У Тернополі розкрито масштабну схему незаконного вивезення за кордон чоловіків призовного віку. За даними слідства, 122 військовозобов’язаних громадянина, переважно з Тернопільської та сусідніх областей, нелегально покинули Україну завдяки діяльності кількох організованих груп. Матеріали кримінальних проваджень щодо цих злочинів скеровано до Тернопільського міжрайонного суду. Про це повідомляє Державна прикордонна служба України.
Схема з використанням статусу волонтера
Одним із ключових фігурантів справи виявився депутат сільської ради, який був мобілізований до лав Збройних Сил України. Використовуючи своє службове становище, він розробив схему, яка дозволяла чоловікам призовного віку покидати країну під виглядом водіїв-волонтерів.
“У військовій частині він вносив прізвища своїх клієнтів, як водіїв-волонтерів, які виїжджали за гуманітарною допомогою для ЗСУ. На підставі сфальшованих листів ця інформація потрапляла до автоматизованої інформаційної системи”, – зазначається у повідомленні правоохоронців.
За даними слідства, ця схема діяла з липня 2022 по січень 2023 року і дозволила 74 військовозобов’язаним чоловікам нелегально покинути Україну.
Гуманітарна допомога як прикриття
Друга група, яку викрили правоохоронці, діяла за схожим принципом, але використовувала систему “Шлях”. Організатором цієї схеми виявився тернополянин – засновник громадської організації, який діяв у співучасті з двома спільниками.
“Усі вони виїжджали за системою «Шлях», як водії, які мали привезти гуманітарну допомогу, але жоден з цих не повернувся з-за кордону”, – повідомляють слідчі.
Ця група допомогла нелегально виїхати за кордон 48 чоловікам призовного віку.
Міжвідомча співпраця у розслідуванні
Розкриття цих злочинних схем стало можливим завдяки злагодженій роботі кількох правоохоронних органів. Слідство проводило Головне управління Національної поліції Тернопільщини у тісній взаємодії з оперативними підрозділами Державної прикордонної служби України.
У першому випадку до розслідування були залучені представники СБУ та Військової прокуратури, а в другому – представники Міграційної поліції та Тернопільської обласної прокуратури.
Правові наслідки для організаторів
Обидва кримінальні провадження відкриті за ч. 2 ст. 332 Кримінального Кодексу України “Незаконне переправлення осіб через державний кордон України”. Ця стаття передбачає суворе покарання для злочинців.
“Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років”, – наголошується у повідомленні.
Раніше ми писали про те, що на Тернопільщині під час обшуку у справі про виїзд ухилянтів за кордон помер волонтер.
На Тернопільщині під час обшуку у справі про виїзд ухилянтів за кордон помер волонтер
Обговорення