Єдиний на Тернопільщині лікарсько-фізкультурний диспансер планують реорганізувати, а приміщення передати ветеранським організаціям. Про це Суспільному розповів медичний директор закладу Станіслав Ставський.
Він повідомив, у цьому приміщенні заклад базується майже 40 років.
Позиція директора диспансеру
За його словами, тут є всі умови для лікування та реабілітації спортсменів. На обслуговуванні в диспансері перебувають майже 5 тисяч дітей:
“У нас на обслуговуванні є 28 спортивних шкіл, які розміщені в місті і області. Ми також виїжджаємо в райони для обстеження дітей. Цього року вже обстежили дітей в 10-ти районах. У нас є база даних про цих дітей, є в них медичні картки, все на обліку, все контролюється, цих всіх дітей знають спортивні лікарі.
Ми знаємо, що в інших закладах таких, неспортивних, а міських, щоб потрапити на обстеження вузького спеціаліста, наприклад, треба записуватися в чергу за 2-3 тижні. До нас вони приходять, в нас вузькі спеціалісти на місці, дітей обстежують, надають медичні консультації.
Це єдиний заклад в області, який має право офіційно надавати допуск до змагань і занять спортом”.
Про те, що заклад хочуть оптимізувати, дізналися на початку цього року, розповів Станіслав Ставський:
“Хочуть нас приєднати до якогось іншого закладу. Тепер ми вже знаємо більш детальнішу інформацію, щодо дитячої обласної лікарні, а приміщення мабуть хочуть віддати якимсь громадським організаціям”.
Про що йдеться в документі
Це лист, який Тернопільська обласна військова адміністрація направила на адресу обласної ради.
У ньому йдеться про реорганізацію КНП “Тернопільський обласний лікарсько-фізкультурний диспансер” Тернопільської обласної ради у зв’язку з тим, що підприємство, не увійшло до переліку закладів спроможної мережі, оскільки не відповідає визначеним Постановою мінімальним (базовим) напрямам медичного обслуговування.
Також у листі йдеться, що “враховуючи звернення управління з питань ветеранської політики обласної військової адміністрації пропонуємо передати наявне нерухоме майно КНП “Тернопільський обласний лікарсько-фізкультурний диспансер” на баланс комунальної установи Тернопільської обласної ради “Тернопільський обласний центр сприяння територіальній обороні”.
Коментар директорки департаменту охорони здоров’я ОВА
За коментарем Суспільне звернулося до директорки департаменту охорони здоров’я ОВА Ольги Ярмоленко.
“Причиною того, що виникло таке питання було те, що опублікований проєкт медичних гарантій на 2025 рік. Це програма держави, яку фінансує НСЗУ. НСЗУ замовляє послугу у закладу. Якщо заклад відповідає цим умовам, вони проплачують. В умовах програми медичних гарантій на 2025 рік є прописано, що заклади, які контрактуються тільки по одному пакету, і які мають заборгованість, вони не будуть розглядатися Національною службою здоров’я. Провівши аналіз своїх закладів, які є у нас в групі ризику, це є фізкультурний диспансер”.
За словами Ольги Ярмоленко, і до цього фізкультурний диспансер не був дуже успішним:
“Фізкультурний диспансер отримав у минулому році від НСЗУ всього 513 тисяч гривень, коли фонд заробітної плати його становить 300 тисяч гривень. Інші кошти, а це 2,9 мільйона були виплачені з обласного бюджету, де 2,5 млн. пішли на заробітну плату, а інші кошти пішли на комунальні послуги.
Таким чином заклад не має можливості вкладати кошти, розвиватися, покращувати свою медичну послугу. Вони контрактувалися за одним пакетом, це 9 пакет — амбулаторна допомога. Точно таку медичну допомогу за 9-м пакетом надає обласна клінічна лікарня. Але це високоспеціалізований заклад, там є багато спеціалістів, абсолютно інші умови. Це була перша умова, чому ми почали це розглядати.
По-друге, до нас звернувся департамент ветеранської політики ОВА з проханням, чи є можливість вільних площ в закладах охорони здоров’я, закладах, які вже на стадії ліквідації, для розгортання ветеранського простору для будинку ветерана в Тернопільській області.
Враховуючи ці складові, запропонували приєднати юридичну особу фізкультурний диспансер, працівників з їхніми матеріальними засобами до обласної дитячої клінічної лікарні, а нерухоме майно передати закладу обласної ради, на баланс комунальної установи Тернопільської обласної ради “Тернопільський обласний центр підтримки територіальної оборони”.
Що кажуть в Тернопільській обласній раді
Ситуацію прокоментував голова депутатської комісії з питань законності облради Олег Сиротюк:
“До Тернопільської обласної ради справді надійшов лист за підписом начальника Тернопільської ОВА, який стосується фактично двох питань. Перше питання це приєднання, а фактично ліквідація лікарсько-фізкультурного диспансеру. Друге питання, що буде розміщено там, якщо таке рішення буде ухвалено стосовно ліквідації лікарсько-фізкультурного диспансеру.
