У Бережанському районі знайшли 14000 архівних документів служби безпеків ОУН, які пролежали закопаними у землі з 1947 року. Це протоколи допитів, списки полеглих працівників, вишкільні матеріали, різні теоретичні напрацювання про діяльність, структуру, функціонування польської і радянської служб безпеки.
Про це йдеться у сюжеті перших західноукраїнських новин «Оглдя дня», на телеканалі ZIK.
Дослідники розповідають, що стан збереженості документів різний: від поганого до задовільного. Окрім того, зазвичай, закопані в землі архіви потребують термінової реставрації, тому що за рік-два вони розсиплються. Знайдені матеріали перебували в землі з 1947 року, тож ставитися до них потрібно особливо бережно.
– Документи були в бідоні, в який потрапила вода, тож, велика частина знайденого архіву становлять таку суцільну масу, вологу, мокру, з якою потрібно буде особливо обережно працювати. А деякі матеріали узагалі роз‘їла іржа, – пояснив директор музею “Тюрма на Лонцького” Руслан Забілий.
– Тут є багато некролів. Тому дуже важливо зберегти кожен із них. Люди, які втратили своїх рідних, зможуть дізнатися коли і як вони загинули. Також там є і унікальні патріотичні видання, як-от журнал «Шевченківець», 47-го року. Це перший і, очевидно, єдиний випуск, – розповів молодший науковий співробітник музею «Тюрма на Лонцького» Андрій Усич.
Після реставраціїя, архів буде впорядкований, описаний та оцифрований. Весь процес може зайняти як мінімум рік. Кожен відреставрований документ одразу закидуватимуть на сайт, аби усі охочі, в тому числі й історики, могли ознайомитись з новою інформацією щодо роботи служби безпеки ОУН та дізнатись імена загиблих родичів.
Обговорення