З метою вшанування пам’яті Лицарів УПА та ОУН Ювілейним комітетом вирішено відновити повстанські нагороди та вручити їх нащадкам, реалізувавши на практиці систему нагород УПА та збройного підпілля ОУН. Серед представлених до нагород і багато вояків з Тернопільщини.
УПА – єдина в історії повстанська армія, яка спромоглася утворити власну систему нагород. Відзнаками УПА нагороджували старшин, підстаршин і стрільців УПА, а за особливий вклад у розбудову збройного підпілля ОУН – цивільні особи, як члени підпілля, так і звичайні громадяни. На сучасному етапі найбільшою проблемою є ідентифікація Лицарів повстанських нагород, адже учасники УПА та збройного підпілля ОУН використовували конспірацію, зазвичай використовували псевдо. Серед відомих нині 1102 Лицарів повстанських нагород ідентифікували 660.
Відомий футболіст із Тернопільщини завершив кар’єру гравця і стане тренером
У 1944 році наказом Головного військового штабу УПА було створено систему нагород і заохочень. Цими нагородами за бойові звитяги відзначали старшин, підстаршин і стрільців УПА, а також цивільних осіб, наприклад, членів підпілля, за особливий внесок у розбудову збройного підпілля ОУН та боротьбу за українську державу. Загалом є вісім повстанських нагород. Однак більшість нагороджених так їх і не отримали. Розповідає президент благодійного фонду «Літопис УПА» Микола Посівнич.
Представники створеної координаційної ради планують відновити місця боїв, пам’ятники, меморіальні дошки в області. Адже, саме з Тернопільського регіону було багато вояків, які боролися за Самостійну Українську Державу. Голова правління благодійного фонду імені Петра Гудзоватого “Соловей” Андрій Гудзоватий каже, ідея вручити нагороди нащадкам Лицарів УПА виникла випадково, коли шукав відомості про свого родича, який теж був бійцем УПА.
На жаль, багато інформації про Лицарів ОУН та УПА на сьогодні втрачено. Багато людей і не здогадуються, що їхні родичі були Лицарями та мають відзнаки. Тому основна мета проекту – віднайти максимальну кількість інформації, ідентифікувати нагороджених та їхніх родичів.
Обговорення