Ціла низка священиків УПЦ КП, УАПЦ, а також священики УГКЦ та один – із УПЦ (МП) виявили бажання стати депутатами обласної, районних та міських рад у містах обласного підпорядкування на Тернопільщині на місцевих виборах 2015 року. Також релігійну тематику і символіку на цьогорічних виборах використовують партії, пише РІСУ.
Серед політичних сил, у списках яких є кандидати-священнослужителі – ВО “Батьківщина”, “Блок Петра Порошенка “Солідарність”, “Громадянська позиція”, “Добрий самарянин”, “Радикальна партія Олега Ляшка”, “Солідарність правих сил”, “Соціалісти”, “Українська Галицька партія”, “Українське об’єднання патріотів – УКРОП”.
До облради йдуть троє священиків
До Тернопільської обласної ради прагнуть потрапити троє священнослужителів – усі з УПЦ КП.
У списку “Блоку Петра Порошенка “Солідарність” є двоє священнослужителів. Перший із них –Буграк Володимир Васильович (04.03.1978 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Собор Преображення Господнього, Настоятель собору, місце проживання: Тернопільська обл., м. Кременець», — читаємо на сайті ЦВК. Він балотується у виборчому окрузі № 26.
Другий священик-кандидат до облради у списку цієї ж політичної сили – Лесик Іван Зіновійович (18.10.1976 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Церква Святого Йоана Богослова, Настоятель церкви, місце проживання: Тернопільська обл., Збаразький р-н, с. Зарубинці». Він балотується у виборчому окрузі № 20.
У виборчих списках ВО “Батьківщина” до Тернопільської обласної ради в окрузі № 18 йде на вибори один священик-кандидат. Це Сливка Роман Романович (11.11.1977 р. н.): «освіта вища, безпартійний, УПЦ КП м. Збараж, Священослужитель, місце проживання: Тернопільська обл., Збаразький р-н, м. Збараж». Цей священик уже був депутатом облради від ВО “Батьківщина”.
“Духовенство нашої Церкви не може балотуватися у Верховну Раду, але у місцеві – так, оскільки там воно зможе принести користь як громаді, так і Церкві”, – коментує архиєпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький УПЦ КП Нестор (Писик).
За словами владики Нестора, священики УПЦ КП перед висуванням своїх кандидатур повинні були звернутися за дозволом-благословенням до єпископа і зробили це.
Священик УГКЦ зняв кандидатуру
До Тернопільської міськради, згідно зі сайтом ЦВК, зареєстрований один кандидат-священик – від УГКЦ. Він балотується від ВО “Батьківщина” в окрузі № 39. Йдеться про Гринду Володимира Павловича (23.04.1973 р. н.): «освіта вища, безпартійний, м. Тернопіль, УГКЦ Храм Всіх Святих Українського народу, Священник, місце проживання: м. Тернопіль». У світлі рішень УГКЦ щодо обмеження участі священиків у виборчому процесі в якості кандидатів, такий крок духівника нам видався дивним. Тож ми звернулися у прес-службу Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ.
“Усім священикам нашої архииєпархії заборонено брати участь у виборах в якості кандидатів у світлі рішень керівництва Церкви, зокрема Патріарха Святослава, – кажуть у прес-службі. – Отець Гринда уже написав заяву про відкликання своєї кандидатури, а її подання було непорозумінням”.
Та поки кандидатура Гринди Володимира Павловича не перебуває серед тих, хто вибув з перегонів на сайті ЦВК.
Розмаїття священичих вподобань
Окрім Тернополя, містами обласного підпорядкування у регіоні є Бережани, Кременець та Чортків. До міських рад перших двох священики, за даними, оприлюдненими на сайті ЦВК, не йдуть. Натомість кандидатом у Чортківську міськраду від ВО “Свобода” в окрузі № 14 єСенчишин Василь Михайлович (06.04.1966 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Церква Святого князя Володимира м. Чортків. Священик, місце проживання: Тернопільська обл., м. Чортків». Вказана парафія – УПЦ КП.
Священик-кандидат – від «Доброго самарянина»
Щодо 17 районних рад Тернопільщини, то священики йдуть не у всі. А серед тих, хто йде, – лідерами за кількістю є представники УПЦ КП.
До Борщівської районної ради за списками партії “Громадянська позиція” у виборчому окрузі № 18 балотується Стефанко Володимир Михайлович (24.09.1969 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Настоятель храму УПК (КП) с. Гермаківка, Священик, місце проживання: с. Гермаківка, Борщівський р-н, Тернопільська обл.».