Поки що даний лист на комісії депутатській не розглядався, тому коментувати позицію комісії і обласної ради передчасно. Скажу свою позицію як депутата, голови комісії з питань законності. Питання спортивної медицини стоїть у нас гостро, тому що належних умов ідеальних, які б хотілося, щоб вони були, зокрема в лікарсько-фізкультурному диспансері, на жаль не створено.
Спортивна медицина є частиною галузі охорони здоров’я і закон “Про фізичну культуру і спорт” передбачає, що всі учасники спорту, фізичної культури повинні проходити спеціалізовані медичні огляди і отримувати допуск від лікарів спортивної медицини. Обласне підприємство КНП “Лікарсько-фізкультурний диспансер” є єдиним таким закладом в області, що має лікарів спортивної медицини, які проводять огляди як учнів, так і студентів, які займаються фізичною культурою і спортом. Так само проводять огляди спортсменів.
Внаслідок реалізації медичної реформи цей лікувальний заклад не може отримати необхідні пакети від Національної служби здоров’я і тому в нього змішане фінансування. Він фінансувався в 2024-му, 2023-му, в попередніх роках, як з коштів НСЗУ по пакетах, так само з обласного бюджету. За цей час значно скоротилася кількість працівників і фінансування даного закладу.
Фактично заклад виживає, тому що немає належної підтримки зі сторони ОВА, яка вже три роки самостійно розпоряджається коштами обласного бюджету. Відповідно заклад, щоб утримати і забезпечити свою роботу з допомогою спортсменів всієї області, укладає угоди з територіальними громадами і робить виїзні огляди і там, безпосередньо на місцях, проводять огляди учнів в школах і т.д. Тому заклад балансує на межі виживання. Але для того і є влада, щоб ті заклади, які не можуть себе самостійно забезпечити, допомогти їм фінансово”.
Що стосується передачі приміщення лікарсько-фізкультурного диспансеру для організації там єдиного ветеранського простору, Олег Сиротюк сказав:
“Спочатку в нас два місяці була епопея з розміщенням ветеранського простору в закладі освіти. Тепер у нас починається нова сторінка з розміщенням ветеранського простору в закладі медицини, а саме в лікарсько-фізкультурному диспансері.
Коли в нас було 3 грудня спільне засідання комісій з питання електронної петиції, яка стосувалася передачі освітнього закладу музичного коледжу управлінню ветеранської політики, очільник управління ветеранської політики озвучив, що вони були у приміщенні фіздиспансеру і воно їм не підійшло. На другий день приходить лист, що вже підходить”.
Скільки заробив диспансер за рік
Через недофінансування закладу шукають можливість заробити додаткові кошти, розповів медичний директор Станіслав Ставський:
“Ми змушені заробляти додаткові кошти для виплати заробітної плати нашим працівникам. І за цей рік ми заробили вже 514 тисяч гривень за рахунок укладання договору з НСЗУ по амбулаторному пакету з НСЗУ. Ми також працюємо на обслуговуванні змагань. Також укладаємо договори з обласною радою, з міською радою. Це також додатковий заробіток. Ще ми укладаємо договори з територіальними громадами, спортивними клубами, секціями, і за планом виконаних робіт складаємо акт і по перерахунку гроші йдуть на рахунок нашого закладу.
Також ми відкрили стоматологічний кабінет. Він обслуговує спортсменів, дітей, які займаються фізкультурою і спортом, а також населення місцеве. І вони також за оплату обслуговуються в нашому стоматологічному кабінеті. І в загальному за цей рік ми вже заробили близько мільйона додаткових коштів”.
Що кажуть спортсмени
На лікарський огляд до спортдиспансеру прийшов чотирнадцятирічний Артем Козак. Хлопець розповів, займається легкою атлетикою:
“Займаюся легкою атлетикою вже приблизно три роки. На тренування ходжу три рази на тиждень. Приходжу сюди десь раз в пів року, можливо деколи частіше. Тут я перевіряю своє здоров’я, проходжу медогляд. Перевіряю свій зір, серцебиття, дихання, перевіряю нові свої показники, зріст, вагу”.
“Діти не можуть ходити самі по спеціалістах. Сьогодні у нас в кожній школі є спортивні групи певної кваліфікації, певного виду спорту. І коли тренер приводить групу в спортивний диспансер, приходять всі спеціалісти, оглядають цю дитину і дають тренеру одразу рекомендації, дані про стан цієї дитини. Якщо ми будемо ходити в простій поліклініці, де сидять хворі діти? Тим більше, згідно “Положення про спортивну школу”, діти повинні проходити цей медогляд двічі на рік.
Спортсмени, які сьогодні захищають честь області, держави, тобто кандидати в майстри спорту, майстри спорту, вони потребують буває в місяць і по два рази консультацій із спортивними, саме спортивними лікарями, які ведуть їх від початку до кінця. І якщо ми сьогодні позбавимо цих спортсменів, цих дітей цього лікарського контролю, я вважаю, це буде абсолютно неправильно”.
Обговорення