4 грудня свята Православна Церква вшановує велике двунадесяте свято – Введення в храм Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії. Цього дня престольне свято відзначають у п’яти парафіях Тернопільської єпархії Української Православної Церкви Київського патріархату.
На честь свята Введення в храм Пресвятої Богородиці освячено храми у Тернополі (мікрорайон «Дружба»), у Куропатниках Бережанського, Дорогичівці Заліщицького, Чумалях Збаразького і Мисловій Підволочиського районів.
Хрест на місці майбутнього Свято-Введенського храму в Тернополі було освячено 27 листопада 2010 року. Нині парафіяни створеної шість років тому тернопільської православної громади возносять молитви до Господа у капличці. За словами настоятеля храму прот. В’ячеслава Кізілова, який є головою ГО “Спілка військових священиків” і старшим військовим капеланом Тернопільської області, храм Введення у храм Пресвятої Богородиці в Тернополі має стати місцем консолідації військових капеланів усіх конфесій задля підтримки морального та духовного стану Українського війська в сучасних умовах.
Церкву Введення в Храм Пресвятої Богородиці в Куропатниках споруджено у 1936-1937 роках за кошти настоятеля Петра Пастуха, згодом закатованого НКВС у Тернопільській тюрмі, і парафіян. Дзвіниця була споруджена ще 1745-го. 1991-го при в’їзді в село освячено відновлену каплицю. Цікаво, що вихідцями із села, в якому станом на 2014 рік проживало 853 особи, є шість священиків.
У Дорогичівці храм споруджено 1818 року, у 1995-му – капличку.
У Чумалях на Збаражчині будівництво мурованої церкви розпочалося у 1910 році, завершилося 1912-го. Спочатку вона мала назву Положення Ризи Пресвятої Богородиці у Влахернському Храмі. Дзвіницю спорудили 1937-го. На початку 1960-х радянська влада закрила храм. Аж 4 грудня 1988 року у ньому знову відбулося Богослужіння, яке звершили священики Роман Сливка, Михайло Шкільний та Ярослав Смалюк. Тоді церкву було перейменовано на честь Введення в храм Пресвятої Богородиці.
1995-го на місці явлення чудотворної ікони Пресвятої Богородиці освячено капличку. За переказами місцевих жителів, якось служниця пана, прийшовши вранці до джерела, побачила в ньому ікону Богородиці. Нахилилася до святині, намагаючись узяти образ, але він щоразу опускався нижче. Зрозумівши, що не дістане його, жінка побігла до священика, який разом із жителями хресною ходою прийшов до джерела, де всі спільно молилися до Пресвятої Богородиці. Священик зробив спробу взяти ікону, але так і не зміг дістати її, бо вона опускалася у джерело все нижче. Тоді покликали служницю, і вона, вставши навколішки, з благоговінням та щирим смиренням дістала із джерела святий образ. Святиню із великою радістю та величністю принесли у перший храм. Саме тоді й був закладений відпуст на честь Покладення ризи Божої Матері у Влахерні, який і сьогодні святкують із великою шаною 15 липня.
1912 року у новозбудовану святиню було перенесено ікону і поставлено на горньому місці, вона перебуває досьогодні. Багато людей із навколишніх сіл і міст приходили до святого образу і за молитвами по своїй вірі отримували зцілення.
Свята ікона нерозривно пов’язана із джерелом у якому вона з’явилася. На щастя, коли за радянських часів храм було закрито, чудотворний образ був перенесений у сусіднє село Доброводи, де й перебув аж до 1989 року, коли настоятель парафії прот. Володимир Борис повернува чудотворну ікону до храму в Чумалях.
У богоненависницькі радянські часи джерело, в якому явилася Богородиця, було завалене щебенем – тут була прокладена дорога. За свідченнями жителів села, неподалік від знищеної кринички ставалося багато нещасних смертельних випадків. Так тривало доти, поки джерело не відновили.
У Мисловій церкву Введення в храм Пресвятої Богородиці спорудили 1914 року на місці дерев’яної каплички за кошти родини Микити Гораля. 4 грудня 2014 року архієпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький Нестор звершив чин оновлення храму після ремонтних робіт і освятив престіл.
Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці є особливим також для парафіян собору Борщівської ікони Пресвятої Богородиці. Десять років тому, 4 грудня 2006 року відбулося освячення собору.
ДЖЕРЕЛО: Прес-служба Тернопільської єпархії Української православної Церкви Київського патріархату
Обговорення