До Бучацької райради хочуть потрапити двоє священиків – обидва за списками ВО “Батьківщина”. Перший іде в окрузі № 33. Це Василик Іван Михайлович (04.12.1955 р. н.), що перебуває у списку ВО “Батьківщина”: «освіта середня, безпартійний, УАПЦКП Церква Введення в храм Пресвятої Богородиці, Священнослужитель, місце проживання: м. Бучач, Тернопільська обл.».
Другий балотується в окрузі № 22. Це Матвіїшин Юрій Зіновійович (30.04.1977 р. н.) зі списку ВО “Батьківщина”: «освіта вища, безпартійний, Церква Св. Трійці с. Переволока, Священнослужитель, місце проживання: Тернопільська обл. Бучацький р-н. с. Переволока».
До Гусятинської райради, за даними ЦВК, ідуть один клірик УПЦ КП та один – УГКЦ. У переліку кандидатів від “Радикальної партії Олега Ляшка” до Гусятинської райради в окрузі № 1 стоїть Середа Ігор Володимирович (07.10.1978 р. н.): «освіта вища, член Радикальної партії Олега Ляшка, Настоятель храму св. Миколая, Парох, місце проживання: м.Копичинці». Церква св. Миколая у Копичинцях – УГКЦ.
За списками партії “Українське об’єднання патріотів – УКРОП” в окрузі № 26 до цієї райради балотується Цвігун Ярослав Михайлович (10.07.1954 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Українська православна церква Київського патріархату, Священник, місце проживання: с. Раштівці».
До Збаразької районної ради кандидатом від партії “Добрий самарянин” (про цю партію буде мова далі – авт.) в окрузі № 16 є Ожибко Мирослав Тарасович(13.06.1969 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Святопокровський храм м. Збаража, священик, місце проживання: Тернопільська обл., Збаразький р-н, с. Стриївка” . Святопокровська церква у Збаражі ж УПЦ КП.
У списках “Блоку Петра Порошенка “Солідарність” до Збаразької райради йдуть двоє священиків. Так, в окрузі № 15 туди балотується священик УПЦ КП Лесик Іван Зіновийович. Він, як ми вже вказували, іде також до облради. У виборчому окрузі № 36 до райради від цієї ж політсили балотуєтьсяЛеськів Борис Миколайович (07.09.1978 р. н.): «освіта вища, безпартійний, с.Шили, церква Св. Трійці, Настоятель церкви, місце проживання: Тернопільська обл., Збаразький р-н, с.Шили». Парафія Святої Трійці у Шилах – УАПЦ.
У списках кандидатів ВО «Батьківщина» до Збаразької райради є Смалюх Ярослав Антонович (08.05.1949 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Церква с. Ст. Збараж, Служитель культа, місце проживання: Тернопільська обл., Збаразький р-н, м. Збараж». Отець Смалюх – священнослужитель УПЦ КП.
Конкуренти – священик і дяк. Обоє з УГКЦ
До Зборівської районної ради йдуть троє священиків та один дяк. В окрузі № 16 зареєстрований кандидатом від ВО “Батьківщина” Дудкевич Павло Йосипович (15.11.1958 р. н.): «освіта вища, безпартійний, парафія с. Заруддя, Священослужитель, місце проживання: Тернопільська обл., Зборівський р-н., с.Заруддя». Це – УАПЦ.
В окрузі № 23 до райради зареєстрований від ВО «Батьківщина» Піняга Михайло Миколайович (01.09.1978 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Парафія с. Калинівка, с. Присівці, Священнослужитель, місце проживання: м. Тернопіль». Парафія – УГКЦ. Опонентом цього священика на окрузі № 23 є, за іронією долі, дяк однієї із сусідніх парафії УГКЦ. Це кандидат Лемик Ігор Ярославович (07.06.1982 р. н.): «освіта вища, член ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “УКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ – УКРОП”, Церква свщмч. Димитрія, с.Грабківці, Дяк, місце проживання: Тернопільська обл., Зборівський р-н, с.Млинівці».
В окрузі № 39 до Зборівської райради йде від ВО «Батьківщина» Хоміцький Василь Романович (06.12.1973 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Церква с. Лосятин, Кременецького району, Священнослужитель, місце проживання: Тернопільська обл., Зборівський р-н., с. Гаї за рудою». Він священик УПЦ КП.
