Усім останнім виборчим кампаніям до Верховної Ради України був притаманний один штрих: усі претенденти – і політичні блоки й партії, і мажоритарники – обіцяли боротися за скасування депутатської недоторканності. Але… Як тільки переможці заходили до сесійної зали, у них ставався провал пам’яті. Вони знаходили тисячі причин, аби лиш бути захищеними. Але від кого? Виявляється, від кримінальної відповідальності. Бо для більшості українських депутатів минулих років недоторканність – це змога безкарно обкрадати державний бюджет, займатися рейдерством, грабувати малий і середній бізнес…
А як буде цього разу? Про це говоримо з народним депутатом України від Тернопільщини Степаном Барною.
– Йти в парламент потрібно не для того, щоб ви рішувати свої особисті справи і від народного гніву ховатися за бронею недоторканності. Зрештою, як доводить українська дійсність, від людей не втечеш – новий Майдан знайде корупціонера й покарає його.
– Ваша думка стосовно бачення цієї проблеми і її розв’язання збігається з позицією «Блоку Петра Порошенка», зрештою, самого Президента України?
– Безумовно. Недоторканність народних депутатів має бути суттєво обмежена. Таке переконання висловлював Петро Порошенко під час президентських виборів у травні цього року. Він тоді заявив: «Вона (недоторканність) буде обмежена відповідно до європейських норм. І обмежиться лише відсутністю відповідальності за те, що ти кажеш у парламенті – за це не можна буде притягнути до відповідальності. За все інше, починаючи від порушення правил дорожнього руху й закінчуючи кримінальними злочинами, потрібно буде відповідати. Адже депутат та який самий громадянин, ніякої відмінності не повинно бути». Більше того, він розвинув свою думку, додавши, що так само буде з недоторканністю суддів: «Незалежність судів буде гарантовано. На захист хабарників ніхто грати не буде, й усі побачать це дуже швидко».
– Чи вже окреслений механізм реалізації цієї ініціативи?
– Президент України Петро Порошенко має намір вже у перші дні роботи нового парламенту винести на розгляд питання щодо скасуван ня депутатської недоторканності. Окрім того, глава держави переконаний, що це має бути не проект закону, а проект змін до Конституції. Президент також висловив переконання, що проблема стосується і місцевих депутатів, бо «вони є найближче до виборців». У цьому добру послугу зробить децентралізація. «Тоді громада зможе і буде визначати, куди використовувати кошти, як їй жити, якою мовою розмовляти, під які пам’ятники класти квіти, як і що сконцентрувати, щоб людина мала дуже коротку відстань до влади. Але, якщо влада працює погано, треба мати механізм на її відкликання», – сказав він.
Гриць Синівець.
Обговорення