Культова споруда, колишній костел Святого Войцеха, безперечний шедевр галицького історизму, нині – парафіяльний храм Православної Церкви України. Пам’ятка архітектури місцевого значення.
На кошти інженера Теодора Серватовського протягом 1889-1891 років у Буцневі збудували неороманський римо-католицький костел за проєктом видатного львівського архітектора Юліана Захарієвича – проєктанта головного корпусу нині Львівської політтехніки. Будівля мала стати родинною усипальнею-мавзолеєм Серватовських.
Будівництвом керував Іван Левицький, український архітектор, власник відомої львівської будівельної фірми, компаньйон Захарієвича та викладач Олександра Лушпинського – видатного українського архітектора, вихідця із с. Буцнів.
У костелі був орган, а також репродукція чудотворної ікони Белзької Богоматері. Будували храм з пісковику, перекривали червоною черепицею. Він мав і башту-дзвіницю, яку підірвали у Першу світову війну.
Освятив костел під титулом Святого Войцеха львівський єпископ Ян Пузина.
Цікаво, що з тильного боку храму, при апсиді, зберігся гробівець Серватовських з горельєфом мадонни і написом: «Тут спочиває Генрика з Крушевських (Серватовська), померла на 36 році життя, дня 20 грудня 1880 року. Хай упокоїться її душа». Очевидно, дружина Теодора Серватовського була похована в родинному гробівці.
Костел сильно постраждав у період двох світових воєн. До його відновлення активно доклалися жителі Буцнева.
1993 року у цьому приміщенні зареєстровано громаду Української Православної Церкви Київського Патріархату (від 2018-го – Православної Церкви України). Настоятелем цього храму впродовж двох десятиліть був отець Мирон Гах – духовний пастир, розумний теолог, художник й архітектор, у минулому –канцлер Тернопільської єпархії, викладач Тернопільської духовної семінарії. Нині він очолює парафію Покрови Пресвятої Богородиці ПЦУ у с. Мишковичі.
Від 2013 року настоятелем храму Святих апостолів Петра і Павла є отець Олег Гах – секретар єпархіальної ради Тернопільської єпархії ПЦУ.
Під їхнім керівництвом відновлено зруйновану стелю, збудовано дзвіницю та новий мур навколо церкви, встановлено високохудожні двері з різьбленим зображенням Святих апостолів Петра і Павла – небесних покровителів храму. Церква поповнилася новими образами, окремі з яких написав протиієрей Мирон. На території храму збудовано капличку на честь ікони Божої Матері «Життєдайне джерело».
11 липня 2021 року, напередодні свята славних і всехвальних першоверховних апостолів Петра і Павла, у с. Буцнів відзначили 130-річчя храму. Було звершено чин освячення нового Престолу та оновлення храму архиєпископом Тернопільським і Кременецьким Нестором за участю численного духовенства України.
Обговорення