«Освіта вища, член партії… священик»
До Козівської районної ради за списками партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» в окрузі № 2 балотується Баглей Василь Іванович (06.03.1986 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Українська Греко-Католицька Церква Успіння Пресвятої Богородиці смт Козова, священнослужитель, місце проживання: смт Козова, Козівський р-н, Тернопільська обл.».
До Кременецької райради за списками від ВО «Свобода» в окрузі № 1 балотується Обізюк Михайло Всеволодович (25.06.1983 р. н.): «освіта вища, член політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Свобода», Храм Воздвиження Хреста Господнього с. Н. Олексинець, Настоятель храму, місце проживання: Тернопільська область, Збаразький район, смт. Вишнівець». Це – УПЦ КП.
До Лановецької райради в окрузі № 17 від ВО «Батьківщина» йде на вибори Рудий Богдан Мирославович (10.09.1980 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Церква Казанської Ікони Божої Матері с.Верещаки, Настоятель, місце проживання: с. Верещаки, Лановецький р-н, Тернопільська обл.». Це священик УПЦ КП.
В окрузі № 29 також від ВО “Батьківщина” йде на вибори до Лановецької райради Хрущ В’ячеслав Іванович (08.06.1981 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Церква Св. Вмч. Параскеви с. Передмірка, Настоятель, місце проживання: с. Передмірка, Лановецький р-н, Тернопільська обл.». Він – священик УПЦ КП.
Натомість в окрузі № 19 від Радикальної партії Олега Ляшка іде Періг Микола Іванович(23.02.1960 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Церква Архістратига Михаїла с. Влащинці, Священик, місце проживання: Вербовець Лановенцький район Тернопільська область». Він також священик УПЦ КП.
До Підволочиської районної ради за списком партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» в окрузі № 21 балотується священик УПЦ КП Будзило Петро Павлович (21.07.1970 р. н.): «освіта професійно-технічна, безпартійний, священик, місце проживання: с. Текліївка, Підволочиський р-н, Тернопільська обл.».
Також від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність», але вже до Підгаєцької районної ради в окрузі № 12 на вибори йде священик УАПЦ Демида Михайло Юліанович (21.01.1967 р. н.): «освіта професійно-технічна, безпартійний, УАПЦ с. Завалів, Священик, місце проживання: Тернопільська обл., Підгаєцький р-н, с. Завалів».
Від ВО «Батьківщина» на вибори до Підгаєцької райради в окрузі № 10 йде священик УПЦ КПБісовський Михайло Володимирович (07.05.1966 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Українська Православна Церква Київського Патріархату, Священик, місце проживання: Тернопільська обл., Підгаєцький р-н, с. Голгоча».
Ще один кандидат від ВО «Батьківщина» та УПЦ КП до Підгаєцької райради – Федів Петро Іванович (03.01.1956 р. н.): «освіта вища, член політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», Українська Православна Церква Київського Патріархату, Священик, місце проживання: Тернопільсьа обл.., Підгаєцький р-н, м. Підгайці». Він балотується в окрузі № 8.
Натомість в окрузі № 21 до тієї ж райради – також від ВО «Батьківщина» – йде також священик УПЦ КП Дрюченко Олег Олександрович (21.03.1980 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Українська Православна Церква Київського Патріархату, Священик, місце проживання: Тернопільська область Підгаєцький район, с. Сільце».
В одному окрузі конкурують два священики
До Теребовлянської райради в окрузі № 11 кандидат від ВО «Батьківщина» – Якубишин Володимир Іванович (26.06.1964 р. н.): «освіта вища, безпартійний, УАПЦ, священнослужитель, місце проживання: м. Теребовля, Тернопільська обл.».
«Блок Петра Порошенка «Солідарність» до райради в окрузі № 17 представляє кандидат і священик УПЦ КП Кокора Михайло Володимирович (18.03.1965 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Романівська православна церква Київського Патріархату, Священно-служитель, місце проживання: м. Теребовля, Тернопільська обл.». Кандидатом від ВО «Батьківщина у тому ж окрузі № 17 там є священик УАПЦ Луцишин Роман Михайлович (25.09.1967 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Церква с. Млиниська, Священнослужитель, місце проживання: с. Могильниця Теребовлянський район, Тернопільська обл.». Таким чином на цьому окрузі «Солідарність» і «Батьківщина» борються за депутатський мандат, використовуючи авторитет Церкви.
