4 серпня – День спелеолога. Це професійне свято тих, хто проводять час під землею, досліджуючи печери. На Тернопільщині знаходяться печери, які привертають увагу науковців і туристів не лише України, а й світу. Про це Суспільне повідомила завідувачка відділу природи Тернопільського обласного краєзнавчого музею Антоніна Баран.
За її словами, до Книги рекордів Гіннеса занесено печеру Оптимістичну як найдовшу гіпсову печеру. Загальна довжина її ходів понад 260 кілометрів.
“Становлення спелеології на Тернопільщині відбувалось під керівництвом Володимира Олександровича Радзієвського. Започаткована краєзнавцем у 1960 році секція спелеотуризму при Тернопільській обласній дитячій екскурсійно-туристській станції зацікавила багатьох школярів. Із гуртківцями відкривав нові печери, проводив комплексні дослідження та картування. Для частини дітей захоплення переросло у майбутню професію, вони й досі відкривають та досліджують підземні лабіринти. Так, у жовтні 2021 року поблизу села Пилипче, що на Борщівшині, під керівництвом Ігоря Стефанишина київські спелеологи відкрили нову печеру з цікавими археологічними знахідками”, – розповіла Антоніна Баран.
В експозиційній залі відділу природи обласного краєзнавчого музею відтворено вигляд печер Поділля, а також представлено різноманітні зразки гіпсів, сталактитів, натічних форм кальцитів з печер.
“Атмосферу печери важко описати – у ній треба побувати, відчути щось нове для себе, досі невідоме та поринути в повну тишу і насолоджуватись неймовірними враженнями”, – каже Антоніна Баран.
Нагадаємо, Суспільне зняло документальний фільм про спелеологів та їхню експедицію в печеру Озерна.