Генеральний директор агрохолдингу “Мрія” Саймон Чернявський підтвердив інформацію щодо отримання пропозиції про продаж компанії, проте потенційна угода неможлива до закінчення реструктуризації боргу на 1,1 млрд доларів.
Про це він розповів в коментарі ЕП.
“Інтерес з боку потенційних інвесторів до компанії дійсно є. Минулого року до кредиторів “Мрії” з пропозицією зверталася компанія “Кернел” і ще кілька великих гравців аграрного ринку, цього року так само отримано ряд пропозицій, як від українських, так і від міжнародних компаній”, – зазначив генеральний директор агрохолдингу.
Він уточнив, що для кредиторів “Мрії” сільське господарство не є профільним бізнесом, а обслуговування робочого капіталу компанії – вимушений захід. Прихід стратегічного інвестора – ідеальний варіант для подальшого розвитку “Мрії”.
“Але будь-яка домовленість про продаж може бути не раніше, ніж завершиться реструктуризація історичного боргу компанії. До цього моменту немає ні предмета потенційної угоди, ні юридичного механізму для її здійснення”, – додав Чернявський.
Мрія” – вертикально інтегрований агропромисловий холдинг, заснований в 1992 році Іваном Гутою.
Земельний банк компанії становить 165 тис. га.
У серпні 2014 року “Мрія” повідомила про прострочену виплату близько 9 млн доларів процентного доходу і близько 120 млн доларів в рахунок погашення боргу за її зобов’язаннями.
Сукупна заборгованість агрохолдингу перед усіма фінансовими кредиторами з урахуванням гарантій, наданих пов’язаним з сім’єю Гут компаніям, на момент оголошення дефолту становила близько 1,3 млрд доларів.
На початку лютого 2015 року операційний контроль над компанією перейшов до кредиторів, які обрали нове керівництво, а у вересні 2016 року комітети кредиторів і бондхолдеров агрохолдингу погодили умови реструктуризації боргового портфеля компанії, який наразі складає 1,1 млрд доларів.
В ЗМІ з’явилася інформація про переговори щодо купівлі можливої купівлі “Мрії” компанією Continental Farmers Group.
– З’явилася інформація, що ContinentalFarmers хочуть придбати «Мрію». Чи так це?
– Інтерес з боку потенційних інвесторів до компанії дійсно є. У минулому році до кредиторів «Мрії» з пропозицією зверталася компанія «Кернел» і ще кілька великих гравців аграрного ринку, в цьому році так само надійшов ряд пропозицій, як від українських, так і від міжнародних компаній. Для наших кредиторів – поточних власників «Мрії», які фактично врятували компанію від банкрутства, – сільське господарство не є профільним бізнесом, а обслуговування робочого капіталу «Мрії» – вимушений захід. Тому, як я вже неодноразово говорив, прихід стратегічного інвестора – ідеальний варіант для подальшого розвитку «Мрії» і, сподіваюся, всього лише питання часу.
Незважаючи на те, що кредитори «Мрії» стали власниками компанії в силу обставин, вони максимально відповідально поставилися до цієї ролі, розуміючи, що від їх рішень залежить не тільки подальша доля «Мрії», а й благополуччя її співробітників, пайовиків, громад, на території яких працює Агрохолдинг. У бюджеті компанії обов’язково передбачені інвестиції в оновлення технічного парку, поліпшення якості земель, навчання і розвиток співробітників, реалізацію соціальних проектів. Також відповідально наші кредитори підходять і до вибору потенційного інвестора: до уваги беруться лише компанії, здатні забезпечити високі стандарти корпоративного управління, інвестувати в розвиток, зберегти наявні та створити нові робочі місця, продовжувати відповідальну соціальну політику «Мрії».
– Коли може відбутися потенційна угода?
– Не раніше, ніж буде завершена реструктуризація історичного боргу компанії. До цього моменту немає ні предмету потенційної угоди, ні юридичного механізму для її здійснення.
– На якому етапі перебуває реструктуризація? Коли плануєте її завершити?
– Ми завершили реструктуризацію більшої частини забезпеченого боргу і почали імплементацію домовленостей, досягнутих з незабезпеченими кредиторами. На цьому етапі зіткнулися з низкою труднощів, пов’язаних з новизною та унікальністю процедури для українського законодавства та виконавчої системи, що затягує процес. Тому я б поки утримався від прогнозів.
– Які зміни чекають «Мрію» в разі приходу стратегічного інвестора?
– «Мрія» стане стратегічним пріоритетом для одного мажоритарного власника, який буде інвестувати в розвиток компанії, в техніку і технологію, в розвиток співробітників і поліпшення умов праці. У нас відмінна команда, висококласні фахівці, збереження яких стане одним з ключових пріоритетів. Однозначно, «Мрія» також збереже всі взяті на себе зобов’язання перед пайовиками і громадами: це і своєчасна виплата гідної орендної плати за землю, і фінансування соціальних проектів в селах, в яких працює наш Агрохолдинг, і прозорі податкові відрахування.
Сьогодні більшість власників «Мрії» –іноземні фонди і банки, які принесли в компанію європейські цінності та високі стандарти корпоративного управління. Але «Мрія» була і залишається українською. Незалежно від того, які інвестори прийдуть в майбутньому – українські чи міжнародні, «Мрія» збереже своє українське коріння і прагнення робити свій внесок в розвиток України.
Повторюся – прихід в «Мрію» стратегічного інвестора позитивно вплине на всі сфери діяльності компанії, стане поштовхом для її розвитку і джерелом інвестицій для наших сіл і для України в цілому. Але це – поки лише перспектива. На сьогоднішній день жодного рішення немає.
– У минулому році «Кернел» вже заявляв про намір придбати «Мрію». Ходили чутки і про інші пропозиції. Чим викликаний такий інтерес до компанії?
– «Мрія» – дуже стійка компанія, по праву входить до п’ятірки лідерів галузі. Колишні власники залишили компанію в дуже жалюгідному стані: з величезними боргами, розкраденим технічним парком, виснаженої землею. Але навіть в такому становищі «Мрія» змогла вижити і відновитися. Перш за все – завдяки зусиллям співробітників і фінансуванню наших міжнародних кредиторів. І у компанії величезний потенціал для розвитку, який очевидний для інвесторів. Сьогодні часто звучать популістські гасла і звинувачення в тому, що інвестори зацікавлені тільки в купівлі землі, особливо іноземні. Хочу підкреслити: єдиними законними власниками землі, вільними розпоряджатися нею на свій розсуд, є пайовики. «Мрія», як і будь-яка інша українська агрокомпанія, є всього лише орендарем, зобов’язаним використовувати землю за призначенням – для вирощування сільгосппродукції, і не має права розпоряджатися паями жодним іншим чином.
– А як зараз ідуть справи в компанії? Вистачає коштів?
– Сьогодні робочим капіталом компанію забезпечують її кредитори, в основному – це бондхолдери зі США і Європи. Ми повністю профінансовані на цей сезон: у нас достатньо коштів для проведення посівної і збиральної, видачі орендної плати, виконання наших соціальних зобов’язань і навіть для поповнення технічного парку та інвестицій в розвиток технологій. «Мрія» працює в нормальному режимі і впевнено дивиться в майбутнє.
Обговорення