Красивий храм мають жителі села Колодно Збаразького району. Таким могло б пишатися будь-яке місто. Та не лише величавістю дивує Свято-Михайлівська церква, а й пасікою на своїй території. Більш ніде на Тернопільщині немає села, в якому «Божі» комахи жили б поряд із храмом.
Від дошкульних вітрів пасіку захищає огорожа з очерету. За нею – 26 вуликів, на більшості з яких – оригінальні зображення православних церков Збаражчини. Майстерно розмалював бджолині житла художник зі Збаража Анатолій Заморока. А саму ідею з «церковною» пасікою підкинув столичний прокурор, уродженець села. Коли був зібраний перший урожай меду, люди вирішили кожного, хто зайде у храм, пригощати цілющими ласощами. Традиція прижилася.
Доглядає за вуликами збаразький пасічник Володимир Кузьмиха. Він перейняв мистецтво спілкування з комахами-трудівницями від батька і уже 30 років вивчає «мову» бджіл. Цей рік, за його словами, був дуже складним для бджолярів. Холодна весна, масова загибель комах від отрутохімікатів поховали надію на гарний урожай. Але диво: на «церковній» пасіці медом запаслися нівроку.
— Бджоли ніби всі однакові, — дивується Володимир, — але ось один чоловік, який має пасіку за кілометр від храму, мед качав лише раз і взяв мало – шість літрів. Ми ж качали вже тричі, і результат потішив.
Може, тут справа у якихось особливих секретах з догляду за комахами? «Та ні, — каже чоловік. — Головне – бажання і терпіння, любов до бджіл. Я ними живу. Це навіть не хобі, а якийсь нездоланний потяг».
Пасіка – безвідходне виробництво. Лікують навіть мертві комахи. Три ложки перемеленого підмору, залитого 250 г горілки і настояного впродовж 10 днів, чудово очищають кровоносну систему. Володимир Кузьмиха радить пити настоянку щодня за схемою: скільки років – стільки крапель.
— Однак підмор має бути чистим, — попередив він. — Бджіл, що загинули від отрутохімікатів, використовувати для настоянки не можна…
Сам Володимир призвичаївся щоранку натще з’їдати ложку меду і запивати її водою. «Жоден продукт не засвоюється організмом стовідсотково, і лише мед розчиняється повністю протягом 15 хвилин, — стверджує пасічник. — Дорослим корисно вживати до 150 грамів меду на день».
Володимир Кузьмиха дав цікаву пораду, як перевірити якість меду. Зробити це можна за допомогою хімічного олівця. Капнути на долоню меду і вставити у краплю олівець. Якщо він «потече», то мед з домішками.
Бджолярство – вдячна і перспективна справа, вважає Володимир Кузьмиха. Наш український мед посідає перше місце у світі за якістю. Але ми не вміємо його красиво «подати», зокрема, через відсутність відповідної розфасовки.
Світлана Ліщук, Місто
На фото: помічник пасічника Богдан Івашко біля «церковних» вуликів
2 – Свято-Михайлівський храм у Колодно