У селі Синьків, що на Тернопільщині, молодь водила Маланку. Усі ролі в Маланці виконували хлопці. Вони співали пісні, віншували, грали на музичних інструментах і танцювали.
Про це Суспільному розповіла жителька села Галина Оробко.
“Спочатку до хати заходить Новий рік і віншує господарям. Потім заходять Маланка з Маланієм і поки козаки співають, Маланка пряде, а Меланій їй допомагає. Коли пісня закінчується, вони танцюють. Після цього до хати йдуть цигани, жиди, чорти та інші комічні персонажі. Всі вони співають жартівливі пісні і роблять шкоду господарям”, — говорить Галина Оробко
Художня керівниця Синьківського будинку культури Галина Саранчук розповіла, що від початку повномасштабної війни Маланки в селі не робили, але цього року вирішили відродити традицію.
“Сценарій Маланки ми записали від місцевих довгожителів. Його передаємо з покоління в покоління. Він є унікальним, якщо поглянути на Маланку в інших селах, то вони сильно відрізняються, адже кожен додає щось своє”.
За словами Галини Саранчук, всі кошти, які хлопці зароблять під час маланкування, віддадуть на ЗСУ. Цьогоріч вони завітали до 25 будинків, де живуть молоді дівчата.
“Колись з 13 на 14 січня, на свято Василія, у нашому селі ходили дві Маланки, молода і стара. Для “старої” Маланки збиралися старші люди парами і ходили маланкували. Вони йшли лиш у ті хати, де жили Василі, Василини, Васильовичі і Василівни. “Молода” Маланка складалась з молодих хлопців, які ходили в ті хати, де жили юні дівчата, які вже могли йти в село на танець. Якщо Маланка була в молодої дівчини, то мама пускала її на танці, так переказувала мені бабця”, — говорить Галина Оробко.
Що відомо про свято
Маланка — українське свято, яке відзначають напередодні свята Василія, 31 січня. Маланка — це вигаданий образ української дівчини. Зазвичай ця роль діставалась молодому хлопцю, якого одягали в жіночий одяг. Також були такі ролі, як Маланій або Василь — це чоловік Маланки, коза, дід, бабка, ведмідь, циган, чорт, лікар та інші. Різноманітність персонажів залежить від регіону, де проводять обряд.
Обговорення