В окрузі № 22 до Теребовлянської райради прагне потрапити від ВО «Батківщина» священик УГКЦ Шулик Іван Ярославович (23.08.1960 р. н.): «освіта вища, безпартійний, УГКЦ, Священнослужитель, місце проживання: с. Іванівка Теребовлянський район, Тернопільська обл.».
В окрузі № 29 до Теребовлянської райради від партії «Громадянська позиція» іде священик УПЦ КП Олійник Василь Михайлович (27.02.1975 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Церква Святої Покрови Божої Матері, Священнослужитель, місце проживання: с. Буданів Теребовлянський район, Тернопільська обл.».
Один – від галицької партії, один – від соціалістів
У Чортківську районну раду, в окрузі № 9, планує потрапити Ференц Микола Іванович (07.05.1959 р. н.), священик УПЦ КП і кандидат від «Української Галицької партії»: «освіта вища, безпартійний, Церква Успіння Пресвятої Богородиці с. Угринь, Священик, місце проживання: с. Угринь, Чортківський р-н, Тернопільська обл.».
Зрештою, іде на вибори також один священик до Шумської районної ради. Це Костюк Михайло Дмитрович (02.01.1964 р. н.): «освіта вища, безпартійний, Шумська церква Преображення Господнього, Священик, місце проживання: м. Шумськ, Шумський р-н, Тернопільська обл.». Балотується він до райради в окрузі № 33. Цей духівник – кандидат від партії «Соціалісти». Він є священиком УПЦ (МП).
Отож, кандидатів із духовенства на Тернопільщині не бракує. Більшість священиків, які хочуть потрапити до обласної, районних та міських рад у містах обласного підпорядкування – клірики УПЦ КП. Не менш цікавими, звісно, є гасла політичних сил. Приміром, “Самопоміч” у місцевій пресі публікувала статті про те, що вона збирається втілювати ідеї Митрополита Андрея Шептицького. Натомість опоненти цієї політичної сили активно спекулюють нещодавніми заявами уже екс-начальника міського управління культури Ірини Магдиш у Львові та реакцією на них міського голови Львова Андрія Садового, публікуючи статті на кшталт “Церковний скандал у вотчині Садового. Підлегла львівського мера назвала Церкву… розвагою”.
А тим часом тихо-мирно під християнськими гаслами на вибори до місцевих рад ідуть колишні регіонали. Так, до Тернопільської міської ради йдуть екс-нардеп Орест Муц та його родичі – також із депутатським досвідом і “регіональним” минулим, як от сестра О. Муца Ярослава П’яла.
Ще один новотвір, який мимоволі відсилає уяву виборців до світу Біблії – партія “Добрий самарянин” – до облради і до Тернопільської міськради, зареєстрована у Державній службі реєстрації України 25 лютого 2015 року. Її голова на всеукраїнському рівні – Володимир Васильович Кравець, на обласному, за даними Головного управління юстиції в області – Юлія Володимирівна Кравець. Володимир Васильович Кравець є керівником аграрного підприємства у Збаразькому районі на Тернопільщині, а ще цей чоловік – депутат районної ради і був членом фракції Партії регіонів у ній.
* * *
Отож, за аналогією зі свідченнями учасників війни на Сході про те, що в окопах атеїстів немає, напрошується думка: “перед виборами усі політики стають віруючими”. Та чи щиро… Досвід попередніх кампаній і діяльності діячів розмаїтого штибу у післявиборчий період дає підстави сумніватися в цьому.
Питання про причини залучення партіями священиків-кандидатів з метою будь-якою ціною здобути мандати на тих чи інших проблемних округах можна вважати відкритим, але водночас воно має всі підстави бути ще й риторичним. Адже прагнення закріпити за собою округ – отримати омріяне місце у тій чи іншій сесійній залі – доходить до того, що політсили виставляють в якості конкурентних кандидатур двох священнослужителів. Таким же риторичним є питання про причини наростання клерикалізму: хіба Церкви, які настільки потужно виступили під час Революції Гідності й отримали за це величезний додатковий аванс суспільної довіри, так швидко розчарувалися у власних мирянах, що змушені “латати дірки” політиками-священиками? То чим Церкви займалися, якщо не вихованням свідомих громадян України, як про це твердять на численних зборах і нарадах? Напрошується припущення, що Церква, офіційно або ж через мовчазну згоду виряджаючи духовенство у кабінети, негласно визнає поразку на полі своєї роботи з мирянами.
Обговорення