ї, – зазначила Олександра Олексіївна. – Наш проект був підтриманий міжнародними партнерами, зокрема, БДІПЛ ОБСЄ, представництво яких знаходиться у Варшаві (Польща). Ми прагнули отримати максимум інформації щодо насильства в сім’ї і проаналізувати її для того, аби виявити порушення прав дитини в сім’ї та вжити надалі необхідних заходів, щоб цьому запобігти. Ми моніторили ситуацію у Тернополі та в області. Зокрема, основними нашими респондентами були діти. У ході реалізації проекту стало відомо, що у 2015 році в Тернопільській області показник звернень щодо насильства в сім’ї дещо зменшився, але зріс у 2016-ому. Здебільшого, звертаються за порадою діти. Так, у 2016 році за допомогою звернулися 704 дорослих і 430 дітей.
Під час реалізації проекту було здійснено 19 виїздів до 53 населених пунктів у 12-ти районах області. Там участь у бесідах щодо протидії насильства в сім’ї взяли 220 осіб, з них – 37 дітей. Утім, як зазначили активісти, більшість людей, в основному – жінки, взагалі відмовлялися спілкуватися на дану тему, посилаючись на зайнятість. Жоден із опитаних також не погодився давати свої анкетні дані, підписували лист респондента, просили не фотографувати, не знімати на відео, не записувати розмову на диктофон.
– Здебільшого пов’язано це з тим, що опитувані, переважно жінки, бояться розповідати про проблеми в сім’ї та про насильство – психологічне, фізичне, економічне, сексуальне, що чиниться щодо них, – пояснила Олександра Гриньків. – Адже в законодавстві не передбачено достатніх важелів впливу на осіб, які це насильство здійснюють, як нема й розуміння у працівників державних органів, які працюють на протидію насильства в сім’ї, позаяк вони не здійснюють профілактики виникнення цього насильства, не беруть участі у просвітницькій діяльності та не забезпечують доступу до інформації щодо протидії насильства в сім’ї на сайтах органів влади, а не обізнаний, як відомо, не озброєний!
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Обговорення